Paracetamol dla dzieci – lepiej w czopku czy syropie?
fot. Fotolia

Paracetamol dla dzieci: lepszy w czopku czy syropie?

Zastanawiasz się, czy szybciej działa paracetamol w czopku czy w syropie? Znamy odpowiedź!
Karolina Stępniewska
Paracetamol dla dzieci – lepiej w czopku czy syropie?
fot. Fotolia
Paracetamol dla dzieci działa przeciwgorączkowo i przeciwbólowo. Paracetamol uważany jest za podstawowy lek dla dziecka w przypadku gorączki, który rodzice mogą bezpiecznie podać dziecku bez konsultacji z lekarzem. Paracetamol można podawać już noworodkom. W aptekach dostępny jest paracetamol w czopkach lub w syropie (zawiesinie) – który jest lepszy dla małego dziecka?

Paracetamol dla dzieci: lepszy w czopku czy syropie?

Paracetamol w zawiesinie podajemy dziecku do buzi za pomocą specjalnego aplikatora z miarką, pozwalającego odmierzyć odpowiednia dawkę leku. Za wskazaną dawkę paracetamolu uważa się 10-15 mg/kg masy ciała dziecka, czasami lekarze zapisują większą dawkę (jeśli masz wątpliwości, zapytaj pediatry, jaką dawkę sugeruje dla twojego dziecka). 

Paracetamol w czopku stosujemy doodbytniczo. Wbrew powszechnej opinii czopek nie działa szybciej od paracetamolu podanego doustnie. Wybierz czopek, jeśli twoje dziecko ma gorączkę i wymiotuje, w pozostałych sytuacjach sięgaj po szybciej działający paracetamol w zawiesinie doustnej. 

Zobacz też:
Redakcja poleca: Jakie leki na gorączkę u dziecka: radzi ekspert – film
Kiedy u dziecka trzeba obniżać gorączkę, lepszy będzie paracetamol czy ibuprofen? Dlaczego bardziej skuteczne są leki w syropie niż w czopku: wyjaśnia prof. Piotr Socha z Centrum Zdrowia Dziecka.
Oceń artykuł

Ocena 3 na 8 głosy

Zobacz także

Popularne tematy