Palenie w ciąży
fot. Fotolia

Czy palenie papierosów w ciąży naprawdę szkodzi? Okazuje się, że...

"Palenie w ciąży szkodzi" – słyszy niemal każda ciężarna. Czy rzeczywiście papierosy w ciąży są tak groźne? To badanie nie pozostawia wątpliwości!
Hanna Szczesiak
Palenie w ciąży
fot. Fotolia
Kobiety, które palą papierosy, często tłumaczą, że nagłe rzucenie palenia w ciąży może być bardziej szkodliwe niż dalsze palenie. Mówią o szoku w organizmie, o tym, że przecież łożysko jest barierą itd. Bzdura. Badanie przeprowadzone przez naukowców z Boston Medical Center i Boston University School of Medicine wykazało, że negatywne skutki palenia w ciąży mogą być widoczne nawet wiele lat po narodzinach dziecka!

Jak wyglądało badanie?

Wystarczy 10 papierosów wypalonych przez matkę w czasie ciąży, by funkcje wychowawcze dziecka w okresie nastoletnim były zaburzone. W badaniu prowadzonym przez dr Ruth Rose-Jacobs śledzono losy 131 dzieci od momentu urodzenia do ukończenia przez nie 16-18 roku życia.

Badanie dotyczyło wypływu tytoniu oraz innych używek (alkoholu, marihuany i kokainy) na dziecko od momentu narodzin. Dane pozyskano z próbek moczu pobranych od matek po porodzie i wywiadów. Gdy dzieci zaczęły chodzić do szkoły, informacje o ich postępach w nauce i zachowaniu przekazywali nauczyciele. W badaniu zostały wzięte pod uwagę również inne czynniki: sytuacja materialna rodziny, przemoc w domu lub w grupie rówieśniczej, dostęp do narkotyków i innych substancji psychoaktywnych.
Redakcja poleca: Lampion z dyni: jak go zrobić krok po kroku? [WIDEO]
Lampion z dyni to jedna z tradycji na Halloween. Gotowy lampion może zdobić dom przez całą jesień, a nie tylko w święto duchów. Podpowiadamy, jak go zrobić w kilku prostych krokach (i co zrobić, żeby przetrwał dłużej!). Jego wykonanie naprawdę nie jest trudne!

Palenie papierosów ma długotrwałe skutki!

Badanie wykazało, że dzieci, których matki paliły papierosy w czasie ciąży, gorzej radziły sobie w grupie rówieśniczej i miały większe problemy z kontrolowaniem swojego zachowania. "Biorąc pod uwagę, że tytoń jest jedną z najczęściej stosowanych w okresie ciąży szkodliwych substancji, a przy tym jest w pełni legalny dla osób dorosłych, znaczenie naszego odkrycia jest ogromne. Uważamy, że należy za wszelką cenę starać się uzmysłowić ciężarnym oraz innym kobietom w wieku rozrodczym, jak szkodliwe dla dziecka jest palenie papierosów podczas ciąży" – wyjaśnia dr Rose-Jacobs. "Podkreślam, że już 10 papierosów może mieć negatywny wpływ na dziecko. Dlatego konieczne jest podjęcie zakrojonych na szeroką skalę działań w tej sprawie. Każda kobieta powinna być objęta programem edukacyjnym i mieć swobodny dostęp do stosownych informacji" – dodaje.

Paliłyście papierosy w czasie ciąży? A może udało wam się rzucić nałóg i już do niego nie wróciłyście po urodzeniu dziecka? Podzielcie się z nami swoimi doświadczeniami!

Zobacz także: 
Źródło: focus.pl
Oceń artykuł

Ocena 5 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy