Encyklopedia zdrowia dziecka

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż Wszystkie

Picie

Zdrowy malec powinien wypijać w ciągu doby taką ilość płynów, która odpowiada 10-15 proc. jego wagi, w przeciwieństwie do 2-4 proc. u dorosłego. Dlaczego jest to tak ważne u niemowląt? W pierwszych miesiącach życia dwa systemy: regulujący zawartość wody w organizmie oraz regulujący temperaturę ciała. dziecka nie są jeszcze dojrzałe, przez co odwodnienie organizmu staje się tym bardziej niebezpieczne.

Odwodnienie-objawy:
- pragnienie,
- dziecko przez dłuższy czas nie oddaje moczu,
- suchość języka i buzi, rozdrażnienie, zwiotczenie skóry i ciemniejszy niż zwykle kolor moczu,
- zapadnięte ciemiączko.

Kiedy podawać płyny?
Dzieci karmione piersią nie wykazują zapotrzebowania na płyny. W wyjątkowo upalne dni, jeśli maleństwo jest bardzo rozdrażnione, możesz je częściej przystawiać do piersi.
Dzieci karmione mieszankami z butelki zwykle odczuwają większe pragnienie. Między posiłkami możesz podawać wodę lub ziołową herbatkę. Herbatki ziołowe idealnie zaspokajają pragnienie malców. Najlepiej korzystać ze specjalnych herbatek (mieszanek) przeznaczonych dla dzieci np. Hipp, BoboVita.

Jak zaspokoić pragnienie?
Pamiętaj, że napoje schłodzone zaspokajają pragnienie w mniejszym stopniu niż napoje o temperaturze pokojowej. Chłodzone pozostają dłużej w żołądku, zanim osiągną temperaturę ciała – 37°C.
1. Niemowlęta do szóstego miesiąca życia:
- Ich średnie dzienne zapotrzebowanie na płyny wynosi 140-150 ml na 1 kg wagi ciała (w tym płyny do przygotowywania mieszanek, zupy, owoce).
- Do picia podajemy wodę przegotowaną i ostudzoną.
- Podając wodę mineralną, zwróćmy uwagę, czy jest ona wskazana dla małych dzieci.
- Soki ze świeżych owoców podajemy rozcieńczone wodą. Pamiętaj, że nie należy dodawać cukru.
2. Niemowlęta, które ukończyły szósty miesiąc życia:
- Ich średnie dzienne zapotrzebowanie na płyny wynosi 130-140 ml na 1 kg wagi ciała.
- Podajemy płyny między śniadaniem a obiadem oraz między obiadem a podwieczorkiem.
- Nie podawaj dzieciom napojów słodzonych typu coca-coli czy oranżady zawierających duże ilości środków konserwujących i barwiących. Do picia najlepsze są: woda, soki ze świeżych owoców oraz soki warzywne (zwłaszcza sok pomidorowy).
Dzieciom do trzeciego roku życia powinniśmy podawać wyłącznie soki atestowane.

Jaka woda?
Unikajmy wody z kranu, zwłaszcza w dużych miastach, dla których ujęcie wodne stanowią silnie zanieczyszczone rzeki. Niemowlętom i małym dzieciom powinniśmy przygotowywać posiłki na bazie niegazowanych naturalnych wód mineralnych o niskiej zawartości związków mineralnych. Najlepiej jeśli są to wody z atestem Instytutu Matki i Dziecka.
Młodszym dzieciom nie należy podawać wód gazowanych, gdyż mogą powodować wzdęcia.

Zobacz także:
Ciemiączko

Konsultacja: lekarz medycyny Lucyna Michalska, pediatra