padaczka objawy
fot. Adobe Stock

Padaczka: objawy epilepsji u dzieci i dorosłych

Charakterystycznym objawem padaczki jest atak drgawek, któremu może towarzyszyć utrata przytomności. Jednak epilepsja może też objawiać się inaczej: drżeniem mięśni, nagłą utratą kontaktu z otoczeniem, a nawet mlaskaniem.
Karolina Stępniewska
padaczka objawy
fot. Adobe Stock
Padaczka jest chorobą neurologiczną, która często rozpoczyna się już w dzieciństwie. Objawem padaczki są napady padaczkowe, te jednak mogą być bardzo się od siebie różnić, w zależności od rodzaju padaczki, na jaką choruje pacjent. Epilepsja nie zawsze objawia się atakiem drgawek i utratą przytomności. Może też dawać symptomy w postaci nagłych upadków, zamyślania się czy niekontrolowanych ruchów rąk.

Padaczka: objawy

Ze względu na rodzaj epilepsji, na który cierpi pacjent, najczęstsze bjawy padaczki to:
 • napad padaczki – toniczno-kloniczny. Atakowi padaczki towarzyszy silny skurcz mięśni, szczękościsk, ślinotok, bezdech. Chory może pogryźć swój język, oddać mocz. drgawki, utrata przytomności. Dochodzą drgawki całego ciała.
 • Napad miokloniczny (mioklonie) – charakterystyczne niekontrolowane skurcze mięśni, najczęściej rąk. Chory upuszcza przedmioty lub przewraca się.
 • Utrudniony kontakt z otoczeniem – napad nieświadomości trwający od kilku do kilkunastu sekund, podczas którego chory nie ma kontaktu z otoczeniem (lub kontakt ten jest utrudniony), najczęściej zastyga z szeroko otwartymi oczami i nie rejestruje tego, co się dzieje wokół niego.
 • Spadek napięcia mięśniowego – chory nagle upada.
 • Automatyzmy – proste, powtarzające się czynności i ruchu, wykonywane nieświadomie, np. mlaskanie, przełykanie śliny
Redakcja poleca: Mąż mnie nie docenia, choć wychowuję dziecko i zajmuję się domem – co robić? [WIDEO]
Tylko młoda matka wie, ile pracy, czasu i energii wymaga zajmowanie się małym dzieckiem i domem. Mężczyźni najczęściej nie mają na ten temat bladego pojęcia, dlatego nie doceniają kobiet. „Zamień się rolami z partnerem, niech przez jeden dzień zobaczy, co to znaczy opiekować się dzieckiem, gotować, sprzątać, robić pranie’’ – mówi dr Magdalena Śniegulska.

Inne objawy padaczki

Ponieważ epilepsja może dawać różnorodne objawy w zależności od jej rodzaju, poza atakiem padaczki u chorego mogą także pojawić się:
 • zaburzenia widzenia,
 • zaburzenia mowy,
 • zaburzenia zmysłów węchu i smaku.

Objawy padaczki

padaczka objawy infografika
Uwaga: zdarza się, że człowiek przeżywa w życiu napad padaczki, który więcej się nie powtórzy. Jest on zwykle spowodowany przez wysoką gorączkę, alkohol, uraz mózgu lub problemy z cukrem.

Jak objawia się padaczka u dzieci?

Charakterystyczny napad padaczkowy z drgawkami i utratą świadomości zdarza się częściej u dorosłych. Atak padaczki u dzieci może wyglądać inaczej i nie muszą mu towarzyszyć drgawki:
 • nagłe zamyślenie i brak kontaktu z otoczeniem,
 • wielokrotne drżenia kończyn u niemowlaka,
 • nagłe przyciągnięcie głowy do klatki piersiowej i rozstawienie rąk na boki (napad zgięciowy) – u dzieci w drugim roku życia,
 • powtarzające się, wielokrotne napięcia mięśniowe podczas snu – np. zaciskanie dłoni, czy podkurczanie nóg do tułowia.
U dzieci stosunkowo często występują też mioklonie i zaburzenia mowy oraz nagły spadek napięcia mięśniowe, dziecko funkcjonuje normalnie i nagle upada.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy