Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka
fot. Paweł Gromada

„Rodzice, pomyślcie o tym w Dzień Dziecka…” Poruszający list Rzecznika Praw Dziecka do rodziców!

„1 czerwca to moment, w którym tradycyjnie kieruję do Was kilka słów w sprawie najistotniejszej – dzieci.” Przeczytaj mądry i ważny list Marka Michalaka, Rzecznika Praw Dziecka, do wszystkich rodziców.
Sylwia Niemczyk
Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka
fot. Paweł Gromada

Dzień Dziecka to piękne święto, ale Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka, w swoim liście zwraca uwagę rodzicom, opiekunom i wychowawcom, że to nie prezenty są w tym dniu najważniejsze – tylko prawa dziecka. Nie wszystkie maluchy mogą się cieszyć z przestrzegania ich praw. Nadal w Polsce, w XXI wieku żyją dzieci, które są pozbawiane podstawowych praw: prawa do szacunku, do bezpłatnej i godnej opieki zdrowotnej, prawa do wychowania w szczęśliwej i dobrze funkcjonującej rodzinie. To właśnie na ich los zwraca uwagę Marek Michalak:

List Marka Michalaka do Rodziców, Opiekunów i Wychowawców:

„Wielce Szanowni Państwo,

1 czerwca to moment, w którym tradycyjnie kieruję do Was kilka słów w sprawie najistotniejszej – dzieci.

Międzynarodowy Dzień Dziecka to święto wszystkich dzieci: szczęśliwych, uśmiechniętych i tych, które w samotności, ukradkiem ronią łzy w beznadziejnym oczekiwaniu na kolejny cios; tych cieszących się z każdej chwili spędzonej z rodziną i tych, które nigdy nie kryły się w ramionach bliskich; tych, które skaczą wysoko do góry w radości z otrzymanych prezentów, jak i tych, dla których każdy spokojny dzień jest jak spełnione marzenie; tych znających poczucie bezpieczeństwa i tych, które ciągle, będąc w drodze, szukają wolności od strachu. W tym dniu, ale nie tylko, żadne z nich nie może być same, każde dziecko powinno poczuć bliskość i troskę ze strony dorosłych – poczuć, że nie jest opuszczone przez najbliższych na bezludnej wyspie.

Międzynarodowy Dzień Dziecka, jak i Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka (20 listopada) – oprócz chwil wspólnej radości - powinny być czasem refleksji nad dziecięcą podmiotowością, właściwym momentem na uzyskanie odpowiedzi na pytania: czy dla wszystkich dorosłych dzieci – jak dowodził Janusz Korczak – to już ludzie, czy dopiero nimi będą, czy należy im się szacunek, czy jeszcze na to za wcześnie; czy warto ich słuchać, czy ciągle głosu nie mają i wreszcie – czy prawa dziecka to rzeczywistość czy fikcja?


Zobacz także: Czemu nie reagujemy, gdy za ścianą słychać bite dziecko? 

1 czerwca, dla Rodziców, Opiekunów i Wychowawców, to idealny moment na podróż w głąb siebie, w poszukiwaniu cząstki Starego Doktora. Warto, ponieważ Korczak dla dzieci chciał wyłącznie dobrze, a ów dobro zamknięto – lata później – w definicji praw dziecka.

Nie mam wątpliwości, że dziś prawa dziecka są fundamentem dziecięcego szczęścia. Tak rozumiane powinny być kierunkowskazem i filarem dla wszystkich decydujących o losach najmłodszych. Uznając ideę praw dziecka łatwiej troszczyć się o rozwój dzieci, ich edukację, zabezpieczyć elementarne prawo do życia i wychowania w rodzinie, prawa socjalne czy dostęp do opieki medycznej, w tym stomatologicznej, ochronić przed przemocą i wykorzystywaniem. To przecież takie proste, prawda? 

Drodzy Rodzice, Opiekunowie, Wychowawcy i wszyscy dorośli, którzy na co dzień pracujecie z dziećmi i jesteście najbliżej ich radości i trosk - wyłącznie od Waszych mądrych decyzji zależy, aby tych pierwszych było więcej. Życzę Wam więc tej mądrości, ale przede wszystkim niezliczonych dowodów miłości i powodów do dumy..
Z wyrazami szacunku
Rzecznik Praw Dziecka
Marek Michalak”


 
Kliknij i przeczytaj list Marka Michalaka: 
Redakcja poleca: 13 zdań, których nigdy nie usłyszysz od swojego dziecka [WIDEO]
Czekasz, aż dziecko zacznie mówić? A gdy się już doczekasz, musisz wiedzieć, że są zdania, których nigdy nie powie. Jeśli jednak wyjątkowo padną, wprawią cię w niemałe osłupienie.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy