przybywa zachorowań na odrę - kary za nieszczepienie dzieci
fot. Adobe Stock

Przybywa chorych na odrę, rodzice dostaną wysokie kary pieniężne za nieszczepienie

Sanepid coraz częściej wnosi o ukaranie rodziców odmawiających szczepienia dzieci. To są duże kary pieniężne.
Agnieszka Majchrzak
przybywa zachorowań na odrę - kary za nieszczepienie dzieci
fot. Adobe Stock
Najnowsze dane Państwowego Zakładu Higieny mówią o wzroście zachorowań na odrę, chorobę zakaźną, która dzięki obowiązkowym szczepieniom została już przed laty wyeliminowana. Niestety coraz więcej rodziców decyduje się nie szczepić swoich dzieci. W tej sytuacji coraz częściej otrzymują od urzędników karę zapłacenia grzywny. Zobacz, gdzie jest najgorzej ze szczepieniami w Polsce.

Kolejne przypadki odry

Z raportu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny wynika, że do 15 listopada 2018 roku zarejestrowano 193 zachorowania na odrę, w analogicznym okresie w 2017 roku było ich 60. Od 10 października, tylko w województwie mazowieckim, sanepid odnotował 79 podejrzeń lub zachorowań na tę chorobę. Wśród zakażonych znalazły się zarówno dzieci w wieku do 10 lat, jak i dorośli.

Metodą walki z odrą są profilaktyczne szczepienia. Tymczasem coraz więcej rodziców decyduje się nie szczepić swoich dzieci. Robią to ze strachu przed skutkami ubocznymi szczepień. Państwowy Zakład Higieny podaje, że NOP (niepożądany odczyn poszczepienny) zdarza się jedynie raz na 10 tys. przypadków. Najczęściej jest to:
 
  • gorączka,
  • bolesny obrzęk,
  • niepokój,
  • ból kończyny,
  • zaczerwienienie w miejscu wstrzyknięcia czy wysypka.

Ciężkie NOP, czyli wymagające np.hospitalizacji lub stanowiące zagrożenie dla życia występują niezwykle rzadko - to ok. 0,1 proc. w odniesieniu do zgłoszonych NOP w danym roku. Z danych PZH wynika, że w ciągu ostatnich 20 lat w Polsce nie zanotowano zgonu związanego ze szczepieniem.
Redakcja poleca: Odra w Europie! A czy szczepionka przeciw odrze jest bezpieczna? [WIDEO]
Wysypka po szczepieniu przeciw odrze to niepożądany odczyn poszczepienny, ale... świadczy o tym, że układ odpornościowy dobrze reaguje na szczepienie. A co z autyzmem? I dlaczego w Norwegii 96 proc. rodziców szczepi dzieci, choć szczepienia są nieobowiązkowe - mówi dr Paweł Stefanoff.

Wysokie kary za nieszczepienie dzieci

Urzędnicy mają prawo zmusić rodzica do zaszczepienia dziecka. W przypadku odmowy mogą też karać go grzywnami – od 100 zł do nawet 5 tys. złotych. Pracownicy sanepidu coraz częściej muszą interweniować wobec rodziców, którzy uchylają się od obowiązkowych szczepień.

Na terenie województwa małopolskiego tylko do końca września 2018 roku odnotowano prawie 2 tys. takich rodzin – poinformował Fakt24. Pięć lat temu było ich ponad 400. W wielu przypadkach pracownicy sanepidu decydują się na złożenie wniosku do wojewody o ukaranie grzywną rodziców.  [content:0_25986,0_23817,2_1048,1_2608:GALGallery]

Zarówno w Polsce, jak i w Małopolsce obserwuje się trend rosnący w odniesieniu do liczby osób uchylających się od obowiązkowych szczepień ochronnych – przyznał rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie Jacek Żak.

Wobec takich osób sanepid prowadzi działania edukacyjne, które mają na celu uświadamianie, że nieszczepienie dzieci grozi poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Kiedy to nie pomaga, inspektor sanitarny składa wnioski o ukaranie grzywną do urzędu wojewódzkiego.

Do Wojewody Małopolskiego wpłynęło w tym roku 29 wniosków z sanepidu o wszczęcie egzekucji administracyjnej wobec takich rodziców. Do tej pory wydano jedno postanowienie o nałożeniu grzywny, 6 spraw umorzono, pozostałe są w toku rozpatrywania. W ubiegłym roku Wojewoda Małopolski zdecydował, że kary w wysokości 500 zł zapłaciło 49 opiekunów.

Najgorzej na Zachodzie

Najwięcej odmów szczepień jest w województwie pomorskim – 8,3 na tysiąc mieszkańców. Najmniej zaś na Podkarpaciu – 0,8 na. Badania socjologiczne nie wykazują prostych zależności między stosunkiem do szczepień a wykształceniem, statusem społecznym czy liczbą posiadanych dzieci. Nie jest na przykład tak, że osoba bogatsza jest zwolennikiem szczepień.

Dlaczego Polska wschodnia wypada lepiej w statystykach dotyczących szczepień? Według ekspertów, w tych rejonach Polski jest większe zaufanie do lekarzy. Są to także regiony zamieszkiwane przez religijną ludność, a trzeba pamiętać, że kościół katolicki popiera szczepienia i włączył się w kampanię proszczepionkową.

Jak mówi dr Karolina Zioło-Pużuk z kampanii „Zaszczep się wiedzą” i Wydziału Nauk Humanistycznych UKSW w Warszawie analiza forów internetowych przeciwników szczepień, pokazuje, że ludzie ci niekiedy w ogóle kwestionują medycynę lub są przekonani na przykład o spisku lekarzy. Odwołują się też do kwestii praw obywatelskich, twierdząc, że nie powinno być odgórnego obowiązku szczepień.

Zgłoś się! Rozdajemy 1000 opakowań mleka następnego NAN OPTIPRO® Plus 2 HM-O!

O 300 procent wzrost odmów szczepień

Wzrost liczby odmów obowiązkowego szczepienia dzieci potwierdza raport Najwyższej Izby Kontroli. W 2017 roku odmów szczepień było ponad 30 tys., czyli o 30 proc. więcej niż w 2016 roku. W latach 2013-2017 liczba wzrosła o ponad 305 proc. Najwyższa Izba Kontroli zwraca jednak uwagę, że istniejąca tendencja wzrostowa w liczbie odmów szczepień może w przyszłości skutkować zagrożeniem epidemiologicznym i odrodzeniem się chorób dziś uważanych za „wymarłe”. Tak jest w przypadku krztuśca, czyli kokluszu, którego systematyczny wzrost zachorowań jest już obserwowany.

W 2016 roku liczba chorych powiększyła się o ponad 224 proc. w stosunku do 2014 roku. Dlatego tak ważne jest dbanie rodziców o zdrowie swoich dzieci. Warto je szczepić, aby nie chorowały i nie zarażały innych dzieci. Napiszcie w komentarzach, jaki jest wasz stosunek do szczepień obowiązkowych? Szczepicie swoje dzieci?

Zapraszamy do naszej internetowej szkoły rodzenia:


Źródło: fakt, ofeminin, pap

Zobacz też: 
Oceń artykuł

Ocena 1 na 14 głosy

Zobacz także

Popularne tematy