czy noworodek może pić wodę
Adobe Stock
Dieta

Czy noworodek może pić wodę? Kiedy podać wodę niemowlęciu?

Noworodek nie potrzebuje wody, nawet podczas upałów. A od kiedy można podawać wodę niemowlakowi? Przed rozpoczęciem dopajania warto dowiedzieć się, które napoje nie nadają się dla małych dzieci i z czego powinno pić niemowlę.

Rodzice często pytają, czy noworodek może pić wodę. Odpowiedź brzmi: nie. Noworodek nie potrzebuje wody do picia, wystarczy mu samo mleko mamy. Zapotrzebowanie na picie u niemowląt kształtuje się następująco: dziecko ważące 10 kilogramów potrzebuje dziennie 1,2 litra płynów, mniejsze niemowlę nieco mniej, większe natomiast o około 20-50 ml więcej na każdy dodatkowy kilogram masy ciała. Część tej ilości jest oczywiście dostarczana wraz z jedzeniem. Wyjaśniamy, ile wody może pić niemowlę, czy woda przegotowana nadaje się dla niemowlaka i w czym podawać wodę niemowlakowi.

Spis treści:

Czy noworodek może pić wodę?

Niezależnie od tego, czy karmisz noworodka wyłącznie piersią, czy też mlekiem modyfikowanym – noworodków nie trzeba dopajać. W ogóle nie należy podawać dodatkowego picia niemowlakowi przez pierwsze pół roku życia. Zgodnie z aktualnymi zaleceniami niemowlę do ukończenia 6. miesiąca powinno spożywać wyłącznie pokarm mamy – o ile to możliwe. Twoje mleko składa się głównie z wody i w pełni zaspokaja pragnienie dziecka.

Co pije noworodek?

Noworodek powinien pić mleko z piersi mamy, a ono zmienia swój skład w trakcie jednego karmienia! Dlatego właśnie dobrze zaspokaja zarówno głód, jak i pragnienie noworodka i niemowlaka. Na początku posiłku pokarm jest wodnisty, by dziecko mogło się napić, dopiero potem staje się bardziej kaloryczny i stanowi pożywne jedzenie (w drugiej fazie karmienia zawiera więcej tłuszczów, białek i cukrów).

Od kiedy woda dla niemowlaka?

Woda powinna pojawić się w diecie niemowlaka dopiero w drugim półroczu życia – do tego czasu dziecko powinno pić wyłącznie mleko mamy lub mleko modyfikowane.

Jeśli karmisz piersią, a dziecko ma biegunkę lub gorączkuje, zwiększ liczbę karmień w ciągu dnia. Gdy podajesz niemowlakowi mleko modyfikowane, w czasie gorączki, dużych upałów lub zatwardzenia możesz dopajać go wodą – by się nie odwodnił. Podawaj mu wówczas dodatkowo wodę niskozmineralizowaną lub wodę źródlaną, która pochodzi wyłącznie z podziemnego złoża, dobrze izolowanego od zanieczyszczeń zewnętrznych, z którego wypływa naturalnie lub jest z niego czerpana. Musi być ona niskozmineralizowana (ilość rozpuszczalnych składników nie może przekraczać 500 mg na litr, a sodu – 20 mg Na+ na litr).

Używaj wody zatwierdzonej do użytku dla niemowląt przez Instytut Matki i Dziecka lub Centrum Zdrowia Dziecka (informacja na etykiecie). Taki atest oznacza, że czystość, skład, sposób pozyskiwania i technologia butelkowania nie budzą zastrzeżeń.

Czy woda przegotowana nadaje się dla niemowlaka?

Tak, do przygotowania pokarmu i pojenia niemowlęcia najlepiej używać wody przegotowanej, a już na pewno powinnaś zagotować wodę, która stała otwarta przez dłużej niż 12 godzin. Dla dziecka poniżej 6. miesiąca życia gotuj wodę około 5 minut, dla starszego – wystarczy doprowadzić ją do wrzenia. Po otwarciu butelki wodę przechowuj dobę, a w lodówce – do 48 godzin.
 

Co jeszcze może pić niemowlę?

Zgodnie z aktualnymi zasadami żywienia zdrowych niemowląt opracowanymi przez Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci w pierwszym półroczu życia niemowlę powinno pić wyłącznie mleko mamy lub mleko modyfikowane. Niemowlę, które skończyło 6 miesięcy, może pić wodę (zapotrzebowanie to ok. 800-1000 ml na dobę, z tym że ilość ta obejmuje także wodę zawartą w pokarmach).

Niemowlęta do 12. miesiąca życia nie powinny pić mleka krowiego, koziego ani owczego, niewskazane są też mleka roślinne. Niemowlętom do 1. roku życia nie zaleca się też soków owocowych – dzieci od 1. do 3. roku życia mogą pić maksymalnie 120 ml soku na dobę.

Dzieciom nie wolno dawać do picia napojów:

  • słodzonych,
  • gazowanych,
  • z dodatkiem kofeiny.
Nawet jeśli dziecku dokuczają kolki, nie podawaj mu herbatki z kopru włoskiego. W olejku z kopru znajduje się wiele aktywnych składników, a niektóre z nich mają działanie silnie estrogenne (estrogeny to żeńskie hormony płciowe). Według aktualnych zaleceń dzieciom nie powinno się podawać kopru włoskiego do 4. roku życia.

Warto przyzwyczajać dziecko do picia wody, i to jak najwcześniej. Ziołowe herbatki są często dosładzane, a soki, nawet bez dodatku cukru, też są słodkie. Jeśli niemowlę będzie pić ich za dużo, może to zaburzyć jego apetyt, a także spowodować niechęć do napojów, które nie są słodzone. W rezultacie dziecko może zacząć odmawiać picia „zwykłej” wody. A to właśnie ona najlepiej gasi pragnienie. Niemowlak, który wcześnie polubi wodę, w przyszłości łatwiej oprze się gazowanym, słodkim, kalorycznym napojom.

W czym podawać wodę niemowlakowi?

Choć to może być dla wielu rodziców zaskoczeniem, logopedzi zalecają, by naukę picia rozpocząć od kubka otwartego i... obserwować dziecko, pozwolić mu na rozlewanie, plucie i oswajanie się z taką formą podawania napoju. Kubek niekapek powinien być raczej narzędziem przejściowym, a dziecko może potem swobodnie przejść do etapu picia przez słomkę. Zbyt długie korzystanie z kubka niekapka, ale także z butelki ze smoczkiem, może prowadzić do powstania wad zgryzu, wad wymowy, a nawet próchnicy! Z drugiej strony kubek niekapek uczy samodzielności.

Najlepiej zachować zdrowy umiar i w miarę możliwości jak najszybciej uczyć dziecko picia z kubka otwartego. Pomocne w tej nauce są tzw. kubki treningowe, np. Doidy Cup, Chicco, Lovi czy B.Box.


Zobacz też:

Redakcja poleca

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA