wybór pediatry
fot. Fotolia

Jak wybrać dobrego pediatrę dla dziecka?

Powinien być twoim najlepszym doradcą. Mądrym, uważnym, cierpliwym, wyrozumiałym, serdecznym dla ciebie i dziecka. To właśnie pediatra. Podpowiadamy, gdzie go znaleźć.
wybór pediatry
fot. Fotolia
Być może już się przekonałaś, że nie wystarczy pójść do drogiej prywatnej przychodni, by trafić na świetnego fachowca. Możesz go też spotkać w najbliższej poradni zdrowia. Zanim podejmiesz decyzję, umów się na kilka wizyt. Poproś o kontrolne badanie dziecka i przy okazji porozmawiaj o nurtujących cię problemach. Potem zastanów się, czy…

Dobrze się rozumiecie
Niektórzy lekarze nie lubią, gdy rodzice wiedzą za dużo lub są dociekliwi. Inni denerwują się, kiedy zadajesz najprostsze pytania. Nie jest też korzystne, gdy pediatra lekceważy twoje nawet banalne spostrzeżenia. Jeśli w gabinecie pediatry czujesz się jak na cenzurowanym, nie jest to dobry znak. Gdy w odpowiedzi na zadane pytanie słyszysz zniecierpliwienie, nie będziesz czuła się rozumiana. Wtedy zaczniesz gdzie indziej szukać odpowiedzi na ważne pytania i w efekcie stracisz kontakt z lekarzem, który opiekuje się dzieckiem.

Ufasz jego zawodowym kompetencjom
Powinnaś być pewna, że pediatra stale aktualizuje swoją wiedzę. Młodzi są na bieżąco z najnowszymi metodami leczenia, ale brakuje im doświadczenia. Tytuł naukowy to też niejedyny sposób oceny kwalifikacji, bo lekarz z wieloletnim stażem może okazać się równie dobrym lub lepszym specjalistą niż profesor.
Gdy zalecenia lekarza okażą się słuszne, nabierzesz do niego zaufania. Jeśli na przykład zapewniał cię on, że maluch wyzdrowieje po dwóch dniach kuracji, a po tygodniu nadal nie widać poprawy, nabierasz wątpliwości. Podobnie jest wtedy, gdy widzisz, że nie weryfikuje on błędnie postawionej diagnozy albo za każdym razem zapisuje takie same środki. Nie ma jednak nic złego w tym, że lekarz ma własne, sprawdzone sposoby postępowania. Ten naprawdę dobry miewa wątpliwości i konsultuje je z innymi specjalistami.

Nie czujesz się ponaglana podczas wizyty
Pośpiech, poczucie, że zabierasz czas następnemu pacjentowi albo wiecznie zaganianemu lekarzowi, nie służy leczeniu dziecka. Na to, by je zbadać, zrozumieć, co mu dolega, zastanowić się, jaki sposób postępowania będzie najskuteczniejszy, potrzeba czasu. Pediatra powinien również spokojnie wyjaśnić ci, jak pielęgnować chorego malca i na co uważać w domu. Wizyta nie powinna trwać krócej niż 20 minut. Najlepiej byłoby, gdybyś wcześniej spisała pytania, które ci się nasunęły, by o niczym nie zapomnieć.


Jest dostępny o różnych porach
Maluchy często zaczynają chorować w nocy. Mogą się też zdarzyć różne inne nagłe sytuacje, dlatego powinnaś mieć kontakt z lekarzem praktycznie przez całą dobę. Dobry pediatra nie tylko udostępni ci swój numer telefonu, ale zachęci, byś dzwoniła w razie wątpliwości. Zarezerwuj ten kontakt na naprawdę ważne sytuacje (np. gdy trudno obniżyć malcowi gorączkę).
Jeśli kontaktujesz się z pediatrą jedynie przez przychodnię, i to w określonych godzinach, spytaj wprost, co robić, kiedy maluch zachoruje w nocy. Powinnaś otrzymać konkretną wskazówkę, gdzie się wtedy udać. To bardzo ważne, zwłaszcza gdy jesteś młodą mamą i nie masz jeszcze zbyt wielu doświadczeń. Choroby dziecka mogą mieć różny przebieg, dlatego niczego nie wolno ci lekceważyć.

Twoje dziecko go lubi
Powinno być badane delikatnie, w serdecznej atmosferze. Jeśli w gabinecie pediatry maluch czuje się pewnie i bezpiecznie, przeżywa mniej stresu. Czasem może go wywołać szorstki, oficjalny ton albo nieprzyjazne otoczenie. Nie martw się jednak, gdy nawet w obecności miłego lekarza dziecko płacze, bo np. kojarzy  się on z nieprzyjemnymi szczepieniami czy badaniami. Największe sławy medycyny potrafią rozbawić malca minami lub tak pomysłowo odwrócić jego uwagę, że zapamięta pobyt w gabinecie jako coś miłego. Potem chętnie wraca do takiego wesołego pana doktora.

Ważna ściągawka
Kontaktu do dobrych pediatrów możesz również poszukać w internecie.
- Fora dyskusyjne. Tam rodzice często wymieniają poglądy, także o lekarzach. Spisuj na bieżąco te informacje, bo nigdy nie wiadomo, kiedy się przydadzą. Zobacz: www.mamacafe.pl
- Portale medyczne. To nie tylko źródła wiedzy o chorobach. Znajdziesz tam też nazwiska i telefony lekarzy. Zajrzyj np. na: www.pediatrzy.medserwis.pl, www.forumpediatryczne.pl, www.znanylekarz.pl


Konsultacja: dr n. med. Kamil Hozyasz, pediatra, pracuje w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie.

Redakcja poleca: Jak powinna przebiegać wizyta u pediatry - film
Na co powinni przygotować się rodzice i czego warto wymagać od lekarza dziecięcego?
Oceń artykuł

Ocena 4 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy