GRY
 
 

Pieczenie pod pieluszką

Na pupie twojego malca pojawiło się podejrzane zaczerwienienie? Zacznij działać, zanim zmiany się zaostrzą.

01_pod-pieluszka_mtj_05.jpg
Czy zrywasz się w nocy, żeby dziecko przewinąć? Pochuchać, podmuchać, posmarować jego skórę najlepszymi kosmetykami? I co? Pupa twojej pociechy wygląda tak, jak-by ktoś ją oblał wrzątkiem! Spokojnie. Takie problemy ma ponad połowa maluszków. Dzieje się tak, ponieważ ich niedojrzała skóra jest bardzo delikatna. Nie potrafi bronić się przed nadmiarem wilgoci, źle reaguje na brak dostępu powietrza, z byle powodu robią się na niej otarcia i odparzenia. Nie można jej zostawić samej sobie, bo gdy jest podrażniona, nie obroni się także przed inwazją nieproszonych gości: bakterii i grzybów. Oto, co możesz zrobić.

Nie czekaj
Reaguj, gdy tylko pojawią się pierwsze zmiany w okolicy odbytu. Odparzenie może się szybko rozszerzyć na narządy płciowe, pachwiny i podbrzusze.

Starannie myj okolice pupy
Przemywaj skórę podczas każdego przewijania, jednak nie szoruj jej zawzięcie, bo możesz ją bardziej podrażnić. Gdy dziecko zrobi siusiu, wystarczy letnia woda. Jeśli zmiany są duże, możesz do niej dodać nadmanganian potasu (do kupienia w aptece) – roztwór powinien być jasnoróżowy (rozpuść w szklance dosłownie odrobinę). Z mydła korzystaj tylko wtedy, gdy w pieluszce znajdziesz kupę. Pamiętaj, że zwykłe „dorosłe” mydła wysuszają skórę, co ułatwia drobnoustrojom inwazję. Używaj mydełek dla niemowląt – są bardzo delikatne. Uwaga! Wprawdzie nawilżające chusteczki są bardzo praktyczne, ale służą do pielęgnacji zdrowej skóry. Wrócisz do nich, gdy zmiany się cofną. Na razie używaj jednorazowych myjek, np. kłębków waty.

Bądź dokładna
Oczyszczaj wszystkie zakamarki i fałdki, a na koniec opłucz pupę czystą wodą.

Delikatnie osuszaj skórę
Nie pocieraj jej ręcznikiem. Usuń wilgoć za pomocą tetrowej pieluszki przykładanej miejsce przy miejscu.

Wietrz pupę dziecka
Świeże powietrze to doskonały kosmetyk dla niemowląt. Łagodzi podrażnienia, ułatwia gojenie, sprawia, że zmiany cofają się szybko. Pozwól smykowi poleżeć z gołą pupą. Uważaj, żeby nie zmarzł (w pokoju powinny być 22–24ºC). Gdy śpi, a ty jesteś w pobliżu, rozepnij mu pieluszkę, by skóra mogła oddychać.

Zabezpiecz skórę przed wilgocią i tarciem
Posmaruj ją warstewką tłustego kremu lub maścią ochronną z cynkiem. Ale uwaga: nie stosuj na własną rękę żadnych maści przeciwzapalnych, zwłaszcza sterydowych, nawet jeśli kiedyś już ich używałaś na polecenie lekarza albo pomogły dziecku twojej koleżanki. Nieprawidłowe stosowanie silnych leków może doprowadzić do zaostrzenia zmian!
Redakcja poleca: 5 najlepszych kosmetyków dla niemowlaka - film
Sprawdź, jakie kosmetyki są bezpieczne dla skóry i włosów niemowlaka, a jakich nie wolno stosować u dzieci.
Doładuj
Przeładuj