
Jak zrobić peeling ciała
Kiedy robić peeling
Zanim zrobisz peeling ciała, przeczytaj, kiedy złuszczanie naskórka zrobić, a kiedy lepiej nie. Przed depilacją czy po? Na suchą lub podrażnioną skórę?- Zrób peeling przed depilacją – poruszy cebulki włosków, tak że łatwiej dadzą się usunąć.
- Nie rób peelingu zaraz po depilacji – co najmniej przez dobę. Skóra może zareagować podrażnieniem. Natomiast potem – między kolejnymi zabiegami depilacji – regularne złuszczanie zapobiegnie wrastaniu odrastających włosków.
- Zrób peeling przed nałożeniem samoopalacza – dzięki temu skóra bardziej równomiernie "złapie" kolor i dłużej go utrzyma.
- Nie rób peelingu przed wyjściem na plażę – słońce może zadziałać bardziej intensywnie na "odrogowacony" naskórek. A niektóre składniki zawarte w peelingach (np. enzymy) mogą być fototoksyczne.
- Zrób peeling na szorstkie partie ciała (np. łokcie, kolana, stopy) – także plecy, jeśli znajdują się na nich małe krostki.
- Nie rób peelingu na skórę podrażnioną, trądzikową, z rumieniem, wysypką – zaostrzysz niepożądane objawy, a w wypadku stanów zapalnych masowanie może doprowadzić do ich rozsiania po całej buzi.
- Zrób peeling tuż przed imprezą – to najszybszy sposób na poprawę wyglądu skóry, która zaraz po nim jest rozjaśniona, pełna blasku i miękka w dotyku. Ładniej wygląda na niej makijaż.
- Nie rób zbyt mocnego peelingu – zniszczona warstwa ochronna skóry oznacza większe ryzyko zakażeń.
ZOBACZ TEŻ: Dlaczego warto pokochać swoje ciało
Peeling według planu
Od czego zacząć peeling? Oto nasz plan działania:- Najpierw umyj ciało. To ważne, bo zanieczyszczenia i pozostałości kosmetyków pielęgnacyjnych do ciała mogą obniżać skuteczność złuszczania.
- Potem je osusz. Skóra nie może być mokra, bo peeling po prostu po niej spłynie. Nawet jeśli ma bardzo gęstą konsystencję – wtedy zamiast wcierać się w skórę, będzie się po niej ześlizgiwał.
- Delikatnie zwilż skórę i nałóż peeling. Zacznij od dolnych partii. Nabierz na dłonie trochę wody, zwilż stopy i wmasuj w nie kosmetyk. Potem nogi, pośladki, brzuch, dekolt, ręce, nie zapomnij o plecach. Możesz robić to ruchami okrężnymi lub podłużnymi. Na całe ciało powinnaś przeznaczyć 10–15 minut.
- Uważaj na dekolt i szyję. To miejsca superwrażliwe. Powinnaś traktować je delikatnie. Gdy tylko zauważysz zaczerwienienie – stop. Nigdy nie używaj tutaj peelingów gruboziarnistych.
Rodzaje peelingów
Żele pod prysznic i mydła złuszczające to typowe produkty do mycia wzbogacone o miękkie drobinki ścierające (w płynach zwykle są to syntetyczne kuleczki, a w kostkach – naturalne składniki, np. zmielone łupiny orzecha). Ich działanie złuszczające jest bardzo delikatne, więc możesz ich używać nawet do codziennej higieny. Nie zastąpią gruntownego peelingu preparatem gruboziarnistym, ale doskonale przedłużą jego efektywność.
- Kremowe – mają konsystencję kremu lub gęstego balsamu do ciała. Cząsteczki ścierne są zwykle drobne, ale ich działanie może być intensywne. Zwłaszcza gdy są to dosyć ostre kuleczki pochodzenia naturalnego, np. zmielone łupiny orzechów i pestki brzoskwini.
- Solne – to najmocniejszy rodzaj peelingu. Kryształki soli zatopione w olejowej zawiesinie (np. ze słodkich migdałów) zwykle wzbogaconej o olejki aromatyczne. Może podrażniać wrażliwą i cienką skórę.
- Cukrowe – cukier jest bardzo dobrym ścierniwem, poza tym w kontakcie z ciepłem skóry rozpuszcza się podczas masowania. Cudownie natłuszcza i jest bardzo przyjemny w użyciu.
- Enzymatyczne – nie zawierają w ogóle drobinek ściernych. Enzymy roślinne rozpuszczają połączenia między komórkami naskórka. Peelingi do ciała rzadko mają taką "bezścierną" formułę. Do wrażliwych partii (np. dekoltu, szyi) możesz jednak z powodzeniem stosować enzymatyczne peelingi do twarzy.
Domowe są równie skuteczne
Peeling można wykonać też samemu w domu. Wystarczy zajrzeć do szuflady, w której trzymasz oliwę, cukier, sól, płatki owsiane... Oto nasze receptury:- Fusy z kawy. Fusy z zaparzonej i przestudzonej kawy wymieszaj z oliwą (np. z oliwek) lub mydłem, tak aby uzyskać dosyć mazistą konsystencję. Wymasuj ciało, zmyj wodą.
- Sól z oliwą. Możesz użyć soli kuchennej, morskiej lub do kąpieli. Im kryształki mniejsze, tym lepiej – duże mogą podrażnić powierzchnię skóry.
- Cukier z oliwą. W takich proporcjach, aby po wymieszaniu mikstura miała konsystencję gęstej śmietany. Dla zwiększenia przyjemności dodaj miód, cynamon lub... rozpuszczoną czekoladę. Ponieważ cukier rozpuszcza się pod wpływem ciepła, ten peeling możesz w zasadzie stosować na suchą skórę. Potem jednak dokładnie go zmyj, aby nie przylepił się do ubrania.
- Zmielone migdały lub orzechy. Wymieszaj je "na gęsto" z oliwą, balsamem do ciała lub jogurtem i miodem. Wymasuj ciało i zmyj.
- Płatki owsiane, otręby, kaszka kukurydziana. Jeśli ich bardzo nie rozgotujesz (lub użyjesz na sucho), podziałają jak scrub. Wymieszaj je z balsamem do ciała lub jogurtem. Jedyny minus: problem z umyciem wanny.