GRY
 
 

Też tak robisz? To pępek długo nie odpadnie...

Pediatrzy przestrzegają: mamy często źle pielęgnują kikut pępowiny noworodków! A przez takie zabiegi pępek dużo dłużej nie odpada... Zobacz, czego nie robić, żeby maluch jak najszybciej pozbył się niepotrzebnego kikuta pępowiny.

kikut pępowiny nie chce odpaść
fot. Fotolia.com
Pielęgnacja pępka u noworodka zawsze budziła obawy rodziców.  Jednak choć zmieniały się lekarskie zalecenia, zazwyczaj kikut odpadał po ok. 15 dniach życia maluszka. Coraz więcej pediatrów zauważa jednak, że wydłużył się czas, kiedy odpada kikut pępowiny noworodka. Zamiast średnio po dwóch tygodniach, pępek malucha pozbywa się suchego kikuta nawet dopiero po dwóch miesiącach!
 

Dlaczego pępek noworodka tak długo się goi?

Przyczyny długiego oczekiwania na odpadnięcie kikuta upatruje się w stosowaniu przez rodziców... Octeniseptu. Ten  antyseptyczny, odkażający preparat owszem, zapobiega powstawaniu stanu zapalnego, ale też likwiduje florę fizjologiczną wokół skóry pępka. Przez to gojenie się ranki jest zaburzone i u miesięcznych czy dwumiesięcznych niemowląt zamiast czystego pępuszka mamy... zaschnięty poporodowy kikut pępowiny. 
 
Redakcja poleca: Zobacz, jak Anna Dereszowska znalazła talent w sobie i co odkryła u swojej córki! [WIDEO]
"Szkoliłam rysunek, bo miałam być architektem" – mówiła aktorka podczas spotkania w Akademii 5.10.15. Zdradziła jedną ważną rzecz, która pomogła jej znaleźć klucz do tego, co chce w życiu robić!

Jak prawidłowo pielęgnować kikut pępowiny, by szybko odpadł?

Zasada pielęgnacji kikuta pępowiny jest jedna: pępka nie trzeba niczym smarować ani polewać! Goi się sam! A rodzice mają za zadanie jedynie zadbać o to, żeby był suchy i czysty. Nie ma więc stresu związanego ze stosowaniem żadnych specyfików - Octeniseptu można używać w przypadku, gdy skóra wokół kikuta stała się zaczerwieniona lub pępek brzydko pachnie


Zobacz też:

Pytania o zapalenie dróg moczowych u niemowląt

Co to jest woda koperkowa i dlaczego jest najlepsza na kolkę?
 
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Sezon infekcji

Karm piersią, polecamy!