8 ważnych powodów, by pić wodę w ciąży

Nawet najzdrowsza zielona herbatka, nie nawodni organizmu tak jak woda. I nie chodzi tylko o to, byś nie była spragniona. Wody potrzebuje także twoje dziecko, aby mogło się dobrze rozwijać.
Małgorzata Wódz
kobieta, mama, ciąża, brzuszek, szklanka, woda

Obliczono, że organizm dziecka, które rośnie w twoim brzuchu, składa się w 74–94 proc. z wody. Dodatkowo to właśnie woda, a dokładnie wody płodowe są jego naturalnym środowiskiem, w którym rozwija się przez dziewięć miesięcy. I choć twoje ciało podczas ciąży wyraźnie odbiega od figury modelek, jedno na pewno łączy cię z gwiazdami światowych wybiegów. Podobnie jak one zawsze powinnaś mieć przy sobie butelkę wody i... nawyk, by sięgać po nią nie tylko wtedy, gdy odczuwasz pragnienie.
 Już dawno dowiedziono, że jego brak wcale nie oznacza właściwego nawodnienia. Aby organizm pracował prawidłowo, dostarczaj mu tyle płynów, ile traci. Zdaniem ekspertów w ciągu doby potrzebujesz mniej więcej trzech litrów (jeden z pożywienia, a dwa z butelki).
 

Dlaczego w ciąży woda jest taka ważna?

Woda ma duże znaczenie dla dobrego funkcjonowania całego organizmu. Odpowiednie nawodnienie  zapewnia dobre samopoczucie mamie i zdrowy rozwój dziecku:
  1. Wpływa na właściwy rozwój tkanek dziecka;
  2. Osłabia nieprzyjemne ciążowe dolegliwości, poranne nudności (poznaj 5 najlepszych sposóbów na mdłości) wymioty, zaparcia;
  3. Reguluje ciśnienie tętnicze krwi (m.in. zapobiega powstawaniu żylaków) i temperaturę ciała;
  4. Pomaga w oczyszczaniu organizmu z toksyn, usuwa zbędne produkty przemiany materii;
  5. Przyspiesza trawienie. Na pewno dbasz teraz o to, by odżywiać się zdrowo, jesz dużo warzyw, ciemnego pieczywa, owoców, które zawierają błonnik, bo to zapobiega zaparciom, a wtedy powinnaś więcej pić;
  6. Dostarcza składników mineralnych (m.in. wapnia, magnezu, sodu) niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu;
  7. Sprzyja utrzymaniu właściwej masy ciała (sprawdź, ile możesz przytyć w ciąży), bo nie zawiera kalorii;
  8. Poprawia samopoczucie. Niedobór wody może objawiać się zmęczeniem, zawrotami głowy, osłabioną koncentracją, kłopotami z pamięcią, bólami głowy (zobacz, jak się pozbyć bólu głowy w ciąży).
 
Redakcja poleca: Przepis na chłodnik z kiełkami
Chłodnik to idealny pomysł na orzeźwiający obiad, zwłaszcza, że jest szybki, smaczny i prosty do przyrządzenia.

Jaka woda jest najlepsza w ciąży?

Zdaniem dietetyk, Edyta Gulińskiej, specjalistki w dziedzinie żywienia, powinna to być naturalna woda butelkowana z certyfikatami, które gwarantują jej czystość, jakość i pochodzenie (szukaj ich na etykiecie). Wody różnią się składem: zawierają inne związki mineralne (wapń, magnez, sód, potas, fluor) i w różnych proporcjach. A to nie jest bez znaczenia dla naszego organizmu – pijąc wodę, możemy uzupełnić ich niedobory. Dla kobiet w ciąży najlepsza jest naturalna woda źródlana niskozmineralizowana (suma składników mineralnych nie przekracza 500 mg/litr), np. Żywiec, Mazowszanka, Krynica Zdrój, Kropla Beskidu. Ma w składzie jony magnezu (chronią serce), wapnia (bronią przed osteoporozą) i mało jonów sodu. A to ważne, bo kobiety, które spodziewają się dziecka, często z powodu nadmiaru soli w diecie mają podwyższony poziom tego pierwiastka, co sprzyja nadciśnieniu.

Czytaj też: 10 najważniejszych witamin i minerałów w ciąży
 

Czy w ciąży można gasić pragnienie piwem?

Podczas ciąży niewskazana jest nawet niewielka ilość piwa czy wina. Alkohol przenika przez łożysko do krwiobiegu dziecka i może prowadzić do zaburzeń rozwojowych (niedorozwoju fizycznego i umysłowego).
 

Ocena (6 ocen)

4.5
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Jak dbać o noworodka?

Dieta przyszłej mamy