GRY

Posłowie "zapomnieli" o dzieciach! Ustawa ich nie objęła

Od 1 lipca osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności będą mieć rehabilitację bez limitów i nie będą potrzebować skierowania do specjalisty. Ustawa jednak na razie... nie obejmuje dzieci!
Dziecko u lekarza
fot. Fotolia/ Anna Kołacz
Dla osób niepełnosprawnych to duża zmiana: od 1 lipca mają być zlikwidowane limity rehabilitacji. Oznacza to, że każda osoba niepełnosprawna, która ma orzeczoną niepełnosprawność w stopniu ciężkim, będzie mogła:
  • Bezlimitowo korzystać z rehabilitacji w ramach NFZ (bezpłatnie), w takim zakresie, w jakim jest to konieczne dla jej zdrowia. Będzie mogła mieć rehabilitację bez limitów, jeśli lekarz uzna, że to konieczne.
  • Iść do specjalisty bez skierowania od lekarza pierwszego kontaktu i będzie przyjęta poza kolejnością. Ominie więc często wielomiesięczne kolejki. 

Co z dziećmi?

Niestety, pośpiech przy uchwalaniu ustawy (w Sejmie trwał protest dorosłych osób niepełnosprawnych), spowodował, że w ustawie... zapomniano o niepełnosprawnych dzieciach. Rzecz w tym, że ustawa ma obejmować tylko osoby z orzeczoną niepełnosprawnością w stopniu ciężkim, a u dzieci do 16 lat nie orzeka się stopnia niepełnosprawności. 
Oznacza to, że dzieci nie mogłyby skorzystać z przepisów ustawy. Jedynie te dzieci, które są objęte ustawą "Za życiem" nadal korzystałyby z uprawnień wynikających z tej ustawy. Nie obejmuje ona jednak dzieci w wieku 3-16 lat, u których niepełnosprawność pojawiła się później.
Redakcja poleca: Czy popierasz protest rodziców dzieci niepełnosprawnych? [SONDA ULICZNA]
Zapytałyśmy przechodniów o bardzo gorący społecznie problem pomocy państwa dla rodziców dzieci niepełnosprawnych i ich protestu w Sejmie. Jesteście ciekawe, co mieli do powiedzenia? Zobaczcie sondę!

Będą zmiany

Poseł Tomasz Latos, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia, zapewnia, że zmiany w ustawie będą dokonane jeszcze w lipcu.
– Na pewno nie zapomnimy o niepełnosprawnych dzieciach. Wszystkie dzieci, niezależnie od rodzaju, stopnia niepełnosprawności i tego, kiedy ona się pojawiła, będą objęte tą ustawą i będą mogły z niej korzystać. Jeszcze w lipcu planujemy nowelizację ustawy  – zapewnia poseł Latos. 
Zobacz także: Cyber Oko może pomóc dziewczynce z zespołem Downa
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Szczepimy, bo kochamy!

Zimowy wypoczynek