GRY
 
 

Pamiętaj o 1 proc. podatku. Namawiamy do pomagania dzieciom

Do końca kwietnia musisz wypełnić PIT i rozliczyć się z podatku. Nie zapomnij o przekazaniu 1 proc. wybranej organizacji pożytku publicznego. Wybieraj mądrze: nie kieruj się tylko reklamą. Namawiamy do przekazywania 1 proc. organizacjom, które pomagają dzieciom.

fot. Fotolia
 

Jak wybrać organizację

Przekazując 1 proc. podatku możesz zadecydować, na co ma być przeznaczona część twojego podatku, bezpośrednio wskazać problem, który jest dla ciebie ważny, a także instytucję, która działa w tym obszarze. Zastanów się, w co zaangażował(a)byś się, gdybyś miał (miała) czas, pieniądze i przekonanie, że ten wysiłek przyniesie efekty.
 
1. Po pierwsze zrób to. Przekaż 1 proc. na dobro wspólne.
2. Po drugie zastanów się, co jest dla Ciebie ważne.
3. Po trzecie wybierz organizację, która się tym zajmuje.
4. Po czwarte, sprawdź, co organizacja zrobiła z Twoim 1 proc. w ubiegłym roku. 
 
Redakcja poleca: „Dzieci z Alleppo nie stanowią zagrożenia terrorystycznego. To są sieroty i trzeba im pomóc” – apeluje prof. Alicja Chybicka
Czy polscy rządzący otworzą swoje serca na pomoc dzieciom z Syrii? Dlaczego Polska Akcja Humanitarna uważa, że adopcja dzieci z Alleppo to nienajlepszy pomysł? Jaki głos w tej sprawie zabrali członkowie Parlamentarnego Zespołu ds. Dzieci?

Jak nie przekazywać 1 proc. podatku

Nie przekazuj 1 proc. automatycznie czy przypadkowo, kierując się wyłącznie reklamą. Nie pozwalaj też, by ktoś inny dokonał za Ciebie wyboru. Nie przekazuj 1 proc. organizacji, o której nic nie wiesz, a której nazwa i nr KRS wpisany został do bezpłatnego programu rozliczania PIT.
 

Jeśli nie wiesz, komu przekazać 1 proc. podatku

Zajrzyj na portal www.ngo.pl, gdzie w ogólnopolskiej bazie informacji o organizacjach pożytku publicznego możesz wyszukać tę, która działa w interesującej ciebie dziedzinie lub w Twojej okolicy. Przed przekazaniem 1 proc. sprawdź, czy organizacja znajduje się w wykazie organizacji pożytku publicznego uprawnionych do przyjmowania wpłat z 1 proc. publikowanym przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej na stronie www.pozytek.gov.pl.

Czytaj też: 1 proc. podatku na szlachetny cel.

Zajrzyj na jej stronę wybranej organizacji i sprawdź, czy informuje o tym, na co przeznaczyła 1 proc. w ubiegłym roku. Jeśli nie, zadzwoń lub wyślij maila i zapytaj. Zanim przekażesz jej 1 proc. w kolejnym roku, sprawdź, jak gospodaruje zebranymi pieniędzmi. Upewnij się, czy to, co robi Ci się podoba. 
 

Jak to zrobić?

Aby przekazać 1 proc. wybranej organizacji pożytku publicznego wystarczy w odpowiednią rubrykę w zeznaniu podatkowym wpisać jej nazwę i numer KRS. Pieniądze zostaną przelane przez Urząd Skarbowy.

Polecamy: Jak rozliczyć PIT - porady uwzględniające zmiany w 2015 roku.

 
Doładuj
Przeładuj