kobieta, uśmiech, zęby
fot. Fotolia

Jakie są objawy paradontozy?

Paradontoza - zdaniem stomatologów - to choroba społeczna. Cierpi na nią około 70% Polaków. Jakie są jej objawy i jak się ją leczy?
Monika Karbarczyk
kobieta, uśmiech, zęby
fot. Fotolia

Jakie czynniki sprzyjają rozwojowi paradontozy?

Paradontoza to bardzo częsta choroba przyzębia – cierpi na nią siedmiu na dziesięciu Polaków. Dla porównania znacznie rzadziej chorujemy na cukrzycę (tylko co dwudziesta osoba), na nadciśnienie czy otyłość. Do niedawna za rozwój tej choroby obwiniano słabe dziąsła, obecnie wiadomo, że głównym winowajcą jest kamień nazębny (odpowiada on za ponad 90 proc. przypadków tej choroby).
– Bezpośrednią przyczyną paradontozy bakteryjnej jest płytka i kamień nazębny oraz patogenne bakterie wynikające z niewłaściwej higieny jamy ustnej. Ludzie myją zęby niedokładnie i w pośpiechu. Bardzo często tylko raz dziennie! – tłumaczy stomatolog Monika Stachowicz z Centrum Leczenia i Profilaktyki Paradontozy Periodent w Warszawie. 
Ścisła zależność między ciężkością przebiegu chorób przyzębia a niedostateczną higieną jamy ustnej jest bezsporna. Jednak lekarze wskazują, że na rozwój paradontozy mogą wpływać również: wiek chorego, jego miejsce zamieszkania, stan społeczno-ekonomiczny, sposób odżywiania (dieta bogata w cukry), styl życia (palenie papierosów, alkohol), stan uzębienia (nieszczelne wypełnienia czy źle wykonane korony i mosty), a nawet płeć (paradontoza częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet). 
Ostatnie badania wykazały też ciekawą zależność rozwoju chorób przyzębia od poziomu hormonów. Udowodniono, że paradontoza częściej pojawia się u kobiet w ciąży, podczas wczesnego dojrzewania czy menopauzy (to dlatego kobiety w ciąży powinny regularnie kontrolować stan przyzębia). Co ciekawe u mężczyzn ryzyko choroby wzrasta wraz ze wzrostem poziomu antygenu PSA produkowanego przez gruczoł krokowy. 
– Za rozwój tej choroby mogą również odpowiadać geny (około 5% przypadków). W przypadku zmian mających podłoże genetyczne, paradontoza pojawia się wraz ze stałymi zębami. Często ma bardzo gwałtowny przebieg i wymaga leczenia antybiotykami - dodaje Monika Stachowicz. 

Przeczytaj więcej: Czemu w ciąży krwawią i puchną dziąsła?
Redakcja poleca: Co pyli w lipcu: co pyli teraz i pod koniec lipca? Lista roślin i okresy pylenia [WIDEO]
W lipcu pyli kilka roślin i grzybów, które mogą sprawić, że alergia mocno się nasili. Najintensywniej w lipcu kwitnie pokrzywa, trawy oraz grzyby. Pylenie innych roślin zmienia się na przestrzeni całego miesiąca. Jeśli więc sprawdzisz, co pyli na początku i pod koniec lipca, lepiej przygotujesz się na okresy pylenia.

Jakie są objawy paradontozy?

Objawy choroby przyzębia, które można zaobserwować gołym okiem to: krwawienie dziąseł, rozrost dziąseł, obnażenia szyjek zębowych i nadwrażliwość zębów, ruchomość zębów, zmieniony zapach z ust itp. Inne objawy musi ocenić lekarz w badaniu klinicznym i radiologicznym.
Krwawienie podczas szczotkowania zębów, zaczerwienione dziąsła czy nadwrażliwość na temperaturę to pierwsze objawy paradontozy. Niestety bardzo często bagatelizowane. Do gabinetu stomatologicznego pacjenci zgłaszają się dopiero wtedy, gdy zauważają u siebie odsłonięte szyjki zębowe, powstawanie przerw między zębami, zwiększoną ruchomość zębów lub przykry zapach z ust – tłumaczy stomatolog Monika Stachowicz.  

Czy leczenie objawowe paradontozy jest wystarczające?

Im wcześniej zostanie wykryta ta choroba, tym łatwiej się ją leczy. Niestety wiele osób decyduje się jedynie na leczenie objawowe, które nie usuwa przyczyny choroby i prowadzi do jej rozwoju. Lecznicze pasty do zębów, płukanki czy żele do smarowania dziąseł, działają aseptycznie i łagodzą jedynie objawy stanu zapalnego jamy ustnej (takie jak ból, zaczerwienienie, rozpulchnione dziąsła). 
Nieleczone choroby przyzębia przyczyniają się do osłabienia i utraty struktur otaczających zęby. Przez to stają się one rozchwiane, przemieszczają się, by w konsekwencji wypaść. Niewiele osób jednak wie, że paradontoza może również prowadzić do powikłań ogólnoustrojowych. Bakterie z kieszonek dziąsłowych mogą przedostawać się przez naczynia krwionośne i przyczyniać się do tworzenia mikrozakrzepów, zmian miażdżycowych, chorób serca i układu sercowo-naczyniowego, zawałów, zaburzeń gospodarki węglowodanowej organizmu, zapaleń płuc, a u kobiet w ciąży do  przedwczesnych porodów i niskiej wagi urodzeniowej noworodków.

Jak się leczy paradontozę?

Leczenie paradontozy składa się z trzech kroków: leczenia usuwającego przyczynę (pozbycie się płytki nazębnej i kamienia), leczenia usuwającego skutki choroby (leczenie chirurgiczne) oraz działań podtrzymujących efekty leczenia. 
W fazie pierwszej usuwane są również nieprawidłowe wypełnienia czy uzupełnienia protetyczne, leczone są również problemy zgryzowe lub nieprawidłowości zębowe (np. ortodontycznie), czyli wszystko to co może wpływać na stan dziąseł. 
– Przy zapaleniu dziąseł wystarczą metody zachowawcze w postaci higienizacji, czyli scaling, piaskowanie i fluoryzacja. W pierwszych etapach choroby stosuję się również system Vector, którym oczyszcza się głębokie kieszonki przyzębne, gdzie do tej pory zbierała się szkodliwa flora bakteryjna uszkadzająca dziąsła. Wykorzystanie zaawansowanych technologii pozwala nam na przeprowadzenie leczenia mniej inwazyjnego niż zabiegi chirurgiczne osiągając równocześnie świetne efekty – tłumaczy stomatolog Monika Stachowicz z Kliniki Periodent.  
I dodaje: – Natomiast w bardzo zaawansowanym stadium choroby konieczne bywa przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego, a w ostateczności usunięcie zęba. Paradontoza może doprowadzić do zniszczeń wymagających nowego opracowania korzenia i kieszonek dziąsłowych, a nawet wykonania korekty dziąsła. Pacjenci coraz częściej decydują się na terapię nowoczesnymi środkami do tzw. sterowanej regeneracji tkanek. Są to biologiczne preparaty, które pozwalają na  szybsze gojenie się ran, odbudowę kości i rozwój nowych tkanek kostnych. Popularną metodą staje się również A-PRF, czyli preparat otrzymywany z krwi pacjenta. Koszty takiego leczenia są niższe niż w przypadku popularnych materiałów stosowanych do tej pory.

Jak można zapobiec paradontozie?

Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania parodontozie (poza zdrowym trybem życia i dietą) jest dbanie o higienę i zdrowie ogólne jamy ustnej. 
Zabiegi higienizacyjne przeprowadzane profesjonalnie w gabinetach stomatologicznych oraz domowa pielęgnacja jamy ustnej (technika mycia zębów, nitkowanie, stosowanie antyseptycznych preparatów wspomagających) w połączeniu z regularnymi wizytami kontrolnymi u lekarza są najlepszą prewencją dla tego schorzenia. 

Polecamy: Czy ciąża źle wpływa na zęby?
Oceń artykuł

Ocena 5 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy