poparzenie dziecka papierosem
fot. Screen/You Tube/BREAKING NEWS TODAY

Palenie papierosów przy dziecku i ... o włos od tragedii

Mama z niemowlęciem mijała przystanek autobusowy, kiedy ktoś wrzucił jej niedopałek do wózka. Po tym, co się stało jej córeczce, apeluje do palaczy: uważajcie, gdzie to robicie!
Agnieszka Majchrzak
poparzenie dziecka papierosem
fot. Screen/You Tube/BREAKING NEWS TODAY
5-tygodniowe niemowlę Sophia Harnaman z Edybnburga została poparzona w ramię, po tym, jak jeden z przechodniów wrzucił niedopałek papierosa do wózka dziecka. Jej mama nawet tego nie zauważyła, dopiero płacz dziecka uświadomił jej, co się stało.

Niedopałek poparzył dziecko

23-letnia mama Amy Harnaman przejeżdżała ze swoją córeczką obok przystanku autobusowego. Kobieta nie była świadoma,  że któraś ze stojących na przystanku osób wrzuciła do wózka niedopałek papierosa. Malutka Sophie zaczęła przeraźliwie krzyczeć. Mama natychmiast wyjęła dziecko z wózka i wtedy zauważyła na rękawie kombinezonu wypaloną dziurę. Zdjęła ubranie malutkiej i wtedy okazało się, że córeczka została poparzona w ramię.
  [content:0_23018,0_15103,0_5386,2_1122:PsychologicalTest]

Mama natychmiast wróciła z malutką do domu i wsadziła jej rączkę pod strumień zimnej wody. Ponieważ dziecko nadal płakało, kobieta udała się z nim do szpitala. Poparzenie na szczęście nie było na tyle poważne, aby była potrzebna większa interwencja lekarska. Rodzina ma nadzieję, że malutka Sophia nie będzie miała trwałych blizn.
Redakcja poleca: Palisz? Twoje dzieci, a nawet wnuki będą mieć zmiany w DNA! - film
Nie tylko dzieci, ale i wnuki palaczy są obciążone genetycznie. Zmiany w DNA możliwe są nawet w trzecim pokoleniu!

Palaczu, patrz gdzie palisz!

Ale jej mama ma żal do nieodpowiedzialnej osoby palącej na przystanku autobusowym. - Uważam, że ludzie powinni być bardziej świadomi swojego otoczenia i nie wyrzucać papierosów gdzie popadnie – mówi Amy. "Wszystko stało się naprawdę szybko" – opisuje siostra Amy, Chloe, która towarzyszyła jej podczas zajścia. Nie ukrywa zaskoczenia. - Słyszysz o takich rzeczach, ale nigdy nie myślisz, że stanie się to z tobą" – dodaje.

Kobiety udostępniły post na Facebooku ostrzegający palaczy, aby byli bardziej ostrożni. - Chcemy tylko zwiększyć świadomość, aby palacze byli trochę bardziej ostrożni, tak aby takie rzeczy się nie zdarzały – wyjaśnia Chloe. Zwłaszcza że na przystankach stoją kosze na śmieci z popielniczką na wierzchu.

Rodzina nie ma pojęcia, kto konkretnie wrzucił niedopałek do wózka. Są przekonani, że to był nieszczęśliwy wypadek. - Nie chcemy nikogo obwiniać. Chcemy tylko podkreślić, że to był wypadek, a ludzie powinni być ostrożniejsi i czujni – mówią.


Nie pal przy dziecku – będzie zdrowsze

Malutka Sophie miała sporo szczęścia, że nie doszło do poważniejszego poparzenia. Też miałam kiedyś podobną sytuację z moją córeczką. Nad jej wózkiem pochylił się mężczyzna z papierosem. Chciał do niej zagadać. Nie zauważyłam, że popiół z papierosa spadł na kocyk córeczki. Dopiero po powrocie do domu zobaczyłam dziurę w materiale i zorientowałam się co się stało. Na szczęście córce nic się nie stało. 

Pamiętajmy, że palenie papierosów tu nałóg, niszczący zdrowie. Badania pokazują, że dzieci wychowywane przez palących rodziców później zaczynają chodzić i mówić, mają większe problemy z pisaniem, zapamiętywaniem tekstów i koncentracją. Dzieci palaczy także pięciokrotnie częściej chorują. Dziecku, które wdycha dym papierosowy, grożą:
  • częste infekcje układu oddechowego,
  • powtarzające się zapalenia ucha środkowego,
  • zaostrzenie alergii,
  • astma,
  • rak.      

Dziecko palących rodziców wdycha dym tytoniowy, gdyż dochodzi do biernego palenia. Zawarte w dymie substancje (a jest ich ponad cztery tysiące!) zatruwają nie tylko palacza, ale także osoby, które żyją w jego otoczeniu. Mimo że większość rodziców zdaje sobie z tego sprawę, aż 92 procent nadal popala przy swoich dzieciach – wynika z badań przeprowadzonych w ramach kampanii "Lokal bez papierosa".

Jaki jest wasz stosunek do palenia przy dzieciach? Napiszcie w komentarzach.

Źródło:MetroUK

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy