paracetamol w ciąży
fot. AdobeStock

Paracetamol w ciąży – tylko w wyjątkowych sytuacjach

Paracetamol w ciąży powinien być stosowany tylko wtedy, gdy kobieta nie może poradzić sobie z bólem w inny sposób. Ciąża to szczególny czas wymagający rozważnego stosowania leków.
Małgorzata Wódz
paracetamol w ciąży
fot. AdobeStock
Paracetamol w ciąży jest dość powszechnie zażywany przez kobiety przy różnego rodzaju dolegliwościach bólowych oraz na zbicie gorączki. Nie oznacza to jednak, że przyszłe mamy mogą po niego sięgać, gdy tylko poczują się gorzej. Zobacz, co musisz wiedzieć o jego stosowaniu.

Paracetamol w ciąży – zalecenia

Paracetamol (znany także jako acetaminofen) jest środkiem przeciwbólowym, który nie działa przeciwzapalnie. Uznaje się go za lek pierwszego wyboru przy dolegliwościach bólowych i gorączce, które pojawiają się w ciąży. Przyszłe mamy nie powinny natomiast zażywać preparatów zawierających ibuprofen oraz aspiryny.

Choć paracetamol jest uznawany za najbezpieczniejszy lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy dla ciężarnych, należy stosować go sporadycznie – najlepiej tylko wtedy, gdy z bólem lub gorączką nie możemy poradzić sobie w inny sposób.
Redakcja poleca: Jak leczyć przeziębienie w ciąży - film
Jakie leki możesz stosować na własną rękę, gdy w ciąży zacznie dokuczać ci katar, kaszel i podwyższona temperatura?

Z czego wynika ta ostrożność?

Paracetamol powinien być stosowany tylko w sytuacji wyższej konieczności, ponieważ przenika przez łożysko. Amerykańska Agencja Żywności i Leków (Food and Drug Administration, w skrócie FDA) stworzyła klasyfikację leków pod względem szkodliwości ich stosowania w ciąży.

Klasyfikacja FDA zawiera pięć kategorii (A, B, C, D, X). Paracetamol należy do kategorii B. Zalicza się do niej leki, które:
  • w badaniach na zwierzętach nie wykazały ryzyka związanego z oddziaływaniem na płód, ale nie były badane u kobiet w ciąży
  • w badaniach na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie ciężarnych nie potwierdziły tego ryzyka ani w pierwszym trymestrze, ani na innych etapach ciąży (w związku z tym szkodliwość paracetamolu uważa się za znikomą).

Przypisanie paracetamolu do kategorii B świadczy o tym, że jest lekiem prawdopodobnie bezpiecznym w ciąży i można go stosować w pierwszym, drugim i trzecim trymestrze.

Jak stosować paracetamol w ciąży – dawkowanie

Paracetamol uznaje się za lek bezpieczny przy krótkim stosowaniu i zwykłym dawkowaniu. Wspomniana wcześniej FDA zaleca również, aby przez zażyciem leków przeciwbólowych w ciąży każdorazowo konsultować się z lekarzem. To do lekarza należy decyzja o dawce paracetamolu, jaka będzie bezpieczna dla mamy i dla rozwijającego się w jej brzuchu dziecka.

Jeśli jesteś w ciąży i musisz zażyć paracetamol, stosuj go:
    •    w najniższej skutecznej dawce,
    •    przez jak najkrótszy czas,
    •    tylko wtedy, gdy nie możesz poradzić sobie w inny sposób.
Leki zawierające paracetamol (acetaminofen) znajdziesz w aptece pod nazwami: Apap, Paracetamol, Efferalgan, Panadol. Pamiętaj, że paracetamol znajduje się również w składzie innych leków przeznaczonych do leczenia przeziębienia, grypy czy alergii. Może występować z połączeniu z kofeiną, którą należy również ostrożnie przyjmować w ciąży.

Stosowanie paracetamolu – ryzyko

Ostrożność w zażywaniu leków z paracetamolem ma również związek z pojawiającymi się ostatnio doniesieniami o jego wpływie na zdrowie dziecka. Warto zaznaczyć, że nie wszystkie zostały potwierdzone. Badania wykazują, że u dzieci, których mamy zażywały paracetamol w czasie ciąży, prawdopodobnie może rosnąć ryzyko:
  • ADHD
  • problemów z zachowaniem
  • rozwoju astmy
  • opóźnień w rozwoju mowy

Zażywanie paracetamolu w ciąży może także u przyszłej mamy zwiększać ryzyko:

Jak radzić sobie z bólem w ciąży?

Jeśli nie zamierzasz zażywać leków przeciwbólowych, a cierpisz z powodu bólu głowy czy dopadła cię rwa kulszowa w ciąży, umów się do lekarza. Silny ból w ciąży powinien być skutecznie leczony, ponieważ może skutkować wzrostem ciśnienia tętniczego, co dla przyszłych mam jest niebezpieczne. 

Paracetamol w ciąży a gorączka

Wysoka temperatura w ciąży jest groźna i dla mamy, i dla dziecka, dlatego zażycie leku, który pozwoli ją szybko obniżyć, jest bardzo ważne. Stosowanie paracetamolu przy gorączce opisuje dr n. med. Marzena Jurczak-Czaplicka, ginekolog położnik z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie w wywiadzie dla Mamotoja.pl (Uwaga na domowe sposoby leczenia w ciąży):

„Jeśli dochodzi do wzrostu temperatury, bierzemy paracetamol, bo wysoka temperatura może wywołać czynność skurczową i doprowadzić do przedwczesnego porodu. Możemy gorączkować 2-3 dni, ale nie dłużej. Jeżeli mimo stosowania leków temperatura się utrzymuje, trzeba skonsultować się z lekarzem” – wyjaśnia lekarka.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy