mama, tata, rodzice, dziecko, niemowlę
fot. Yuri Arcurs - Fotolia.com

Pielęgnacyjne wpadki (zbyt) troskliwych rodziców

Pielęgnacyjna wpadka może zdarzyć się każdemu. Jakie przytrafiają się rodzicom najczęściej? Sprawdź i... nigdy już nie wpadaj!
mama, tata, rodzice, dziecko, niemowlę
fot. Yuri Arcurs - Fotolia.com
Chcesz otoczyć dziecko jak najlepszą opieką, by było zdrowe i szczęśliwe. Czasami jednak ze staraniami też można przesadzić. Niektóre błędy w pielęgnacji niemowlaka wynikają nie z braku troski, ale z jej nadmiaru. Znasz je?

Obawiasz się, że dziecko zmarznie, więc ubierasz je o wiele cieplej niż siebie

Niemowlę odczuwa temperaturę podobnie jak dorosły. Zbyt ciepłe ubieranie, opatulanie kocykami i kołderkami jest dla niego wręcz szkodliwe. Taki malec częściej cierpi na potówki, ciemieniuchę i jest o wiele mniej odporny na infekcje. Później wystarczy byle podmuch chłodniejszego powietrza i katar gotowy. Trzymaj się zasady, że niemowlę ma jedynie o jedną warstwę okrycia więcej niż ty, a starsze dziecko nie musi być ubrane cieplej (jeśli chodzisz w mieszkaniu w bawełnianej bluzce i nie odczuwasz chłodu, twój maluch też nie potrzebuje grubego swetra). Możesz sprawdzić, czy dziecko jest dobrze ubrane, dotykając jego karczku (nie dłoni!). Jeśli jest spocony – malcowi jest za gorąco!
Redakcja poleca: 5 najlepszych kosmetyków dla niemowlaka - film
Sprawdź, jakie kosmetyki są bezpieczne dla skóry i włosów niemowlaka, a jakich nie wolno stosować u dzieci.

Mocno nagrzewasz nocą pokój dziecka, bo nie chcesz, by zmarzło, gdy się rozkopie

W pokoju dziecka nie powinno być zbyt ciepło. Kiedy kaloryfery grzeją, powietrze robi się zbyt suche. To podrażnia błonę śluzową nosa oraz gardła smyka i zmniejsza jego odporność na infekcje. W dzień wystarczy, że temperatura otoczenia wynosi około 20°C, a nocą powinno być jeszcze chłodniej: około 18°C. Jeśli maluch często rozkopuje się w czasie snu, ubierz go w lekki śpiworek. Będziesz wtedy miała pewność, że się nie odkryje i nie zmarznie.

Sprawdź, jak przygotować miejsce do spania dla niemowlaka - film

Stosujesz na skórę dziecka mnóstwo kosmetyków, bo nie wiesz, który jest najlepszy

Zbyt wiele środków do pielęgnacji może przynieść wrażliwej skórze niemowlaka więcej szkody niż pożytku. Nie używaj jednocześnie np. płynu do kąpieli i mydła lub zasypki i balsamu. Jeśli dziecko ma zdrową skórę, wystarczy mu mydło lub żel do kąpieli, szampon i krem przeciw odparzeniom. Możesz też ewentualnie natłuszczać skórę dziecka balsamem, oliwką lub kremem (ale nie wszystkim naraz!). Pamiętaj, że najważniejsze jest właściwe dobranie kosmetyku do dziecka (jego wieku, wrażliwości skóry).

Zaczerwienioną skórę na buzi niemowlaka przemywasz naparem z rumianku

Zdarza się, że rumianek powoduje alergię. Buźkę najlepiej myć czystą wodą, a raz dziennie delikatnym mydełkiem dla niemowląt. Zawsze usuwaj resztki mleka z buzi. Mogą one podrażniać delikatną skórę.

Do prania ubranek roczniaka używasz już zwykłego proszku

Lepiej sięgnij znów po środki tylko dla dzieci. Proszki do prania ubranek dla malców mają tak opracowaną recepturę, by nie drażniły delikatnej skóry dziecka. Te dla dorosłych zawierają wybielacze, rozjaśniacze optyczne, sztuczne barwniki i enzymy, które mogą wywołać uczulenie, także ponadrocznego smyka. Zacznij prać w nich ubranka malca, dopiero gdy skończy trzy lata. Pamiętaj, że objawy alergii mogą pojawić się nie od razu, ale dopiero po kolejnym zetknięciu dziecięcej skóry z ubrankiem pranym w proszku dla dorosłych. 

Sprawdź: 7 produktów zakazanych w czasie karmienia piersią.

Dobry kosmetyk dla dziecka...

Wcale nie musi być bardzo drogi. Na pewno jednak:
  • posiada certyfikat Instytutu Matki i Dziecka lub Centrum Zdrowia Dziecka.
  • nie pachnie zbyt intensywnie. A dla noworodków i smyków z wysuszoną skórą najlepsze są kosmetyki bezzapachowe.
  • jest dobrany do wieku i rodzaju skóry. Wiele płynów czy kremów jest przeznaczonych dla dzieci, ale dopiero od trzeciego roku życia. Pamiętaj też, że odparzona czy alergiczna skóra potrzebuje kosmetyków specjalnych.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy