Paracetamol w ciąży
fot. Fotolia

Nowe fakty na temat szkodliwości paracetamolu w ciąży. Uważajcie!

Choć ten powszechny lek przeciwbólowy jest uważany za bezpieczny w ciąży, to naukowcy mają wątpliwości. Kolejne badania sugerują, że przyjmowanie paracetamolu nie jest bez znaczenia dla płodu.
Dominika Bielas
Paracetamol w ciąży
fot. Fotolia
W styczniu w czasopiśmie naukowym "European Psychiatry" zostały opublikowane wyniki badań przeprowadzonych przez szkołę medyczną Mount Sinai w Nowym Jorku. Naukowcy przeanalizowali dane 754 kobiet. Na podstawie analiz laboratoryjnych moczu sprawdzono, które kobiety przyjmowały paracetamol w pierwszym trymestrze ciąży. Okazało się, że robiło to aż 59 proc. przebadanych.

Wpływ paracetamolu na dziecko

W drugim etapie badania naukowcy się przyjrzeli rozwojowi językowemu dzieci, gdy te skończyły 2 i pół roku. Ewentualnie opóźnienie lingwistyczne zdefiniowano jako używanie mniej niż 50 słów, co zaobserwowano u 10 proc. dzieci. Choć opóźniona mowa dotyczyła głównie chłopców, badaczy zaciekawiły dziewczynki. Naukowcy dopatrzyli się, że dziewczynki, których matki brały paracetamol stosunkowo często (tj. co najmniej sześć razy w trakcie ciąży) były językowo opóźnione aż sześć razy częściej niż te, których matki paracetamolu nie przyjmowały. Tej zależności u chłopców nie zauważono. Badacze sprawdzą rozwój językowy tych dzieci ponownie, gdy te skończą 7 lat.

- Jeżeli weźmiemy pod uwagę powszechność przyjmowania paracetamolu i wagę rozwoju językowego, nasze badania - o ile wyniki się powtórzą - sugerują, że ciężarne powinny ograniczyć przyjmowanie tego środka przeciwbólowego - mówi jedna z autorek badania, profesor Shanna Swan. - Obserwowanie rozwoju językowego jest ważne, ponieważ stanowi podstawę do przewidywania innych dziecięcych zaburzeń związanych z układem nerwowym – zaznacza.
Redakcja poleca: Jak leczyć przeziębienie w ciąży - film
Jakie leki możesz stosować na własną rękę, gdy w ciąży zacznie dokuczać ci katar, kaszel i podwyższona temperatura?

Czy paracetamol jest bezpieczny?

To nie pierwsze badania, które sugerują, że paracetamol może szkodzić. Badacze z Norwegian Institute of Public Health w Oslo wykazali, że przyjmowanie go przez około miesiąc może zwiększyć ryzyko wystąpienia ADHD aż dwukrotnie. Natomiast w styczniowym „Endocrine Connections” ukazała się artykuł, którego autorzy przeanalizowali 3 niezależne badania przeprowadzone na gryzoniach. Sugerują one, że stosowanie paracetamolu w czasie ciąży może mieć związek z zaburzeniami rozwoju układu rozrodczego u dzieci, a tym samym upośledzać płodność w dorosłości. Wszyscy badacze zgodnie sugerują, by ograniczyć przyjmowanie jakichkolwiek leków przeciwbólowych w ciąży lub przyjmować je tylko i wyłącznie po uprzedniej konsultacji z lekarzem.

A wy brałyście leki przeciwbólowe w ciąży? Napiszcie w komentarzu.

Źródło: gazeta.pl

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy