GRY
 
 

Alkohol a ciąża

Czy kobieta w ciąży może pić alkohol? Sprawdź, czy wypicie w ciąży lampki wina lub kufla piwa może zagrozić zdrowiu dziecka!

Konsultacja: dr n. med. Renata Jaczyńska, ginekolog położnik
alko214.jpgJestem w drugim trymestrze ciąży i zastanawiam się, czy mogę wypić od czasu do czasu lampkę czerwonego wina albo choć kufelek piwa. Elżbieta

Nie wolno pić alkoholu w ciąży! Taką postawę promuje m.in. Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych swoją akcją „Ciąża bez alkoholu”. Stwierdzenie, że kieliszek czerwonego wina wpływa korzystnie na morfologię krwi, to mit. Jeśli przyszła mama pije, to stężenie alkoholu we krwi dziecka jest takie samo, jak u kobiety. Ryzyko poronienia wzrasta dwu-, a nawet czterokrotnie.

Nadużywanie alkoholu doprowadza do wystąpienia płodowego zespołu alkoholowego (angielski skrót FAS), to znaczy zniekształcenia twarzy, wady kończyn, serca i układu moczowego. Przy spożywaniu mniejszych ilości alkoholu dziecko może być opóźnione w rozwoju umysłowym i fizycznym. To nie wszystko. Na trzy miesiące przed planowaną ciążą przyszły tata powinien zrezygnować z picia alkoholu, bo może on spowodować uszkodzenie plemników.

Redakcja poleca: Jak reagować, gdy kobieta w ciąży pije piwo lub wino? - film
Niedawno w USA kelner odmówił podania wina kobiecie w ciąży. Nie ma bezpiecznej dawki: nawet lampka wina i szklanka piwa może zaszkodzić dziecku. Ale co robić, gdy widzimy, że kobieta w ciąży sięga po alkohol - mówi Jolanta Terlikowska z PARPA.
dr n. med. Renata Jaczyńska
Konsultacja: dr n. med. Renata Jaczyńska, ginekolog położnik

Specjalista ginekolog-położnik. Pracuje w Klinice Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Ocena (0 oceny)

0.0
Doładuj
Przeładuj