Prof. Alicja Chybicka
fot. Małgorzata Mikołajczyk

Parlamentarzyści idą dla dzieci na Kilimandżaro

7 senatorów i 5 posłów wspina się na Kilimandżaro. Chcą wspomóc podopiecznych kliniki Budzik, dzieci chore na nowotwory, dzieci niepełnosprawne. Pomysłodawcą wyprawy jest prof. Alicja Chybicka - pediatra, onkolog, senator, która od lat walczy o sprawy dzieci. Kibicujemy wyprawie!
Katarzyna Pinkosz
Prof. Alicja Chybicka
fot. Małgorzata Mikołajczyk
Na pomysł wyprawy parlamentarzystów na najwyższy szczyt Afryki wpadła prof. Alicja Chybicka: pediatra, onkolog, która od lat walczy o zbudowanie we Wrocławiu nowoczesnej kliniki dla dzieci chorych na nowotwory. W styczniu 2014 r. prof. Chybicka weszła na Kilimandżaro wraz grupą osób, które przeszły białaczkę, chcąc udowodnić, że rak to nie koniec świata, można go pokonać i normalnie żyć, spełniając marzenia.
Wyprawa parlamentarzystów na Kilimandżaro ma zwrócić uwagę na dzieci, którym trzeba pomóc, by mogły żyć i rozwijać się tak samo jak rówieśnicy.
Czytaj też: Nowotwory u dzieci są wyleczalne

Nie tylko dla dzieci chorych na raka

- Jeśli chodzi o nowotwory, to wciąż najczęściej diagnozowane są dzieci w 3 i 4. stadium nowotworu, zamiast w 1 i 2., bo rodzice często późno przychodzą do lekarza, bojąc się diagnozy. Niepotrzebnie, bo diagnozy nie trzeba się bać. Wręcz odwrotnie: przede wszystkim trzeba jak najszybciej wykluczyć raka - mówi prof. Chybicka.
Dzięki wyprawie parlamentarzystów na Kilimandżaro więcej będzie mówić się też o dzieciach, które w klinice Budzik wciąż czekają na wybudzenie. Wyprawa ma też na celu zwrócić uwagę na rodziców niepełnosprawnych dzieci, którzy często czują się obywatelami drugiej kategorii, gdyż ich dzieci są wciąż odrzucane przez rówieśników.
Redakcja poleca: „Śpiączka to kwestia sekund…” – mówi autorka książki „Wybudzenia”, K. Pinkosz [WIDEO]
„Mama zostawiła go samego w wannie i chłopczyk się podtopił…”, „Julkę potrąciło auto na przejściu przed szkołą…”, „6-letnia Ola zakrztusiła się, połykając tabletkę…” – te wszystkie historie łączy śpiączka. – Czasem o życiu decydują sekundy – mówi Katarzyna Pinkosz, autorka książki „Wybudzenia”.

Cel charytatywny

Parlamentarzyści idą na Kilimandżaro za własne pieniądze (sami opłacają wszystkie koszty wyprawy) i w czasie własnych urlopów. W wyprawie uczestniczą też wolontariusze, a przewodzi jej Tomasz Kobielski, znany himalaista.
Wyprawa ma cel charytatywny: zbierane są pieniądze na podopiecznych Fundacji "Akogo", Fundacji "Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową", Fundacji "Promyk Słońca", Fundacji Polsat, a także dla dzieci na Ukrainie i w Tanzanii.
Wszyscy, którzy zechcą wesprzeć cel charytatywny wyprawy, mogą wpłacać pieniądze na konto: PLUS BANK S.A. o/Warszawa 21 1680 1248 0000 3333 4444 5555 z dopiskiem: "Kilimandżaro".
Czytaj też: Gdy odchodzi dziecko, kończy się świat - wywiad z prof. Alicją Chybicką
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy