Jak działa na zęby pasta z fluorem?
fot. AdobeStock

Nie każda pasta z fluorem jest tak samo skuteczna na próchnicę!

Fluor w paście do zębów jest potrzebny, ale... Zobacz, jakie wnioski wysnuli naukowcy po zbadaniu zębów dzieci stosujących pasty z różnym stężeniem fluoru. Kupując pastę, zwracasz na to uwagę? Lepiej zacznij!
Milena Oszczepalińska
Jak działa na zęby pasta z fluorem?
fot. AdobeStock
Czy pasta do zębów rzeczywiście powinna zawierać fluor? Naukowcy nie mają wątpliwości, że tak. Pytanie tylko, jakie stężenie tego pierwiastka powinna zawierać pasta, by skutecznie chroniła zęby przed próchnicą? Dowiedzcie się, co wybierać spośród wielu produktów ze sklepowych półek.

Rodzaj pasty do zębów ma znaczenie

Grupa naukowców postanowiła zanalizować to, jak szczotkowanie zębów pastą z fluorem lub bez wpływa na ryzyko pojawienia się próchnicy u dzieci. W badaniu wzięto pod uwagę pasty ze stężeniem fluoru 1 500 ppm oraz te niezawierające tego składnika. Okazało się, że u dzieci używających do mycia zębów pasty bez fluoru, powstało w jamie ustnej więcej nowych ognisk próchnicy.
Redakcja poleca: Jak nie krzyczeć na dziecko – jak przestać krzyczeć? Jak krzyk wpływa na dziecko? [WIDEO]
Jeśli zastanawiasz się, jak nie krzyczeć na dziecko, najważniejszy krok do sukcesu masz już za sobą. Krzyczenie na dziecko przynosi bowiem fatalne skutki i wyrabia w maluchu nawyk rozwiązywania problemów podniesionym głosem. A to nie jest dobry kapitał na przyszłość. Psycholog wyjaśnia, czy można krzyczeć na dziecko, i jak przestać to robić.

Jakie stężenie fluoru zawierają pasty do zębów?

To, ile fluoru znajduje się w paście, zależy w dużej mierze od producenta danego produktu oraz od kraju. Brak standaryzacji w tym zakresie powoduje, że nie ma wyznaczonej dolnej granicy, ile tego pierwiastka powinna zawierać pasta, by była skuteczna. Jeśli chodzi o górną granicę stężenia fluoru w paście, jest ona różna w zależności od kraju produkcji. Według danych posiadanych przez specjalistów na rynku najwięcej jest past zawierających od 1000 do 1500 ppm fluoru. Pasty o wyższym stężeniu fluoru są do kupienia rzadziej i raczej tylko w aptekach.

Fluor kontra próchnica

Z badań naukowych wynika jednoznacznie, że stosowanie pasty do zębów zawierającej fluor znacznie zmniejsza ilość nowych ubytków próchniczych w uzębieniu. Specjaliści zanalizowali wyniki 96 różnych prac, w tym:
  • siedem badań wykonanych na grupie 11 356 dzieci z zębami mlecznymi, stosujących pasty do zębów o zawartości 1 500 ppm fluoru,
  • jedno badanie przeprowadzone na grupie 2 500 dzieci i nastolatków używających pasty do zębów o stężeniu 1 450 ppm fluoru,
  • 85 badań wykonanych na grupie 48 800 osób do 18 roku życia szczotkujących zęby pastą zawierającą do 2 400 ppm fluoru,
  • trzy badania z danymi od 2 675 osób dorosłych korzystających z pasty do zębów zawierającej do 1 100 ppm fluoru.
Wszystkie one potwierdziły, że fluor w paście jest niezbędny do zapobiegania próchnicy. Jednak ważne jest również to, by było go odpowiednio dużo. Pasty zawierające 1 500 ppm  fluoru okazały się skuteczniejsze niż te o niższym stężeniu pierwiastka. Natomiast w przypadku past o niskiej zawartości fluoru zauważono, że nie ma większego znaczenia, czy używa się pasty zawierającej 1 055 ppm czy 550 ppm fluoru. W obu przypadkach ilość nowych ognisk próchnicy była porównywalna.

Wnioski, jakie nasuwają się z tego badania, są takie, że jeśli chcemy chronić zęby naszych dzieci (i nasze!) przed próchnicą, powinniśmy wybierać pasty zawierające fluor. 

Zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej dzieci:
  • do 3 lat powinny szczotkować zęby pastą z fluorem o stężeniu 1000 ppm (śladowa ilość pasty na szczoteczce);
  • od 3 do 6 lat powinny szczotkować zęby pastą z fluorem o stężeniu 1000 ppm (pasta w ilości ziarnka groszku na szczoteczce);
  • powyżej 6 lat - 1450 ppm fluoru na szczoteczce (pasta wyciśnięta na ok. 1-2 cm na szczoteczkę).
U osób powyżej 16 roku życia można stosować pasty ze stężeniem fluoru 1450 ppm, aby profilaktyka przeciwpróchnicza była skuteczna.

A jak jest u was? Kupujecie dzieciom pasty z fluorem czy bez?

Źródło: infodent24.pl, PTSD [content:0_26450,0_25994,0_13686,0_23844:CMNews]
Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy