GRY
 
 

Encyklopedia zdrowia w ciąży

A B C D E G K L Ł M N O P R S T W Z Ż Wszystkie

Pępowina splątana

Splątaniem pępowiny określa się stan, kiedy pępowina okręci się wokół ciałka albo szyi dziecka.

Stan taki może wcale nie musi powodować żadnych komplikacji, ale może również spowodować zagrożenie zablokowania dopływu tlenu do płodu. Zagrożenie powstaje, gdy przy zaplątanej pępowinie obserwuje się zaburzony przepływ w naczyniach pępowinowych, znikomą aktywności płodu czy nieprawidłowy zapis kardiotokograficzny.

Kiedy cesarka?
Zdarza się, że podczas ruchów płodu lub przechodzeniu przez kanał rodny pępowina zaciska się na szyi dziecka, powodując niedotlenienie, co może doprowadzić do wewnątrzmacicznego obumarcia lub powstania uszkodzeń układu nerwowego. Jeśli badania wykażą, że splątana pępowina stanowi zagrożenie, najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest wykonanie cesarskiego cięcia.

Objawy
Najczęściej splątanie pępowiny powoduje zmiany w zachowaniu dziecka, początkowo zwiększoną, a później zmniejszoną aktywność. Jeżeli wystąpią jakiekolwiek reakcje dziecka, które zaniepokoją przyszłą matkę, należy natychmiast zgłosić się do lekarza. W jakim ułożeniu znajduje się pępowina, pomaga ustalić badanie USG.

Tekst: Dorota Pierzchalska
Konsultacja: Anna Durko, położna, pracownica Zakładu Dydaktyki Ginekologiczno-Położniczej Akademii Medycznej w Warszawie