kosmetyki dla niemowląt, kosmetyki dla dzieci, pielęgnacja skóry niemowlęcia
fot. Panthermedia

Skóra skórze nierówna, czyli pielęgnacja szyta na miarę

W zależności od tego, jaką skórę ma dziecko, różna powinna być jej pielęgnacja. O czym należy pamiętać i jakie kosmetyki wybrać?
kosmetyki dla niemowląt, kosmetyki dla dzieci, pielęgnacja skóry niemowlęcia
fot. Panthermedia
Często opisując coś, co jest delikatne, gładkie, przyjemne w dotyku, mówimy, że jest „jak skóra niemowlęcia". Tymczasem gdybyśmy spytali mamy, w jaki sposób opisałyby skórę swojej pociechy, zapewne częściej padałby przymiotnik „kapryśna” niż „idealna”. Bo skóra malca naprawdę jest „niezdecydowana” i lubi „pokaprysić”. Wynika to głównie z tego, ze podobnie jak inne organy, w momencie przyjścia dziecka na świat nie jest jeszcze w pełni rozwinięta. Jest nawet dwukrotnie cieńsza od skóry dorosłego i będzie dojrzewać do 3. roku życia.

Oto nasze podpowiedzi, jak powinna wyglądać jej prawidłowa pielęgnacja:

Odpowiednia częstotliwość nawilżania skóry

Raz dziennie, a może częściej? O tym, jak często należy smarować ciałko dziecka odpowiednio dobranym kosmetykiem, decyduje rodzaj skóry maluszka. Normalną skórę wystarczy nawilżać raz dziennie, najlepiej po wieczornej kąpieli. Gdy zaś skóra jest szorstka, łuszczy się i swędzi, wtedy należy ten zabieg pielęgnacyjny powtarzać nawet kilka razy dziennie.
Redakcja poleca: 5 najlepszych kosmetyków dla niemowlaka - film
Sprawdź, jakie kosmetyki są bezpieczne dla skóry i włosów niemowlaka, a jakich nie wolno stosować u dzieci.

Oliwka, mleczko, balsam

Każdy z tych kosmetyków ma podobne zadanie – ma nawilżać i/lub natłuszczać poprzez uzupełnianie ilości lipidów w naskórku. Wybór zależy od upodobań mamy i dziecka – ważne tylko, by nie był to „dorosły” produkt, tylko preparat dostosowany do potrzeb skóry noworodków, niemowląt i małych dzieci. I jeszcze jedna uwaga: gdy maluch ma podrażnioną skórę, warto zrezygnować z oliwki, która może dodatkowo zaostrzyć ten stan.

Kosmetyki do zadań specjalnych

Gdy skóra maleństwa się łuszczy i swędzi, idealnie sprawdzą się bardziej tłuste i gęste produkty typu. Również pupa malca powinna mieć „swój” produkt – krem przeciw odparzeniom (najlepiej taki, który ma w swym składzie zawarty cynk). Chroni on przed szkodliwym działaniem zawartości pieluszki na skórę.

Pielęgnacja to nie tylko kosmetyki

Odpowiednia pielęgnacja małej skóry to jednak nie tylko kosmetyki. Jeśli chcesz w pełni ją chronić, pamiętaj, by:
  • stosować proszki do prania przeznaczone do ubranek niemowlęcych, by zminimalizować ryzyko podrażnienia skóry związanego z pozostałościami detergentu na ubranku;
  • nie używać przy dziecku środków czystości, a po sprzątnięciu mieszkania dobrze wywietrzyć mieszkanie;
  • wąchać… zabawki, ponieważ ostry zapach plastiku czy kleju od razu powinien zniechęcić do zakupu;
  • decydować się na ubranka z włókien naturalnych (len, bawełna), ponieważ sztuczne tkaniny nie służą skórze;
  • wybierać zdrową żywność, która nie zawiera żadnych pozostałości sztucznych nawozów czy środków ochrony roślin (przy rozszerzaniu diety świetnie się sprawdzają posiłki ze słoiczków, gdyż nie mają chemicznych „ulepszaczy”, np. wzmacniaczy smaku czy zapachu).
Oceń artykuł

Ocena 6 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy