GRY
 
 

2 parki rozrywki, które warto odwiedzić

Nie tylko Disneyland i Legoland pękają w szwach od tłumu szturmujących je dzieci, nastolatków i dorosłych. Są też inne miejsca w Europie, gdzie można bawić się równie wspaniale, a może nawet lepiej.

Parki rozrywki w Holandii i w Niemczech
fot. Fotolia
Przedstawiamy dwa parki rozrywki, które należą w swojej kategorii do europejskiej czołówki.
 

Efteling w Holandii

Jest mniej znany niż Disneyland choć o 40 lat od niego starszy. Wiadomo - wygrać konkurencję z Disneyem nie łatwo. Ale tłumy, które odwiedzają ten park co roku, świadczą o klasie tego obiektu. To dobre miejsce dla rodziców, którzy nie gustują w stylistyce Disneyowskiej. Zaprojektował je słynny holenderski malarz i grafik, Anton Pieck, który m.in. ilustrował baśnie dla dzieci. I właśnie w takim bajkowym, nostalgicznym i romantycznym stylu utrzymany jest Efteling. Do stworzenia wielu atrakcji wykorzystano autentyczne materiały jak kamień i drewno. Na początku projektowano go z myślą o najmłodszych dzieciach. Z czasem dołączyły również inne atrakcje. Każdy znajdzie coś dla siebie: baśniowy klimat dla maluchów, rollercoustery dla starszych, wznoszącą się na 45 m pagodę. 
 
Redakcja poleca: Dzieci mówią o wakacjach - film
Za co dzieci lubią wakacje i co można robić latem - zapytaliśmy maluchy na gdańskich ulicach.

Europa Park w Niemczech 

Najsłynniejszy park rozrywki w Niemczech. Jest makietą starego kontynentu podzieloną na 13 stref poświęconych różnym europejskim krajom (polskim akcentem jest punkt orientacyjny, który wskazuje, ile kilometrów dzieli to miejsce od Warszawy). Na najmłodszych gości czekają doskonałe place zabaw, podróże gondolą wśród elfów, kolejki, teatrzyki, spotkania z bajkowymi postaciami, np. Babą-Jagą, która znienacka ochlapuje zapatrzonych w nią maluchów wodą. Dostęp do kolejnych atrakcji ułatwiają kursujące po parku pociągi. Jest też pięknie utrzymana zieleń, które miejscami przemienia park rozrywki w magiczny ogród. Tuż przy wejściu znajduje się laboratorium, w którym można posiąść wiedzę i na temat lasera, i ludzkiego mózgu. W parku działa kilka rollercoasterów. 
 

Co warto wiedzieć o parkach rozrywki?

Czas płynie w nich o wiele szybciej niż w zwykłym parku. Na ich zwiedzanie najlepiej przeznaczyć cały dzień, który i tak może okazać się zbyt krótki. Dlatego warto:
- wstać wcześniej – zainteresowani szturmują park od samego rana. Przyjazd w południe, to gwarancja stania w długich kolejkach. 
- iść pod prąd – rano pozwoli to uniknięcia długich kolejek
- przygotować opaskę na rękę z nr swojej komórki - załóż ją dziecku na wypadek zagubienia w tłumie.
- zabrać ubranie na zmianę, gdy np. dziecko zmoczy się na wodnych atrakcjach
– założyć wygodne i odpowiednie buty, klapki łatwo zgubić na karuzeli lub podczas przejażdżki gondolą.
- dowiedzieć się o przepustki, które skracają czas oczekiwania do atrakcji 
 
Na terenie parków są zwykle hotele, w których można wykupić pobyt z dwudniowym biletem wstępu do parku.
 

Zobacz, jak zorganizować wyjazd z dzieckiem


 
Doładuj
Przeładuj