Encyklopedia zdrowia dziecka

Paznokcie

Noworodek zwykle rodzi się z dość długimi i kruchymi paznokciami. Jak i dlaczego należy o nie dbać - wyjaśnia dr n. med. Teresa Kibalenko-Nowak, pediatra.

Pielęgnacja paznokci u małego dziecka to kwestia higieny osobistej, jak i jego zdrowia. Trzeba je skracać, ponieważ maluszek może podrapać sobie buzię. Ponadto za zbyt długimi paznokciami zbiera się brud i zarazki, a malec nieustannie wkłada rączki do buzi, przede wszystkim zaś może to wywołać zapalenie płytki paznokciowej (zanokcica). Jeśli obawiamy się, że możemy skaleczyć dziecko, warto poprosić o pomoc pielęgniarkę środowiskową.

Obcinamy paznokietki
Za obcinanie paznokci najlepiej zabrać się tuż po kąpieli malca – wówczas płytka paznokcia jest miękka. Paznokcie należy skracać specjalnymi nożyczkami o ostrzach zaokrąglonych lub zakończonych małymi kuleczkami albo też obcinaczem przeznaczonym dla niemowląt (nigdy cążkami dla dorosłych!). Nie powinno się stosować pilników do wyrównywania płytki, nie wolno również oskubywać połamanych paznokci, a tym bardziej ich obgryzać. Należy też pamiętać, że paznokci u stóp nie obcinamy na półokrągło – może to bowiem spowodować ich bolesne wrastanie. Ponadto nie można wycinać skórek wokół paznokci. Jeśli podczas obcinania paznokci niechcący skaleczymy dziecko, trzeba koniecznie zdezynfekować rankę (np. wodą utlenioną), przemyć ją solą fizjologiczną i przyłożyć wacik, aby zatamować krwawienie. Bezwzględnie należy przestrzegać zasad higieny osobistej. Jeśli bowiem malec kąpie się w tej samej wannie i korzysta z tych samych przyborów co rodzice, a jedno z nich ma grzybicę stóp lub paznokci, to dziecko może się nią zarazić. Z tego samego powodu nasze pociechy nie powinny wkładać obuwia dorosłych (mimo że dla parolatka to świetna zabawa).

To warto wiedzieć:
1. Jeśli z powodu urazu (stłuczenia, przytrzaśnięcia) dziecku zejdzie paznokieć, należy cierpliwie zaczekać, aż sam odrośnie. Czasem też pod spodem wyrasta nowy paznokieć – uszkodzona płytka sama odpadnie.
2. Drobne białe plamki na paznokciach mogą świadczyć o niedoborze mikroelementów w organizmie. Dietę parolatka należy wówczas wzbogacić o produkty bogate m.in. w żelazo, cynk i magnez.
3. Częste zasinienie paznokci może być objawem złego krążenia – malca powinien zbadać kardiolog.

Zobacz także:
Skaleczenia

Konsultacja: lekarz medycyny Lucyna Michalska, pediatra