GRY

Jakie choroby wywołuje u dzieci paciorkowiec?

Przeczytaj, jakie choroby, poza bakteryjną wysypką, wywołuje paciorkowiec u dzieci i jak się go skutecznie pozbyć.
jakie choroby wywołuje paciorkowiec u dzieci
fot. Fotolia
Paciorkowiec u dzieci, tak jak u dorosłych, wywołuje różne choroby. Najczęściej spotykane są u dzieci paciorkowce z grupy A i B. Paciorkowce są bakteriami, dlatego leczymy je antybiotykami, które przepisuje lekarz. Paciorkowce z grupy A pojawiają się najczęściej w postaci bakteryjnej wysypki na skórze dziecka i w gardle. Powodują wiele różnych chorób.

Paciorkowiec u dzieci: choroby

Paciorkowiec wywołuje u dzieci najczęściej:
  • zapalenie gardła (o podłożu bakteryjnym)
  • liszajec zakaźny (choroba skóry, występuje u dzieci w wieku 2-6 lat)
  • zapalenie ucha środkowego 
  • zapalenie zatok
Poważne infekcje spowodowane przez paciorkowce to, m.in.: Paciorkowiec z grupy B najczęściej dostaje się do organizmu dziecka podczas porodu, jeśli mama jest jego nosicielką (dlatego koniecznie przed porodem należy zrobić badanie wykrywające obecność tej bakterii). Konsekwencje zdrowotne dla noworodka są bardzo poważne.
Uwaga! Dwoinki zapalenia płuc, czyli pneumokoki, wywołujące poważne choroby, m.in. sepsę, to także paciorkowce! Pamiętaj, że od 2017 roku w Polsce można szczepienia przeciw pneumokokom są bezpłatne.

Zobacz też:
Redakcja poleca: Dlaczego warto szczepić dzieci przeciwko pneumokokom i meningokokom? [WIDEO]
O tym, jak bardzo niebezpieczne dla życia i zdrowia dziecka może być zakażenie bakterią pneumokokową i meningokokową mówi Aneta Górska- Kot, ordynator oddziału pediatrii w Szpitalu Dziecięcym przy ul. Niekłańskiej w Warszawie.

Ocena (1 ocena)

6.0
Doładuj
Przeładuj