Alkohol a ciąża

Czy kobieta w ciąży może pić alkohol? Sprawdź, czy wypicie w ciąży lampki wina lub kufla piwa może zagrozić zdrowiu dziecka!
Konsultacja: dr n. med. Renata Jaczyńska, ginekolog położnik
alko214.jpgJestem w drugim trymestrze ciąży i zastanawiam się, czy mogę wypić od czasu do czasu lampkę czerwonego wina albo choć kufelek piwa. Elżbieta

Nie wolno pić alkoholu w ciąży! Taką postawę promuje m.in. Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych swoją akcją „Ciąża bez alkoholu”. Stwierdzenie, że kieliszek czerwonego wina wpływa korzystnie na morfologię krwi, to mit. Jeśli przyszła mama pije, to stężenie alkoholu we krwi dziecka jest takie samo, jak u kobiety. Ryzyko poronienia wzrasta dwu-, a nawet czterokrotnie.

Nadużywanie alkoholu doprowadza do wystąpienia płodowego zespołu alkoholowego (angielski skrót FAS), to znaczy zniekształcenia twarzy, wady kończyn, serca i układu moczowego. Przy spożywaniu mniejszych ilości alkoholu dziecko może być opóźnione w rozwoju umysłowym i fizycznym. To nie wszystko. Na trzy miesiące przed planowaną ciążą przyszły tata powinien zrezygnować z picia alkoholu, bo może on spowodować uszkodzenie plemników.

Redakcja poleca: Pielęgnacja skóry twarzy w ciąży: lato
Wiosną i latem skóra twarzy przyszłej mamy może sprawiać problemy. Hormony sprawiają, że lubi się przetłuszczać, więc powstają zaskórniki i niedoskonałości, a słońce może powodować przebarwienia, czyli ostudę. Jak pielęgnować skórę twarzy latem, podpowiada Izabela Czernuszczyk, kosmetyczka z warszawskiego salonu Studio Style.
dr n. med. Renata Jaczyńska
Konsultacja: dr n. med. Renata Jaczyńska, ginekolog położnik

Specjalista ginekolog-położnik. Pracuje w Klinice Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy