Paracetamol w ciąży
fot. Fotolia

Bierzesz paracetamol w ciąży? Możesz zaszkodzić dziecku!

Należy do grupy leków uznawanych za bezpieczne dla przyszłych mam. Okazuje się jednak, że przyjmowanie go przez około miesiąc może zwiększyć ryzyko wystąpienia ADHD aż dwukrotnie.
Dominika Bielas
Paracetamol w ciąży
fot. Fotolia
Naukowcy z Norwegian Institute of Public Health in Oslo sprawdzili, jaki wpływ na dzieci ma paracetamol przyjmowany przez ich mamy w trakcie ciąży. Jak się okazało zażywanie tych środków przeciwbólowych przez kobiety spodziewające się dziecka przez około miesiąc, zwiększa ryzyko wystąpienia ADHD aż dwukrotnie.

Jednak groźny dla płodu?

Paracetamol, ze względu na niewielkie ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, należy do grupy leków bezpiecznych w ciąży. Najnowsze doniesienia mogą sugerować, że wcale tak nie jest. Z danych opublikowanych na łamach prestiżowego czasopisma "Pediatrics" wynika, że ryzyko wystąpienia ADHD zwiększa się u dziecka, którego mama regularnie przyjmowała paracetamol.
Redakcja poleca: Jak leczyć przeziębienie w ciąży - film
Jakie leki możesz stosować na własną rękę, gdy w ciąży zacznie dokuczać ci katar, kaszel i podwyższona temperatura?

Znaczenie ma długość stosowania leków

Naukowcy przebadali 112 973 dzieci, w tym 2 246 ze zdiagnozowanym ADHD, a także 95 242 matek i 75 217 ojców. Prawie połowa kobiet biorących udział w badaniu (47 proc.) przyznała, że w ciąży przyjmowała paracetamol. 27 proc. z przebadanych kobiet sięgnęło po lek w jednym tylko trymestrze, 16 proc. - w trakcie dwóch trymestrów, a 4 proc. w każdy z trzech trymestrów. Badania wykazały, że ryzyko urodzenia dziecka z ADHD było większe o 7 proc., u kobiet, które zażywały paracetamol w trakcie dwóch trymestrów – o 22 proc., a u kobiet, które sięgnęły po tę substancję na przestrzeni całej ciąży – o 27 proc. Natomiast przyjmowanie tych środków przeciwbólowych ponad 29 dni w ciąży zwiększyło ryzyko wystąpienia ADHD aż 220 proc.!

Nie wszyscy są jednak przekonani do wyników badań norweskich naukowców. Badacze nie wzięli pod uwagę np. że ciężarne, które muszą przyjmować paracetamol, cierpią na jakąś poważną chorobę, i to ona może być bezpośrednią przyczyną zwiększonego ryzyka wystąpienia ADHD, a nie samo zażywanie środków przeciwbólowych. Warto jednak zaznaczyć, że nie są to pierwsze doniesienia sugerujące, że stosowanie paracetamolu w ciąży może być szkodliwe dla dziecka.

A wy brałyście paracetamol w ciąży? Napiszcie w komentarzu.

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 3 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy