padaczka objawy
fot. Adobe Stock

Padaczka: objawy epilepsji u dzieci i dorosłych

Charakterystycznym objawem padaczki jest atak drgawek, któremu może towarzyszyć utrata przytomności. Jednak epilepsja może też objawiać się inaczej: drżeniem mięśni, nagłą utratą kontaktu z otoczeniem, a nawet mlaskaniem.
Karolina Stępniewska
padaczka objawy
fot. Adobe Stock
Padaczka jest chorobą neurologiczną, która często rozpoczyna się już w dzieciństwie. Objawem padaczki są napady padaczkowe, te jednak mogą być bardzo się od siebie różnić, w zależności od rodzaju padaczki, na jaką choruje pacjent. Epilepsja nie zawsze objawia się atakiem drgawek i utratą przytomności. Może też dawać symptomy w postaci nagłych upadków, zamyślania się czy niekontrolowanych ruchów rąk.

Padaczka: objawy

Ze względu na rodzaj epilepsji, na który cierpi pacjent, najczęstsze bjawy padaczki to:
 • napad padaczki – toniczno-kloniczny. Atakowi padaczki towarzyszy silny skurcz mięśni, szczękościsk, ślinotok, bezdech. Chory może pogryźć swój język, oddać mocz. drgawki, utrata przytomności. Dochodzą drgawki całego ciała.
 • Napad miokloniczny (mioklonie) – charakterystyczne niekontrolowane skurcze mięśni, najczęściej rąk. Chory upuszcza przedmioty lub przewraca się.
 • Utrudniony kontakt z otoczeniem – napad nieświadomości trwający od kilku do kilkunastu sekund, podczas którego chory nie ma kontaktu z otoczeniem (lub kontakt ten jest utrudniony), najczęściej zastyga z szeroko otwartymi oczami i nie rejestruje tego, co się dzieje wokół niego.
 • Spadek napięcia mięśniowego – chory nagle upada.
 • Automatyzmy – proste, powtarzające się czynności i ruchu, wykonywane nieświadomie, np. mlaskanie, przełykanie śliny
Redakcja poleca: SIDS, czyli zespół nagłej śmierci łóżeczkowej u niemowląt: jak zapobiegać?
SIDS to zespół nagłej śmierci łóżeczkowej, który dotyka niemowląt. Dzieci są pozornie zdrowe, ale pewnego dnia nie budzą się już ze snu. Jednak rodzice nie są bez szans! Można zmniejszyć ryzyko SIDS i skutecznie zapobiegać nagłej śmierci łóżeczkowej niemowląt. Sprawdź, co to za choroba, i które dzieci są szczególnie zagrożone SIDS.

Inne objawy padaczki

Ponieważ epilepsja może dawać różnorodne objawy w zależności od jej rodzaju, poza atakiem padaczki u chorego mogą także pojawić się:
 • zaburzenia widzenia,
 • zaburzenia mowy,
 • zaburzenia zmysłów węchu i smaku.

Objawy padaczki

padaczka objawy infografika
Uwaga: zdarza się, że człowiek przeżywa w życiu napad padaczki, który więcej się nie powtórzy. Jest on zwykle spowodowany przez wysoką gorączkę, alkohol, uraz mózgu lub problemy z cukrem.

Jak objawia się padaczka u dzieci?

Charakterystyczny napad padaczkowy z drgawkami i utratą świadomości zdarza się częściej u dorosłych. Atak padaczki u dzieci może wyglądać inaczej i nie muszą mu towarzyszyć drgawki:
 • nagłe zamyślenie i brak kontaktu z otoczeniem,
 • wielokrotne drżenia kończyn u niemowlaka,
 • nagłe przyciągnięcie głowy do klatki piersiowej i rozstawienie rąk na boki (napad zgięciowy) – u dzieci w drugim roku życia,
 • powtarzające się, wielokrotne napięcia mięśniowe podczas snu – np. zaciskanie dłoni, czy podkurczanie nóg do tułowia.
U dzieci stosunkowo często występują też mioklonie i zaburzenia mowy oraz nagły spadek napięcia mięśniowe, dziecko funkcjonuje normalnie i nagle upada.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy