GRY
 
 

Pielęgnacyjne wpadki (zbyt) troskliwych rodziców

Pielęgnacyjna wpadka może zdarzyć się każdemu. Jakie przytrafiają się rodzicom najczęściej? Sprawdź i... nigdy już nie wpadaj!

mama, tata, rodzice, dziecko, niemowlę
fot. Yuri Arcurs - Fotolia.com
Chcesz otoczyć dziecko jak najlepszą opieką, by było zdrowe i szczęśliwe. Czasami jednak ze staraniami też można przesadzić. Niektóre błędy w pielęgnacji niemowlaka wynikają nie z braku troski, ale z jej nadmiaru. Znasz je?

Obawiasz się, że dziecko zmarznie, więc ubierasz je o wiele cieplej niż siebie

Niemowlę odczuwa temperaturę podobnie jak dorosły. Zbyt ciepłe ubieranie, opatulanie kocykami i kołderkami jest dla niego wręcz szkodliwe. Taki malec częściej cierpi na potówki, ciemieniuchę i jest o wiele mniej odporny na infekcje. Później wystarczy byle podmuch chłodniejszego powietrza i katar gotowy. Trzymaj się zasady, że niemowlę ma jedynie o jedną warstwę okrycia więcej niż ty, a starsze dziecko nie musi być ubrane cieplej (jeśli chodzisz w mieszkaniu w bawełnianej bluzce i nie odczuwasz chłodu, twój maluch też nie potrzebuje grubego swetra). Możesz sprawdzić, czy dziecko jest dobrze ubrane, dotykając jego karczku (nie dłoni!). Jeśli jest spocony – malcowi jest za gorąco!
Redakcja poleca: Co sądzisz o ojcach niepłacących alimentów? [SONDA ULICZNA]
O to, co sądzisz o ojcach niepłacących alimentów na swoje dzieci zapytaliśmy przechodniów. Zobacz co mieli do powiedzenia - to nie były miłe słowa!

Mocno nagrzewasz nocą pokój dziecka, bo nie chcesz, by zmarzło, gdy się rozkopie

W pokoju dziecka nie powinno być zbyt ciepło. Kiedy kaloryfery grzeją, powietrze robi się zbyt suche. To podrażnia błonę śluzową nosa oraz gardła smyka i zmniejsza jego odporność na infekcje. W dzień wystarczy, że temperatura otoczenia wynosi około 20°C, a nocą powinno być jeszcze chłodniej: około 18°C. Jeśli maluch często rozkopuje się w czasie snu, ubierz go w lekki śpiworek. Będziesz wtedy miała pewność, że się nie odkryje i nie zmarznie.

Sprawdź, jak przygotować miejsce do spania dla niemowlaka - film

Stosujesz na skórę dziecka mnóstwo kosmetyków, bo nie wiesz, który jest najlepszy

Zbyt wiele środków do pielęgnacji może przynieść wrażliwej skórze niemowlaka więcej szkody niż pożytku. Nie używaj jednocześnie np. płynu do kąpieli i mydła lub zasypki i balsamu. Jeśli dziecko ma zdrową skórę, wystarczy mu mydło lub żel do kąpieli, szampon i krem przeciw odparzeniom. Możesz też ewentualnie natłuszczać skórę dziecka balsamem, oliwką lub kremem (ale nie wszystkim naraz!). Pamiętaj, że najważniejsze jest właściwe dobranie kosmetyku do dziecka (jego wieku, wrażliwości skóry).

Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Sezon infekcji

Karm piersią, polecamy!