GRY
 
 

Oburzająca wypowiedź o zespole Aspergera i spektrum autyzmu. Podpisz petycję!

Czy osoby z zespołem Aspergera i spektrum autyzmu są "niezrównoważone psychiczne"? Ten szokujący tekst musi zostać sprostowany! Podpisz petycję.

Podpisz petycję ws. dyskryminacji osób z autyzmem na łamach "Rzeczpospolitej"
fot. Fotolia/screen Avaaz.org
5 stycznia na łamach magazynu "Plus i Minus", dodatku "Rzeczpospolitej", ukazał się artykuł "Czy ludzie niezrównoważeni psychicznie powinni być przyjmowani na uczelnie wyższe" autorstwa dr hab. Piotra Nowaka, profesora Uniwersytetu w Białymstoku. Artykuł ma formę felietonu i opisuje "zmagania" wymyślonego profesora ze studentem z zespołem Aspergera. Według Nowaka student ze spektrum autyzmu zaburza prawidłowe funkcjonowanie uczelni wyższej i nie powinien mieć do niej dostępu.

Stop dyskryminacji osób z autyzmem

Jak zauważa Luiza Łuniewska, dziennikarka Wirtualnej Polski, artykuł został niezauważony do momentu, w którym studenci profesora Nowaka złożyli skargę do władz uczelni. Według nich student opisywany przez Nowaka nie jest wymyślony, a sytuacja, którą opisuje on w swoim tekście, miała miejsce na jednych z jego zajęć. Rzecznik uczelni potwierdziła otrzymanie od studentów skargi.

Dr Joanna Ławicka, pedagog specjalny i prezes zarządu Fundacji Prodeste, napisała petycję do redakcji "Rzeczpospolitej", w której domaga się przeprosin i należytego sprostowania artykułu Piotra Nowaka. W kilka godzin udało się zebrać ponad 2 tysiące podpisów!
 

Samo podejmowanie dyskusji o segregacji studentów jest szokujące i dyskryminujące. Osoby ze spektrum autyzmu, w tym z zespołem Aspergera, mają takie samo prawo do studiowania na uczelni wyższej, jak inni studenci. Nazywanie ich "upośledzonymi" czy "wariatami" jest niedopuszczalne! Mamy nadzieję, że jak najszybciej uda się zebrać podpisy pod petycją, a redakcja "Rzeczpospolitej" przeprosi każdego, kto poczuł się urażony publikacją.

Jeśli jeszcze nie podpisaliście petycji, zróbcie to tutaj.

Czy was również oburza postawa profesora Nowaka?

Czytaj także: Ten fryzjer ma podejście do dzieci z autyzmem!

Źródło: wp.pl
Redakcja poleca: Zanim zaszczepisz przeciw odrze: ważna ankieta dla rodziców! [WIDEO]
Szczepionka przeciw odrze była oskarżana o to, że powoduje autyzm. Związek między szczepieniami a autyzmem nie został potwierdzony. Jednak przed szczepieniem przeciw odrze warto sprawdzić, czy dziecko rozwija się zdrowo. Jest specjalna ankieta, którą powinien wypełnić każdy rodzic.
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Warto przeczytać

Zainspiruj się najnowszymi trendami