Jak dbać o zęby dziecka, by były zdrowe?
fot. AdobeStock

Prosty sposób na zdrowe zęby twojego dziecka. Dzięki niemu wizyty u dentysty będą znacznie rzadsze!

Co, oprócz regularnego szczotkowania, powinno robić dziecko, by mieć zdrowe zęby? Przekonaj się, naukowcy nie mają wątpliwości, że to działa!
Milena Oszczepalińska
Jak dbać o zęby dziecka, by były zdrowe?
fot. AdobeStock
Prawidłowe szczotkowanie zębów to oczywiście podstawa, jeśli chodzi o dbanie o higienę jamy ustnej. Dla zdrowia zębów ważne są także odpowiednia dieta i unikanie nadmiaru cukru. Ale o tym wszystkim na pewno wiesz. Okazuje się jednak, że jest jeszcze jedna, drobna rzecz, która pozwoli twojemu dziecku zachować zęby w dobrej kondycji. Jeśli maluch na samą myśl o tym, że miałby mieć borowane zęby, staje się blady, a na hasło dentysta ucieka do swojego pokoju i siedzi w nim jak trusia, koniecznie musisz się dowiedzieć, w czym tkwi sekret. Zdziwisz się, że to naprawdę banalna sprawa!

Zdrowia zębom doda…woda!

Jak twierdzą naukowcy z Penn State University, osoby, które piją odpowiednio dużo wody każdego dnia, dostarczają organizmowi dwa razy mniej kalorii niż osoby, które wybierają do picia słodzone napoje. Dr Asher Rosinger z Water, Health and Nutrition Lab na Penn State University przekonuje: „Dzieci powinny pić wodę każdego dnia. Jeśli ją piją, to rezygnują z różnego typu, często słodzonych, napojów, które są mniej zdrowe i mają więcej kalorii”. A zatem picie wody to prosty sposób nie tylko na właściwe nawodnienie organizmu, zachowanie prawidłowej masy ciała, lecz także na zdrowsze zęby.
Zobacz też: Czy niemowlę karmione butelką musi pić wodę?
Redakcja poleca: Ekspert: To rodzice przeszkadzają dzieciom w piciu wody!
Woda to najlepszy i najzdrowszy napój dla dzieci. Zdaniem specjalisty z Instytutu Matki i Dziecka polskie dzieci chętnie piłyby czystą wodę, gdyby rodzice im tego nie utrudniali.

Analiza dziecięcych nawyków żywieniowych

Wnioski na temat wpływu picia wody na zdrowie zębów dzieci naukowcy wyciągnęli na podstawie danych amerykańskiego projektu National Health and Nutrition Examination Survey. Projekt ten objął 8,4 tys. dzieci w wieku od 2 do 19 lat. Jego celem było zaobserwowanie, jaką ilość płynów wypijają dzieci każdego dnia i ile kalorii dostarczanych jest do ich organizmów pochodzących ze słodkich napojów. Okazało się, że wśród amerykańskich dzieci wielką popularnością cieszą się wszelkiego rodzaju napoje gazowane, słodzone soki owocowe, napoje energetyczne czy słodzona herbata. Co piąte dziecko w ogóle nie wybiera do picia wody. I to właśnie te dzieci, które sięgają wyłącznie po słodkie napoje, spożywają znacznie więcej kalorii, a cukier dodatkowo wpływa na szybsze psucie się ich zębów.

Dlaczego dzieci nie sięgają po wodę do picia?

Głównym powodem, dla którego dzieci wolą pić słodzone napoje zamiast wody, jest to, że są tego po prostu nauczone. Jeśli rodzic nie podaje malcowi wody, gdy chce mu się pić, a zamiast tego robi mu herbatę z cukrem, nie może oczekiwać, że kilkulatek zacznie sam z siebie wybierać wodę. Słodki napój jest smaczny, a cukier uzależnia, dlatego zmiana złych nawyków może być trudna. Dr Asher Rosinger tłumaczy też, że: „Fakt, że dzieci w ogóle nie piją wody, może wynikać z obaw rodziców o jej jakość. Zanieczyszczenie wody to narastający problem w wielu rejonach Stanów Zjednoczonych”.
Zobacz też: Ile twoje dziecko powinno pić w ciągu dnia?

W Polsce na szczęście problem zanieczyszczenia nie jest tak poważny. W dodatku możemy sięgać po wodę butelkowaną lub stosować różnego rodzaju filtry albo dzbanki filtrujące dla zapewnienia dobrej jakości wody. Zakup porządnego dzbanka zawsze będzie lepszą inwestycją niż konieczność drogiego leczenia dentystycznego na skutek spożywania zbyt dużej ilości cukru. Zgadzacie się?
 

Korzystacie z dzbanków do filtrowania wody? Polecamy zaopatrzyć się już teraz, zanim nastaną letnie upały. Warte uwagi są np. te modele:


Jak jest u was, dajecie dzieciom do picia wodę czy słodkie napoje? Zauważacie, że cukier psuje im zęby, czy według was te opinie naukowców są przesadzone?

Źródło: infodent24.pl [content:0_13557,0_22994,8_1257,8_1255:ECVideo]  
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy