Dziecko z in vitro z ojcem
fot. materiały prasowe

PICSI zwiększa szanse na dziecko z in vitro!

Selekcja dojrzałego i zdolnego do zapłodnienia plemnika to kluczowy etap in vitro PICSI – obecnie najbardziej zaawansowanej metody leczenia niepłodności, która zwiększa prawdopodobieństwo uzyskania ciąży. Jak przebiega wybór plemnika do zapłodnienia pozaustrojowego techniką PICSI?
Dziecko z in vitro z ojcem
fot. materiały prasowe

Dobry plemnik, czyli jaki?

Niskie parametry nasienia, problemy z owulacją, endometrioza, niedrożność jajowodów, brak ciąży po zastosowaniu mniej złożonych metod walki z niepłodnością... - wskazania do in vitro są różne, ale gdy leczenie jest już w toku, jego sukces w dużym stopniu zależy od obecności w ejakulacie plemników wysokiej jakości. Tylko one są bowiem w stanie zapłodnić komórkę jajową i dać początek nowemu życiu. 
Plemnik, którego z pomocą mikroskopu szukają specjaliści leczący niepłodność musi być żywy, ruchliwy i prawidłowo zbudowany.  Powinien on być także dojrzały biologicznie, tylko wtedy jest zdolny do zapłodnienia komórki jajowej. 
Skąd wiadomo, że dany plemnik pomyślnie przeszedł etapy swojego rozwoju, czyli proces spermatogenezy i spermiogenezy? Sama obserwacja nasienia pod mikroskopem nie dostarcza nam informacji na ten temat. Na szczęście kliniki dysponują także innymi metodami diagnostycznymi, które dają znacznie szerszy obraz sytuacji. Jednym z nich jest test HBA.

Test HBA, czyli plemnik „spotyka” hialuronian

Podstawowym celem testu jest określenie zdolności wiązania plemnika z hialuronianem, który naturalnie występuje w komórce jajowej, a konkretnie w macierzy międzykomórkowej wzgórka jajonośnego  i jest obficie wydzielany przez komórki ziarniste wzgórka. Interakcja plemnika z hialuronianem znajdującym się w komórce jajowej jest kluczowym etapem w procesie zapłodnienia.  Plemniki niedojrzałe lub z nieprawidłowo funkcjonującymi receptorami dla hialuronianu (których obecność wykrywa test HBA), są niezdolne do zapłodnienia komórki jajowej. 
Podczas testu HBA nasienie pacjenta zostaje umieszczone na płytce z hialuronianem i jest monitorowane w celu ustalenia, które plemniki zwiążą się z tą substancją. – Zdolność plemników do wiązania się z hialuronianem badamy w ramach diagnostyki niepłodności męskiej, gdy wcześniejsze testy i badania wykazały prawidłowe parametry nasienia lub nieznaczne odstępstwa od normy, a mimo dobrego stanu zdrowia partnerki nie dochodzi do zapłodnienia – wyjaśnia dr n. med. Tomasz Rokicki, ginekolog-położnik z kliniki leczenia niepłodności InviMed w Warszawie.

In vitro PICSI = lepsze rokowania w leczeniu niepłodności

W trakcie in vitro PICSI najlepszy plemnik pacjenta, wyselekcjonowany na podstawie kryteriów morfologicznych (prawidłowa budowa) i właściwej reakcji na hialuronian (test HBA), jest wstrzykiwany do dojrzałej komórki jajowej jego partnerki. Wnikliwa selekcja na wcześniejszych etapach leczenia sprawia, że szanse pary na powstanie zarodka wysokiej jakości i utrzymanie ciąży są większe niż przy zastosowaniu in vitro ICSI – metody bardzo zbliżonej do PICSI, która nie uwzględnia jednak testu HBA. Skąd ten wynik?
Jak pokazują badania, plemniki, które pomyślnie przeszły test wiązania z hialuronianem są nie tylko bardziej dojrzałe, ale też rzadziej odnotowuje się u nich uszkodzenia DNA i zaburzenia chromosomalne. Krótko mówiąc, są to plemniki o lepszym materiale genetycznym – mówi dr Tomasz Rokicki z InviMed. – Właśnie z tego powodu odsetek ciąż uzyskanych dzięki PICSI jest wyższy niż w przypadku in vitro ICSI.
In vitro z zastosowaniem wyselekcjonowanego plemnika przynosi szczególnie dobre efekty w przypadku par, które podchodziły do in vitro ICSI, ale bez efektu. PICSI jest wskazane również przy niskiej jakości uzyskanych zarodków oraz w sytuacji, gdy embriony przestają się rozwijać.
Szukanie prawidłowo zbudowanego, dojrzałego plemnika do zapłodnienia in vitro może przypominać poszukiwanie igły w stogu siana, ale gra jest warta świeczki. Od jego jakości zależy bowiem to, czy leczenie przyniesie rezultat, a para walcząca z problemem niepłodności doczeka się dziecka.

Oceń artykuł

Ocena 5 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy