zaparcia u niemowląt
fot. Fotolia

Pediatra ostrzega: „Nie sadzaj dziecka na nocnik zbyt wcześnie!”

Większość z nas chce pozbyć się pieluch jak najszybciej, ale uwaga – to może powodować zaburzenia fizjologiczne u dzieci.
zaparcia u niemowląt
fot. Fotolia
Zastanawiasz się, czy już czas na nocnik? Przeczytaj najpierw, co na temat wczesnego treningu czystości mówi pediatra i urolog Steve J. Hodges:

„Zaburzenia fizjologiczne, zakażenia układu moczowego i wreszcie noce moczenie może być spowodowane zbyt wczesnym wysadzaniem dzieci na nocnik. Nie mogą być do tego zmuszane. Krzywdzące są również wymagania przedszkoli, które nie przyjmują dzieci, jeśli nie przeszły wcześniej treningu czystości. To nie znaczy, że dziecka nie da się wyszkolić. Oczywiście, że się da. Chodzi jedynie o to, żeby same nauczyły się kontrolowania swojego ciała i reagowania na jego potrzeby.”

Kto pierwszy ten lepszy?

Ile razy słyszałaś w swoim otoczeniu mamy, które przechwalają się osiągnięciami dzieci. Wyścigi które dziecko pierwsze zacznie siadać, któremu wyrósł pierwszy ząbek, które pierwsze powiedziało „mama” i wreszcie – które pierwsze zrobiło do nocnika. Steve J. Hodges zaobserwował, że większość dzieci wysadzanych przed 3 roku życia miało problemy zdrowotne! Najczęściej były to zaburzenia w oddawaniu moczu, zapalenie pęcherza i inne infekcje. Dlaczego? Kiedy przerywasz dziecku zabawę i każesz usiąść na nocniku, dziecko uczy się wstrzymywania. Nikt nie lubi, kiedy przerywa mu się zabawę, prawda? Nawyk powstrzymywania powoduje, że mięśnie pracują mocniej, nadbudowując tkankę. Wówczas pęcherz ma mniejszą pojemność, a ciśnienie wzrasta, co może prowadzić do uwalniania płynu bez wiedzy dziecka. W przypadku jelit problem może dotyczyć zbytniego ich rozciągnięcia (od 2 do nawet 10 cm), a wtedy może nas czekać niemiła, nagła niespodzianka.

„Około milion dzieci ma problem z nocnym moczeniem. W tym 20% 5-latków, 12% 6-latków i 10% 7-latków”.

W związku z prowadzonymi obserwacjami Steve J. Hodges stwierdził, że optymalny czas na wysadzanie dziecka to okolice 3 roku życia. Jeśli trafiłaś na przedszkole, które nie przyjmie dziecka w pieluszce – zmień je. To może uchronić dziecko przed późniejszymi problemami.

Źródło: babble.com
Redakcja poleca: Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.
Oceń artykuł

Ocena 4 na 35 głosy

Zobacz także

Popularne tematy