Paracetamol dla dzieci – od kiedy można podawać dziecku?
fot. Fotolia

Od kiedy można podawać dziecku paracetamol?

Sprawdź, od jakiego wieku można bezpiecznie podawać dziecku paracetamol.
Karolina Stępniewska
Paracetamol dla dzieci – od kiedy można podawać dziecku?
fot. Fotolia
Paracetamol to lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy. Zdaniem lekarzy paracetamol można podawać  dzieciom już od pierwszego miesiąca życia. Paracetamol dla dzieci jest uważany za podstawowy i bezpieczny lek, który można podawać dziecku bez konsultacji z lekarzem. Dawkowanie paracetamolu dla dzieci jest opisane na ulotce leku, za bezpieczne uważa się ok. 10-15 mg/kg masy ciała dziecka. 

Od kiedy można podawać paracetamol dzieciom?

Na ulotkach dołączonych do leku najczęściej figuruje informacja, że paracetamol można podawać dzieciom od 3 miesiąca życia, jednak lekarze uważają, że paracetamol jest bezpieczny już w 1 miesiącu życia i można go podawać już noworodkom, dopasowując dawkę leku do masy ciała dziecka. Paracetamol dla dzieci dostępny jest w aptekach w postaci zawiesiny (syropu) i czopków. Jak z każdym lekiem przeciwgorączkowym, nie powinno się podawać dziecku paracetamolu przez dłużej niż 3 dni. Jeśli po tym czasie gorączka nie mija, należy skonsultować się z lekarzem.
 
Redakcja poleca: Jakie leki na gorączkę u dziecka: radzi ekspert – film
Kiedy u dziecka trzeba obniżać gorączkę, lepszy będzie paracetamol czy ibuprofen? Dlaczego bardziej skuteczne są leki w syropie niż w czopku: wyjaśnia prof. Piotr Socha z Centrum Zdrowia Dziecka.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy