GRY
 
 

Encyklopedia zdrowia w ciąży

A B C D E G K L Ł M N O P R S T W Z Ż Wszystkie

Pępowiny wypadnięcie

Zdarza się, że w momencie pęknięcia błon płodowych pępowina, wypychana przez falę wód płodowych, wypada przez kanał szyjki macicy lub nawet przez pochwę.

Jest to groźny stan, ponieważ rodzące się dziecko może uciskać pępowinę, co z kolei spowoduje brak dopływu tlenu do jego organizmu. Konsekwencją tego może być niedotlenienie, a nawet śmierć dziecka. W takim wypadku poród zawsze jest kończony cesarskim cięciem.

Objawy i podejmowane działania
Pępowina, która uległa wypadnięciu, może znajdować się w pochwie lub nawet zwisać przed sromem. W takiej sytuacji należy ją zabezpieczyć przed uciskiem i jak najszybciej udać się do szpitala. Często ciężarna dostaje leki wstrzymujące akcję porodową, aby był czas na przygotowanie jej do cesarskiego cięcia.

Kiedy występuje?
Wypadnięcie pępowiny najczęściej ma miejsce w czasie porodu przedwczesnego, ponieważ dziecko jest za małe, żeby całkowicie wypełnić miednicę, lub gdy dziecko nie jest prawidłowo ułożone. Również nieprawidłowa budowa miednicy kostnej i wielodzietność u kobiety może być przyczyną wypadnięcie pępowiny. Ponadto niektóre stany patologiczne w ciąży sprzyjają tej nieprawidłowości, należą do nich: wielowodzie, przedwczesne odejście płynu owodniowego, poród przedwczesny, nieprawidłowe umiejscowienie łożyska (brzeżne, przodujące lub nisko usadowione), zbyt długa pępowina. Także ciąża mnoga może spowodować wypadnięcie pępowiny.

Tekst: Dorota Pierzchalska
Konsultacja: Anna Durko, położna, pracownica Zakładu Dydaktyki Ginekologiczno-Położniczej Akademii Medycznej w Warszawie