GRY

Co z 500 plus, jeśli zmieni się rząd?

Partie opozycji nie patrzą łaskawym okiem na program Rodzina 500 Plus. Co się zmieni, jeśli PiS straci władzę?
500+
fot. AdobeStock
500 plus to rządowy program pomocy rodzinom o nazwie Program Rodzina 500 plus. Obowiązuje on od 2016 roku. W ramach świadczenia rodzinnego rodzice otrzymują nieopodatkowane 500 zł miesięcznie na każde drugie i kolejne dziecko. Rodziny spełniające kryterium dochodowe mogą otrzymać również 500 plus na pierwsze dziecko lub na jedynaka. W tym przypadku, dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie może przekraczać kwoty 800 zł.

Koniec 500 plus?

W piątek wiceszef Nowoczesnej Witold Zembaczyński zapowiedział, że gdy jego partia dojdzie do władzy, zlikwiduje program 500+. Tymczasem Katarzyna Lubnauer, przewodnicząca partii Nowoczesna sprostowała, że "to przekłamanie", bo partia ma pomysł na nowy, alternatywny program. – "Mamy zamiar zmienić program 500 plus na program "Aktywna Rodzina" – mówi przewodnicząca partii Nowoczesna.

"Program "Aktywna rodzina" zakłada comiesięczną wypłatę w wysokości 250 zł na każde (także pierwsze) dziecko. - W tej chwili programem 500 plus objętych jest 57 proc., bodajże, dzieci, natomiast programem "Aktywna Rodzina" objętych byłoby 97 proc." – powiedziała Lubnauer.
Redakcja poleca: Czy 500 + jest sprawiedliwie rozdzielane? [SONDA ULICZNA]
Zapytaliśmy przechodniów o to, czy ich zdaniem 500+ jest sprawiedliwie przydzielane i trafia do naprawdę potrzebujących. Z danych rządowych wynika, że programem 500+ objętych jest blisko 4 miliony dzieci. Kasa państwa wydała na ten program ponad 33 miliony złotych.

Kto na tym zyska?

Z programu mogłyby korzystać wszystkie rodziny, w których pracuje choć jedno z rodziców – "Uważamy, że rodziny, w których nikt nie pracuje, powinny być pod opieką pomocy społecznej, ale nie powinny korzystać z takiego programu" – powiedziała Lubnauer. Witold Zembaczyński ocenił, że program 500 plus jest "niesprawiedliwy i opresyjny wobec klasy średniej", bo nie zachęca do aktywności zawodowej rodziców. "Propozycja programowa Nowoczesnej "Aktywna Rodzina" - to duża ulga, ale w zamian za aktywność zawodową rodziców. Jesteś aktywny dostajesz możliwość ulgi, która jest znacznie większa niż 500 plus. Będzie więcej pieniędzy dla tych, którzy są aktywni i będzie sprawiedliwie dla tych, którzy powinni otrzymać tę pomoc". - dopowiedział.

Źródło: ofeminin.pl

Zobacz także: 

Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Nie dajemy się chorobom!

Zimowy wypoczynek