paszport medyczny, podróże zagraniczne
fot. Adobe Stock

Za granicę tylko z cyfrowym paszportem medycznym? Będzie rewolucja w turystyce!

Być może już wkrótce podróże za granicę będą możliwe tylko dla osób, których dobry stan zdrowia potwierdzi tzw. cyfrowy paszport medyczny.
Magdalena Drab
paszport medyczny, podróże zagraniczne
fot. Adobe Stock
Cyfrowe paszporty medyczne mają być dowodem na to, że turyści podróżujący za granicę są zdrowi i nie zarażają koronawirusem. Światowa Organizacja Turystyki chce, aby pierwsi posiadacze medycznych paszportów polecieli na Wyspy Kanaryjskie, i to już w lipcu.

Co to jest paszport medyczny?

Podróże za granicę czeka prawdziwa rewolucja, dzięki której wyjazdy staną się bezpieczniejsze i korzystne dla wszystkich – zapowiedział sekretarz generalny Światowej Organizacji Turystyki (UNWTO), Zurab Pololikaszwili. Zmiany mają polegać m.in. na wprowadzeniu medycznych paszportów, czyli cyfrowych profili medycznych na smartfonie. Aplikacja będzie zawierać zaszyfrowane dane o stanie zdrowia turysty potwierdzające, że jest on wolny od koronawirusa. Wszystkie informacje mają pochodzić od jednostek akredytowanych przez ministerstwo zdrowia z danego kraju, co wyeliminuje ryzyko tworzenia fałszywych profili i wprowadzania nieprawdziwych danych. Na razie na lipiec planowany jest pilotażowy lot pasażerów z paszportami medycznymi na Wyspy Kanaryjskie, prawdopodobnie na Teneryfę. 
Redakcja poleca: Tu twoje dziecko może bezpiecznie pływać – podpowiedź ratownika [WIDEO]
Czy to Zalew Zegrzyński, jezioro na Mazurach czy Bałtyk, maluch musi się kąpać w bezpiecznych warunkach. Jak poznać dobre kąpielisko, zapytaliśmy Michała Czernickiego, rzecznika prasowego stołecznego WOPR-u.

Jak będzie działać paszport medyczny?

Aby wyjechać w zagraniczną podróż z paszportem medycznym, turyści będą musieli udostępnić swoją dokumentację medyczną aplikacji mobilnej stworzonej przez firmę kanaryjską i zatwierdzoną przez UNWTO. Poza dostarczeniem podstawowej informacji na temat braku zakażenia koronawirusem aplikacja będzie też monitorować stan zdrowia turysty podczas jego pobytu za granicą.

Czy można jechać na wakacje w 2020?

Pandemia koronawirusa spowodowała zastój i olbrzymie straty dla branży turystycznej. Kolejne kraje, w tym Polska, luzują jednak powoli obostrzenia, także te dotyczące podróżowania. W Polsce otwarto hotele, wiele wskazuje na to, że odbędą się letnie obozy i kolonie dla dzieci, a tanie linie lotnicze Ryanair chcą przywrócić ok. 40% swoich lotów od 1 lipca. Z kolei wiceminister rozwoju, Andrzej Gut-Mostowy, zapowiedział, że na wakacje w 2020 roku będzie można wyjechać z Polski do krajów bałtyckich oraz państw Grupy Wyszehradzkiej, z którymi zostaną podpisane porozumienia. Podczas tych zagranicznych wyjazdów nie będzie można jednak skorzystać z bonu turystycznego.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy