Paweł Zawitkowski
fot. kadr z YouTube/MAMO TATO co Ty na to

Ten fizjoterapeuta robi cuda! Zobacz, jak nosi i kąpie niemowlaka

Paweł Zawitkowski, guru od opieki nad niemowlętami, pokazuje, jak kąpać i nosić niemowlę. Zobacz, zachwyć się i zainspiruj!
Karolina Stępniewska
Paweł Zawitkowski
fot. kadr z YouTube/MAMO TATO co Ty na to
Noworodek jest taki kruchy i delikatny – to jedno z najbardziej zadziwiających odkryć po porodzie. Ile razy słyszałaś, że ktoś boi się wziąć niemowlę na ręce, bo jest takie maleńkie? A może sama na początku bałaś się brać dziecko na ręce, żeby nie zrobić mu krzywdy? Musimy pamiętać, że niemowlęta są wyjątkowo czułe na doświadczenia zmysłowe i reagują na każdą zmianę położenia. Położenie na przewijaku czy ułożenie w łóżeczku może spotkać się z głośnym protestem, wzięcie na ręce przez babcię lub wujka może skończyć się płaczem, a kojąca z założenia kąpiel może okazać się trudnym doświadczeniem dla dziecka i rodzica.

Na szczęście jest na to sposób: najważniejsza jest odpowiednia technika. Zobacz, jak robi to Paweł Zawitkowski, fizjoterapeuta i specjalista terapii NDT-Bobath. Spokojny i czuły, pewny siebie lecz delikatny – tak można określić Pawła  Zawitkowskiego, kiedy opiekuje się niemowlęciem. Nic dziwnego, że okrzyknięto go "zaklinaczem dzieci"!

Paweł Zawitkowski i noszenie niemowląt

Kiedy w rodzinie pojawia się nowy człowiek, wszyscy chcą go chociaż przez chwilę nosić na rękach. Takie przekazywanie noworodka z rąk do rąk może być dla dziecka stresującym przeżyciem, dlatego warto robić to tak, by dziecko czuło się bezpiecznie i by nic nie zakłócało jego spokoju. Zobaczcie, jak robi to Paweł Zawitkowski – potrafi tak "przejąć" dziecko od innej osoby, że ono nawet się nie obudzi! W filmie zobaczycie też, jak odkładać niemowlę do łóżeczka, by przy zetknięciu z materacem nie obudziło się i nie zaczęło płakać - a to zdarza się często młodym rodzicom, którzy z ulgą odkładają dziecko do łóżeczka, gdy zasnęło im w ramionach, ale ich radość zazwyczaj jest zdecydowanie przedwczesna:

Redakcja poleca: Jak nosić niemowlę? Paweł Zawitkowski Cię zaskoczy! - film
Paweł Zawitkowski opowiada o błędach w noszeniu dzieci. Sprawdź, czy nosiłaś niemowlę w taki sposób.

Paweł Zawitkowski i jego sposób na kąpiel niemowlaka

Kąpiel niemowlęcia nie jest tylko zabiegiem pielęgnacyjnym, to także moment budowania bliskości, przygoda i okazja do świetnej zabawy, wspólnego poznawania się, kształtowania więzi pełnej poczucia bezpieczeństwa i zaufania. Dzięki odpowiedniemu ułożeniu niemowlęcia na ręce, unikniemy zakrztuszenia i dostania się wody do uszu, czyli tego wszystkiego, czego dzieci najbardziej nie lubią i co może sprawić, że niemowlę nie będzie lubić kąpieli albo – co gorsza - będzie bać się wody

Paweł Zawitkowski radzi, żeby trzymając dziecko w kąpieli, ułożyć dłoń i nadgarstek pod pachami i ramionami dziecka, tak, żeby nasz kciuk był pod lub obok podbródka dziecka. Dzięki temu niemowlę czuje się swobodnie i bezpiecznie, a my zyskujemy pewność, że nie wyślizgnie nam się z rąk. Najbardziej komfortowe podczas kąpieli jest ułożenie na boku. Inne fajne pozycje do kąpania dziecka zobaczycie w tym filmie:



Prawda, że miło? Ujął nas spokój i delikatność Pawła Zawitkowskiego, a stosując jego rady podczas codziennej pielęgnacji niemowlęcia i opieki nad nim, możemy być pewni, że nie wyrządzimy mu krzywdy.

 

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy