kąpiel noworodka film
fot. Panthermedia

Prawdy i mity w pielęgnacji noworodka

Każdy rodzic musi "nauczyć się" swojego dziecka. Nawet wiedza zdobyta dzięki poradnikom, internetowi czy babcinym radom wraz z dużą dawką miłości i troski nie zagwarantuje, że nie zdarzy ci się jakaś pielęgnacyjna wpadka. Radzimy, jak ich uniknąć.
kąpiel noworodka film
fot. Panthermedia
Priorytetem troskliwych rodziców jest to, by ich dziecko prawidłowo się rozwijała i rosło jak "na drożdżach". Kiedy oczekują na drugie czy kolejne dziecko, wiedzą czego się spodziewać – w końcu mają za sobą niezły "trening". Kiedy jednak po raz pierwszy doświadczają cudu bycia rodzicem, są pełni wątpliwości. Chcą dla maleństwa wszystkiego co najlepsze, więc tym bardziej przeżywają każdy błąd. Tymczasem większość z nich jest naprawdę błaha i prosta do wyeliminowania.

Błędy w pielęgnacji niemowlaka

Oto kilka najczęstszych pielęgnacyjnych "pomyłek".
 
  • za dużo kosmetyków — tak jak ty masz kosmetyki dostosowane do indywidualnych potrzeb ich skóry, tak i dziecko powinno mieć swoją małą kosmetyczkę. A co w niej? Produkty bezpieczne, testowane pod okiem autorytatywnych instytucji, dopasowane do specyficznych wymagań jeszcze w pełni nierozwiniętej skóry: krem przeciw odparzeniom, oliwka, mydełko do ciała, szampon – warto je mieć zawsze pod ręką. Nie znaczy to jednak, że wszystkiego należy używać jednocześnie. Posmarowana kremem przeciw odparzeniom pupa nie wymaga już natłuszczania oliwką etc. Liczy się bowiem przede wszystkim jakość produktów, a nie ilość – wybierajmy te aktualnie potrzebne, a nie używajmy wszystkiego na raz.
  • patyczek do uszu — by nie uszkodzić dziecku bardzo delikatnej błony bębenkowej, pod żadnym pozorem nie czyść mu uszek patyczkami kosmetycznymi. Zamiast nimi, uszy malca wystarczy wyczyścić wilgotnym wacikiem zwiniętym w rulonik.
  • za ciepło — to, że lubisz relaksować się w gorącej kąpieli, nie znaczy, że i maluch dobrze się czuje w wodzie o wysokiej temperaturze. Optymalna temperatura wody dla niemowlaka to ok. 37C. Uwaga: jeśli w domu nie ma termometru do pomiaru ciepła wody, możesz zastąpić go łokciem — jeśli woda jest przyjemnie letnia, możesz wkładać do niej malucha.
  • oliwka na potówki — oliwka ma wiele zalet — m.in. pomaga w skutecznej walce z ciemieniuchą czy natłuszcza skórę, w której brakuje lipidów. Ma jednak tendencję do zatykania porów, dlatego nie stosuj jej, jeśli pupa dziecka pokryta jej potówkami. Zamiast je zlikwidować, może pogorszyć stan skóry.
  • kierunek mycia ma znaczenie — chodzi nam o kierunek, w jakim myjemy pupę dziecka podczas przewijania. Należy to robić w kierunku od warg sromowych/prącia w kierunku odbytu. Ten zabieg pielęgnacyjny przeprowadzony w odwrotną stronę, może zaowocować infekcją bakteryjną.
  • obgryzanie maluchowi paznokci —  nożyczki do dziecięcych pazurków są tak wyprofilowane i zaokrąglone, żebyś bezpiecznie mogła obciąć nimi małe paznokcie. To dużo bezpieczniejsze, niż obgryzanie ich, nie słuchaj więc "dobrych doradców".  Obgryzając paznokcie łatwo o skaleczenie i zainfekowanie rany bakteriami. Jeśli malec się wierci, obcinaj jego paznokcie, gdy śpi.
  • rumiankowa buzia — słyszałaś, żeby myć twarzyczkę dziecka rumiankiem? Nie rób tego! Napar z rumianku często powoduje uczulenia. O wiele lepsza jest letnia, przegotowana woda.
Redakcja poleca: Jak kąpać niemowlę - film
Jak często kąpać niemowlę, jaką temperaturę powinna mieć woda do kąpieli i w jaki sposób myć buzię dziecka?
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy