Encyklopedia zdrowia dziecka

Pasożyty przewodu pokarmowego

Ich jaja mogą znajdować się w glebie i wodzie, do której dostały się odchody zwierzęce czy ludzkie, a także w kurzu (np. jaja owsików). Do zakażenia dochodzi zwykle drogą pokarmową, choć pasożyt może wniknąć do organizmu przez skórę lub drogą oddechową. Jak się uchronić przed pasożytami wyjaśnia dr Andrzej Malinowski, pediatra.

Glistnica
Najczęściej chorują na nią dzieci od 3 do 10 lat. Maluch może się nią zarazić, kiedy połknie jaja znajdujące się np. na niemytych warzywach. Larwa wędruje przez wątrobę i płuca. Kiedy maluch kaszle, wykrztusza ją i ponownie połyka. Glista dostaje się do przewodu pokarmowego i pasożytuje w jelicie cienkim.

Włośnica
Dziecko może się nią zarazić, jeżeli zje mięso wieprzowe lub z dzika, w którym znajdują się żywe włośnie. Przedostają się one do dwunastnicy i jelita cienkiego. Po kilku dniach samice włośni wytwarzają larwy, które są roznoszone z limfą i krwią po całym organizmie. Trafiają do mięśni, zwłaszcza przepony i języka, a także rąk i nóg.

Tasiemczyca
Dziecko może się zarazić tasiemcem, gdy zje surowe mięso (np. tatara), w którym znajduje się pasożyt lub jego jaja. Zagrożeniem dla malucha bywa nieprzegotowana woda. Części tasiemca możesz dostrzec w stolcu malucha. Mają one 5-10 mm i wyglądają jak kawałki makaronu.

Objawy
Zależą one od rodzaju pasożyta, ale najczęstsze to: bóle i wzdęcia brzucha, nudności i wymioty, problemy ze stolcem. Może się też pojawić uporczywy kaszel, bóle głowy i niedokrwistość. Zakażone dzieci są na ogół zmęczone i osowiałe, mają podkrążone oczy. Czasem zgrzytają zębami w czasie snu. Dzieci zarażone owsikami skarżą się na swędzenie odbytu i mdłości, a chore na glistnicę mają biegunki i wzdęcia. Przy tasiemcu maluch ma wielki apetyt albo nic nie je. Zaczyna też wyraźnie chudnąć. Włośnica objawia się najczęściej gorączką, obrzękiem powiek i twarzy, wymiotami, bólami głowy. Potem dziecko zaczyna narzekać na ból mięśni. Na skórze może pojawić się wysypka. Owsiki, glistę lub tasiemca można też dostrzec w stolcu dziecka. Trzeba jak najszybciej podjąć leczenie, bo w ciężkich przypadkach pasożyty mogą doprowadzić do uszkodzenia serca, wątroby, płuc i mózgu.

Jak uchronić dziecko przed pasożytami?
Przede wszystkim starannie dbaj o higienę!
- Pilnuj, by maluch zawsze mył ręce wodą i mydłem przed posiłkami, po zabawach na podwórku oraz (koniecznie!) po każdym skorzystaniu z toalety.
- Nie pozwalaj, by dziecko wkładało do ust palce i brudne przedmioty. Staraj się też zwalczać u pociechy nawyk obgryzania paznokci.
- Nie podawaj malcowi dań z surowego, niedogotowanego lub niedosmażonego mięsa.
- Nigdy nie przygotowuj posiłków z mięsa, którego pochodzenia nie znasz.

Jak się leczy?
Zwykle lekarz zaleca podanie leku przeciwpasożytniczego. Aby efekt leczenia był trwały, kuracji muszą się poddać wszyscy domownicy. Konieczne jest również bardzo dokładne sprzątnięcie mieszkania „na mokro”, by usunąć jaja pasożyta znajdujące się w kurzu, a także wygotowanie bądź wyprasowanie gorącym żelazkiem pościeli i bielizny osobistej. Trzeba też wymyć lub wyprać zabawki. To pomoże zapobiec nawrotom zakażenia.

Zobacz także:
Owsica

Konsultacja: lekarz medycyny Lucyna Michalska, pediatra