GRY
 
 

Pępek noworodka

Pępek u noworodka delikatnie przemywaj, oglądaj, a z pewnością dobrze się zagoi. Podpowiadamy ci, jak odpowiednio pielęgnować pępuszek, by nie dopuścić do bakteryjnego zakażenia.

noworodek
Strzęp pępowiny odpada zazwyczaj w ciągu 10–14 dni po narodzinach dziecka. Przez ten czas (ale też przez kilka kolejnych dni, aż do całkowitego zagojenia) pępek trzeba pielęgnować bardzo starannie. Choć wygląda nieco strasznie, z reguły goi się bardzo szybko i już wkrótce zobaczysz na brzuszku malca wystający guziczek – pamiątkę po pępowinie.

Umyj i osusz pępek noworodka
Zanim ułożysz maluszka na przewijaku, umyj ręce. Mów do dziecka i uśmiechaj się. Jeszcze cię nie rozumie, ale twój głos wpływa na niego kojąco. Gdy malec jest spokojny, wszystko przebiega sprawniej. Zwilż gazik 70-procentowym spirytusem i przemyj skórę wokół kikutka. Samą pozostałość pępowiny także, zwłaszcza jeśli jest miękka i wilgotna. Pamiętaj o przemyciu przestrzeni między kikutkiem a skórą. Dostaniesz się tam za pomocą nawilżonego spirytusem patyczka do czyszczenia uszu. Bądź delikatna, by nie sprawić bólu, ale nie bój się i nie omijaj żadnego miejsca.
Wysusz pępek gazikiem i nie przykrywaj go. Powietrze przyspiesza gojenie, dlatego „wietrz” pępuszek podczas każdej zmiany pieluchy. Nie smaruj go maściami, nie pudruj, nie używaj niczego, czego nie zaleci położna lub lekarz. Jeśli nie ma wyraźnego polecenia, nie używaj gencjany – gdyby pojawiło się zaczerwienienie, trudno byłoby je zauważyć. Pod żadnym pozorem nie próbuj usuwać przyschniętej resztki pępowiny. Najlepiej poczekaj, aż sama odpadnie. Czasem, gdy pępowina jest gruba, trwa to dłużej niż „przepisowe” dwa tygodnie, ale to nie jest nic niepokojącego.

Dbaj o wygodę noworodka
Załóż dziecku pieluchę z dziurką na pępek (możesz ją wyciąć sama, powinna być duża – krawędź nie będzie drażniła skóry) albo wywiń brzeg pieluchy w taki sposób, by nie dotykała pępka. Potem ubierz dziecko albo opuść mu podniesioną podczas pielęgnacji koszulkę. Nie musisz okładać pępka gazikami ani opatrunkami. Wystarczy, że bawełniane ubranko maluszka będzie czyste.

Stan zapalny u noworodka
Jeśli wokół pępka pojawił się obrzęk, zaczerwienienie, wydobywa się z niego nieprzyjemny zapach albo sączy się krew lub ropa, jak najszybciej idź z malcem do pediatry albo położnej. Natomiast gdy pojawia się gorączka, a pępek wygląda brzydko, wezwij lekarza albo jedź z dzieckiem do szpitala. Takie objawy mogą świadczyć o tworzeniu się stanu zapalnego. Szybko trzeba podać dziecku lek.

Co będzie potrzebne do pielęgnacji pępka noworodka
Aby operacja przemywania pępuszka szła sprawnie, musisz mieć wszystko pod ręką. Przydadzą się:
1. 70-procentowy spirytus (dwie części spirytusu rektyfikowanego 96-proc. zmieszaj z jedną częścią przegotowanej wody). Nie tylko dezynfekuje, ale także wysusza.
2. Kilka jałowych gazików. Właśnie za ich pomocą (a nie używając watki) będziesz przemywać i osuszać kikut.
3. Patyczki do czyszczenia uszu. Przydają się także do pielęgnacji pępka, bo można nimi dotrzeć do wszystkich zakamarków.
Pamiętaj Nawet noworodka nie wolno zostawiać na przewijaku samego. Musisz iść po gazik do łazienki? Weź dziecko na ręce. 


Konsultacja: Anna Kieżyńska, położna.

mtj_dopisek.gif


Redakcja poleca: Jaką rolę w twoim dzieciństwie odegrała babcia? [SONDA ULICZNA]
O to, jaką rolę w naszym dzieciństwie odegrała babcia zapytaliśmy przechodniów. W niedzielę obchodzimy Dzień Babci i z tej okazji życzymy wszystkim babciom dużo zdrowia i uśmiechu!

Ocena (0 oceny)

0.0
Doładuj
Przeładuj