kobieta, mama, ciąża, brzuszek, szklanka, woda

8 ważnych powodów, by pić wodę w ciąży

Nawet najzdrowsza zielona herbatka, nie nawodni organizmu tak jak woda. I nie chodzi tylko o to, byś nie była spragniona. Wody potrzebuje także twoje dziecko, aby mogło się dobrze rozwijać.
Małgorzata Wódz
kobieta, mama, ciąża, brzuszek, szklanka, woda

Obliczono, że organizm dziecka, które rośnie w twoim brzuchu, składa się w 74–94 proc. z wody. Dodatkowo to właśnie woda, a dokładnie wody płodowe są jego naturalnym środowiskiem, w którym rozwija się przez dziewięć miesięcy. I choć twoje ciało podczas ciąży wyraźnie odbiega od figury modelek, jedno na pewno łączy cię z gwiazdami światowych wybiegów. Podobnie jak one zawsze powinnaś mieć przy sobie butelkę wody i... nawyk, by sięgać po nią nie tylko wtedy, gdy odczuwasz pragnienie.
 

[content:0_22390,0_1138,0_18337,0_4979:CMNews]Już dawno dowiedziono, że jego brak wcale nie oznacza właściwego nawodnienia. Aby organizm pracował prawidłowo, dostarczaj mu tyle płynów, ile traci. Zdaniem ekspertów w ciągu doby potrzebujesz mniej więcej trzech litrów (jeden z pożywienia, a dwa z butelki).
 

Dlaczego w ciąży woda jest taka ważna?

Woda ma duże znaczenie dla dobrego funkcjonowania całego organizmu. Odpowiednie nawodnienie  zapewnia dobre samopoczucie mamie i zdrowy rozwój dziecku:
  1. Wpływa na właściwy rozwój tkanek dziecka;
  2. Osłabia nieprzyjemne ciążowe dolegliwości, poranne nudności (poznaj 5 najlepszych sposóbów na mdłości) wymioty, zaparcia;
  3. Reguluje ciśnienie tętnicze krwi (m.in. zapobiega powstawaniu żylaków) i temperaturę ciała;
  4. Pomaga w oczyszczaniu organizmu z toksyn, usuwa zbędne produkty przemiany materii;
  5. Przyspiesza trawienie. Na pewno dbasz teraz o to, by odżywiać się zdrowo, jesz dużo warzyw, ciemnego pieczywa, owoców, które zawierają błonnik, bo to zapobiega zaparciom, a wtedy powinnaś więcej pić;
  6. Dostarcza składników mineralnych (m.in. wapnia, magnezu, sodu) niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu;
  7. Sprzyja utrzymaniu właściwej masy ciała (sprawdź, ile możesz przytyć w ciąży), bo nie zawiera kalorii;
  8. Poprawia samopoczucie. Niedobór wody może objawiać się zmęczeniem, zawrotami głowy, osłabioną koncentracją, kłopotami z pamięcią, bólami głowy (zobacz, jak się pozbyć bólu głowy w ciąży).
 
Redakcja poleca: Przepis na chłodnik z kiełkami
Chłodnik to idealny pomysł na orzeźwiający obiad, zwłaszcza, że jest szybki, smaczny i prosty do przyrządzenia.

Jaka woda jest najlepsza w ciąży?

Zdaniem dietetyk, Edyta Gulińskiej, specjalistki w dziedzinie żywienia, powinna to być naturalna woda butelkowana z certyfikatami, które gwarantują jej czystość, jakość i pochodzenie (szukaj ich na etykiecie). Wody różnią się składem: zawierają inne związki mineralne (wapń, magnez, sód, potas, fluor) i w różnych proporcjach. A to nie jest bez znaczenia dla naszego organizmu – pijąc wodę, możemy uzupełnić ich niedobory. Dla kobiet w ciąży najlepsza jest naturalna woda źródlana niskozmineralizowana (suma składników mineralnych nie przekracza 500 mg/litr), np. Żywiec, Mazowszanka, Krynica Zdrój, Kropla Beskidu. Ma w składzie jony magnezu (chronią serce), wapnia (bronią przed osteoporozą) i mało jonów sodu. A to ważne, bo kobiety, które spodziewają się dziecka, często z powodu nadmiaru soli w diecie mają podwyższony poziom tego pierwiastka, co sprzyja nadciśnieniu.

Czytaj też: 10 najważniejszych witamin i minerałów w ciąży
 

Czy w ciąży można gasić pragnienie piwem?

Podczas ciąży niewskazana jest nawet niewielka ilość piwa czy wina. Alkohol przenika przez łożysko do krwiobiegu dziecka i może prowadzić do zaburzeń rozwojowych (niedorozwoju fizycznego i umysłowego).
  Mamo, To Ja ekoedycja na 25 lat magazynu
 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 7 głosy

Zobacz także

Popularne tematy