4 śmiertelne ofiary grypy w Polsce
fot. AdobeStock

Grypa zbiera tragiczne żniwo: 4 śmiertelne ofiary w Polsce

Z powodu grypy zmarły w naszym kraju 4 osoby – informuje Państwowy Zakład Higieny. W szpitalach przebywają setki osób, najgorzej jest w Wielkopolsce.
Agnieszka Majchrzak
4 śmiertelne ofiary grypy w Polsce
fot. AdobeStock
3 osoby zmarły w województwie śląskim i 1 w kujawsko-pomorskim. Od tygodni rośnie liczba zachorowań na grypę i obecnie jest ona na bardzo wysokim poziomie. Lekarze alarmują, że liczba zachorowań może rosnąć w związku z bardzo mały odsetkiem osób zaszczepionych.

W Wielkopolsce ponad 200 osób w szpitalach

W ubiegłym tygodniu lutego zanotowano 271 tys. 777 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Średnia dzienna zapadalność wynosiła 88,4 na 100 tys. ludności. Z raportu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny wynika, że z tego powodu do szpitali trafiło ok. 1,2 tys. osób. Najwięcej hospitalizowanych jest w Wielkopolsce – 206 osób, Małopolsce – 174 osoby i na Mazowszu – 120 osób. Regionami, gdzie najwięcej choruje osób są województwa: pomorskie, małopolskie, kujawsko-pomorskie i wielkopolskie.

Grypa to choroba wirusowa, błyskawicznie atakująca organizm. Zaczyna się bólem mięśni i stawów, dreszczami, a następnie wysoką gorączką. Charakterystyczne dla grypy jest nagłe wystąpienie objawów:
  • temperatura szybko dochodzi do ponad 39 st. C,
  • pojawia się bardzo silny ból głowy,
  • odczuwamy dotkliwy ból mięśni i stawów,
  • mamy światłowstręt.

Grypie często towarzyszy suchy, męczący kaszel. Leczenie jej polega na leżeniu w łóżku, piciu płynów, przyjmowaniu środków zbijających gorączkę i przeciwzapalnych. Objawy grypy powinny ustąpić po 5 dniach: spada gorączka i znika ból głowy. Pozostałe objawy powoli zaczynają się także wycofywać. Niedoleczona grypa prowadzi do groźnych powikłań grypy, takich jak: zapalenie płuc i oskrzeli, zapalenie mięśnia sercowego i osierdzia, zapalenie mięśni, zapalenie mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych.
Redakcja poleca: Domowe sposoby na przeziębienie - film
Nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza, czasem wystarczy herbata z cytryną czy ciepła kąpiel. Pediatra poleca domowe sposoby na przeziębienie.

Szczepienia przeciw grypie najskuteczniejszą bronią

Lekarze przypominają, że najskuteczniejszą formą ochrony przed zachorowaniem na grypę jest szczepienie się. Niestety cały czas bardzo mało osób korzysta z takiej możliwości."Należałoby zwiększyć ilość zaszczepień dzieci na grypę. Chodzi o dzieci w przedziale wiekowym od 6 miesiąca życia do 18 roku. Niestety mamy w Polsce bardzo niski wskaźnik szczepień na grypę. Tylko 3,3 procent populacji zaszczepiło się przeciwko grypie" - mówiła nie dawno mamotoja.pl prof. Lidia Brydak, kierownik Krajowego Ośrodka ds. Grypy z Państwowego Zakładu Higieny.

Czy mamy do czynienia z większą zachorowalnością w porównaniu do zeszłego roku? Na razie wygląda na to, że nie. Dane PZH pokazują, że w styczniu odnotowano prawie 700 tys. przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. W analogicznym okresie rok wcześniej takich zachorowań było 885 tys. Statystyki pokazują, że przełom stycznia i lutego to środek okresu największej zachorowalności na grypę w Polsce. Potrwa on aż do końca marca.

Źródło: medonet.pl

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy