ozonator powietrza w domu
fot. Adobe Stock

Ozonator powietrza do domu: czy ozon zabija koronawirusa?

Ozonator powietrza to świetny wynalazek, który warto mieć w domu, zwłaszcza gdy mieszka w nim małe dziecko. Polacy docenili ozonatory w czasie pandemii koronawirusa, bo to sprzęt, który pomaga zachować higienę i czystość.
Magdalena Drab
ozonator powietrza w domu
fot. Adobe Stock
Ozonator powietrza to urządzenie do domowego użytku, które pozwala zachować higienę, niszczy wirusy, bakterie i grzyby. Generator ozonu może stać się jednym z podstawowych narzędzi do utrzymywania czystości w domu, szczególnie dla rodziny z dziećmi. Ale uwaga, aby ozonator działał i oczyszczał pomieszczenia z wirusów, trzeba wybrać odpowiedni sprzęt i umiejętnie go używać.

Co to jest ozonator powietrza?

Ozonator to urządzenie, które wytwarza ozon, czyli odmianę tlenu. Ozon tworzy się pod wpływem promieniowania UV emitowanego przez specjalne lampy. Ozonator ustawia się zwykle w zamkniętym pomieszczeniu, tak aby stężenie gazu osiągnęło odpowiedni, zabójczy dla wirusów i grzybów poziom. 
Redakcja poleca: Wiosną nie ma smogu? Dość legend i mitów na temat zanieczyszczenia!
Czy smog to zawsze gęste jak mleko, śmierdzące powietrze? Jakie zanieczyszczenia są rzeczywiście niebezpieczne dla zdrowia? Co to jest i z czego się bierze smog, tłumaczy ekspert – prof. Katarzyna Juda-Rezler.

Ozonator: zastosowanie

Ozon ma działanie dezynfekujące. Za jego pomocą można skutecznie oczyszczać powietrze w pomieszczeniach, ale także wodę, usuwać szkodliwe pestycydy z żywności, niszczyć pleśnie, grzyby i wirusy. Ozonowanie stosuje się od dawna na basenach, w wodociągach czy w obiektach służby zdrowia. Możliwe jest również oczyszczanie powierzchni przy użyciu ozonowanej wody. Domowy ozonator przyda się do regularnego dezynfekowania pokoju i przedmiotów, z którymi ma kontakt małe dziecko i które często trafiają... do jego buzi.

Czy ozonator w domu zabija wirusy?

Tak, ozon ma właściwości biobójcze i bez trudu radzi sobie z wirusami, grzybami, pleśniami i bakteriami. Ale aby ozonowanie było skuteczne, stężenie gazu musi osiągnąć odpowiednio wysoki poziom dostosowany do rozmiarów dezynfekowanej powierzchni.
Domowy ozonator powinien mieć wydajność co najmniej 400 mg/h. Nie kupuj małego ozonatora, jeśli chcesz ozonować duże pomieszczenia, bo wtedy urządzenie nie spełni swojej roli.

Czy ozon zabija koronawirusa?

Na razie nie ma naukowych dowodów na to, że ozon niszczy koronawirusa SARS-CoV-2, ale specjaliści zakładają, że jest to bardzo prawdopodobne. Wiadomo, że ozon skutecznie radził sobie z wirusem SARS, który zaatakował świat w 2002 roku, a oba te wirusy są identyczne w 80%. Udowodniono też, że ozon łatwo przedostaje się do koronki wirusów otoczkowych, czyli takich jak koronawirus SARS-CoV-2.
 
Uwaga, ozon nie jest obojętny dla zdrowia człowieka. Ozonowanie pomieszczeń należy przeprowadzać, gdy nikogo nie ma w środku (np. w nocy w zamkniętym pokoju, w którym nikt nie przebywa albo podczas nieobecności w domu). Z pomieszczenia zabierz też rośliny i zwierzęta. Po ozonowaniu trzeba dobrze wywietrzyć pokój. Bez obaw: nie zostaną tam żadne szkodliwe chemikalia. Ozon jest też neutralny dla środowiska naturalnego.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy