padaczka u dzieci
fot. Adobe Stock

Padaczka u dzieci: objawy, leki przeciwpadaczkowe, wyleczenie padaczki u dziecka

Padaczka u dzieci może być spowodowana chorobą wrodzoną. Objawy padaczki u dzieci są często inne niż u dorosłych i nie zawsze przebiegają z drgawkami. Leki przeciwpadaczkowe w niektórych przypadkach dają bardzo dobre rezultaty, pewne typy epilepsji dziecięcej są uleczalne.
Karolina Stępniewska
padaczka u dzieci
fot. Adobe Stock
Padaczka to najczęstsza choroba neurologiczna u dzieci. W większości przypadków pierwsze objawy epilepsji pojawiają się przed ukończeniem pełnoletniości, a zdarza się też, że padaczka ujawnia się już u niemowląt. Nie wszystkie objawy padaczki u dzieci są charakterystyczne, dlatego czasami postawienie diagnozy wymaga czasu. Padaczkę dziecięcą leczy się farmakologicznie, czasami dietą ketogenną. Dobre efekty przynosi też lecznicza marihuana. Niektóre typy epilepsji u dzieci pozwalają na prawie normalne funkcjonowanie.

Padaczka u dzieci

Przyczyny epilepsji u dzieci to najczęściej choroby genetyczne lub wrodzone oraz przebyte przez matkę w czasie ciąży choroby zakaźne, np. cytomegalia. Padaczkę dziecięcą wywołać także niedotlenienie podczas porodu, uraz lub wada wrodzona mózgu.
Redakcja poleca: Kiedy dziecko zaczyna chodzić - film
Zobacz, jak dziecko stawia pierwsze kroki. Nasz ekspert tłumaczy, przez jakie etapy w nauce chodzenia dziecko powinno przejść.

Padaczka u dzieci: rodzaje

Rodzaje padaczki są różne, u dzieci występują m.in.:
 • nocna padaczka czołowa - napad padaczki pojawia się w nocy, objawy przypominają koszmar senny. Dziecko nagle zaczyna podkurczać nogi, zaciskać dłonie, może krzyczeć lub jęczeć.
 • Padaczka Rolanda (rolandyczna) – najczęściej pojawia się do 13 roku życia i jest uważana za łagodną odmianę epilepsji. Atak zwykle dotyczy mięśni twarzy, może towarzyszyć mu ślinotok. Nie zawsze wymaga leczenia, może minąć w okresie dojrzewania.
 • dziecięce napady nieświadomości – ten zespół padaczkowy może pojawić się około 5-12 roku życia i polega na tym, że dziecko nagle traci kontakt z otoczeniem, jest nieświadome tego, co się z nim dzieje. Może mieć też niekontrolowane odruchy takie jak mruganie oczami, przeżuwanie, mlaskanie. Z wiekiem zazwyczaj zmniejsza się częstotliwość tych ataków padaczki.
 • zespół Dravet - nazywany ciężką padaczką miokloniczną niemowląt, jest trudny do leczenia, bo nie reaguje na leki. Zazwyczaj rozpoczyna się w niemowlęctwie, napady stają się coraz dłuższe i bardziej złożone. Zespół Dravet może prowadzić do upośledzenia umysłowego dziecka.
 • zespół Westa – dotyczy niemowląt, a oprócz napadów padaczkowych, u dziecka występuje także opóźnienie umysłowe. Może przekształcić się w kolejny zespół padaczkowy, czyli:
 • zespół Lennoxa-Gastauta - pierwsze objawy występują między 2-6 rokiem życia. Dziecko ma napady padaczkowe, często cierpi także na opóźnienie umysłowe. Niestety ten rodzaj padaczki rzadko reaguje na leczenie farmakologiczne.
 • Młodzieńcza padaczka miokloniczna – może pojawić się między 8-19 rokiem życia. W jej przebiegu dziecko ma napady miokloniczne (nagłe ruchy rak lub nóg, upuszczanie przedmiotów), a także napady nieświadomości i napady z drgawkami. Leczenie farmakologiczne w wielu przypadkach pozwala zapobiegać atakom padaczkowym.
 • zespół Ohtahara – bardzo ciężki rodzaj padaczki dziecięcej, dającej objawy już w pierwszym okresie życia (nawet w pierwszych dniach po porodzie). Rokowania są niepomyślne, bo nie ma skutecznego leku. Wielu chorych umiera jeszcze przed 1. urodzinami, inni cierpią na porażenie mózgowe i poważne opóźnienie intelektualne.

Objawy padaczki u dzieci

Objawy epilepsji dziecięcej są różne i czasami mało charakterystyczne, w zależności od zespołu padaczkowego, na który cierpi dziecko. Niepokój rodzica powinno wzbudzić, kiedy dziecko:
 • nagle się zamyśla i traci kontakt ze światem
 • ma drżenia kończyn
 • krótkie szarpnięcia rękami lub nogami i upuszczanie przedmiotów
 • gwałtownie rozstawia ręce na boki, przyciągając głowę do szyi
 • podczas snu zaciska dłonie, kurczy nogi, krzyczy
 • nagle upada

Leki przeciwpadaczkowe i leczenie padaczki u dzieci

Leki przeciwpadaczkowe dają dobre rezultaty u około 60-70 proc. dzieci chorujących na padaczkę. Najczęściej są to dzieci cierpiące na padaczkę z napadami nieświadomości. U pozostałych neurolog wprowadza różne kombinacje leków, które nie zawsze jednak przynoszą odpowiednie efekty. Padaczkę u dzieci leczy się:
 • lekami
 • dietą ketogenną
 • wszczepieniem stymulatora nerwu błędnego
 • chirurgicznie (operacją)
 • medyczną marihuaną

Padaczka u dzieci: czy jest wyleczalna?

Szybka diagnoza i wprowadzenie odpowiedniego leczenia w przypadku niektórych typów padaczki dziecięcej daje naprawdę dobre rokowania. Objawy szybko ustępują w przypadku dziecięcych napadów nieświadomości, padaczki rolandycznej oraz młodzieńczej padaczki mioklonicznej. Złagodzenie objawów padaczki u dziecka pozwala dziecku lepiej się rozwijać.

Zobacz też:
 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy