GRY
 
 

Sekrety udanej (i bezpiecznej!) pielęgnacji niemowlaka

Kąpiel, przewijanie, smarowanie – sporo jest zadań pielęgnacyjnych przy niemowlaku. W dodatku skóra taka delikatna, ciągle straszą jakieś krostki, wysypki... Ale nie dajcie się zwariować! Podpowiadamy, jak pielęgnować niemowlę, nie tracąc przy tym głowy.

11659702-504x756.jpg

Najważniejsza zasada pielęgnacji niemowlęcia: nie bójcie się dziecka. Nawet tuż po narodzinach nie jest ono wcale takie kruche, jak się wydaje. Na pewno nie zrobicie mu krzywdy, ostrożnie biorąc je na ręce (pamiętajcie o podtrzymywaniu główki), przewijając czy myjąc. Bądźcie – to są rady dla mamy i dla taty – delikatni, a wszystko będzie dobrze. Przy spanikowanym rodzicu niemowlę nie czuje się bezpiecznie, więc płacze. Ale wasz spokój mu się udzieli! Dalej o tym, o czym jeszcze warto pamiętać.

Spokojna pielęgnacja niemowlęcia

Jeśli dziecko się przestraszy podczas zabiegu pielęgnacyjnego, np. kąpieli lub przewijania, zacznie płakać i wić się jak piskorz, a to z pewnością nie ułatwi ci zadania. Masz ochotę powiedzieć, że tylko łatwo tak radzić: „Bądź spokojna/spokojny”, prawda?

No cóż, musisz się postarać zrozumieć, jakie to dla was ważne. Poza tym – jestem tego pewna – zadanie, jakie przed tobą stoi (przewijanie, smarowanie, kąpanie), nie przerasta twoich umiejętności! Dasz radę. Na początku możesz mieć z tym trochę kłopotów (weź głęboki oddech albo podśpiewuj sobie dla odwagi – na mojego męża to naprawdę działało), i pamiętaj, że to tylko kwestia wprawy.

Ale nawet wtedy, gdy jej już nabierzesz, nie zabieraj się za kąpanie dziecka albo obcinanie mu paznokci, jeśli słaniasz się ze zmęczenia, bardzo się spieszysz albo jesteś czymś okropnie zdenerwowana. W takiej sytuacji lepiej ogranicz wszelkie zabiegi do minimum (z przewijania nie da się zrezygnować niezależnie od okoliczności) i postaraj się jak najszybciej wrócić do formy.
Redakcja poleca: Jak kąpać niemowlę - film
Jak często kąpać niemowlę, jaką temperaturę powinna mieć woda do kąpieli i w jaki sposób myć buzię dziecka?

Mów do dziecka podczas pielęgnacji

Gdy kąpiesz, przewijasz czy ubierasz niemowlę, spróbuj opowiadać mu, co robisz („A teraz założymy pieluszkę”), uśmiechaj się szeroko i rozśmieszaj je na różne sposoby (na przykład robiąc „Prrr” w brzuszek, całując stópki, strojąc miny itd.). Dzięki temu dziecko będzie spokojniejsze i skupione na tobie („Ooo, co ta mama wyrabia?”), a nie na pieluszce czy waciku, który znalazł się podejrzanie blisko oka. Wkrótce zacznie się zaśmiewać do rozpuku. Gadanie do noworodka wydaje ci się dziwactwem? Nic na siłę. Nie rób takich rzeczy wbrew sobie.

Ułatwiaj sobie życie: przygotuj wszystkie potrzebne rzeczy

Zanim zabierzesz się za kąpanie niemowlaka, przewijanie czy jakikolwiek inny zabieg, zawsze zgromadź wszystko, czego będziesz potrzebować. Mając pod ręką potrzebne akcesoria, kosmetyki, czyste ubranka i pieluszki, nie będziesz się miotać po mieszkaniu z maleństwem w ramionach.

Nigdy nie zostawiaj dziecka samego

Nigdy, nigdy, nigdy nie zostawiaj niemowlęcia samego! Nie rób tego nawet, jeśli niemowlak jest zbyt mały, by się samodzielnie obrócić albo przesunąć. Naprawdę nie wiadomo, kiedy to zrobi po raz pierwszy, a upadek z komody, na której stoi przewijak (czy nawet z łóżka), może się źle skończyć. Wydaje ci się, że to przesada? Niestety, nic z tych rzeczy. Porozmawiaj z innymi młodymi mamami: wielu z nich przytrafiło się coś, co trudno wytłumaczyć („Odwróciłam się tylko na sekundę!”, „Nie mam pojęcia, jakim cudem spadł, skoro się jeszcze nie obraca!”).

Co zatem robić, gdy dzwoni telefon/domofon/przypala się garnek/woła cię mąż? Gdy dzieje się coś, co naprawdę nie może poczekać nawet chwilkę – weź dziecko na ręce (nawet z gołą pupą) i pędź. Musisz mieć wolne ręce? Odłóż dziecko do łóżeczka, wózka lub połóż na podłodze. To bezpieczniejsze.

Jak często zmieniać pieluszki?

Częste przewijanie niemowlaka to podstawa. Skóra na pupie niezwykle łatwo się odparza, dlatego trzeba często zmieniać pieluszki: po każdej kupie (także w środku nocy) i wówczas, gdy zaczynają „puchnąć”. Pupę przemywaj mokrymi chusteczkami lub – po obfitej kupie – wacikiem zwilżonym wodą. Jeśli masz córeczkę, podmywaj ją od przodu ku tyłowi, jeśli synka – starannie przemyj skórę wokół siusiaka i pamiętaj o skórze pod jąderkami. Dokładnie osusz skórę i posmaruj ją kremem pielęgnacyjnym.

UWAGA! Nie podnoś dziecka za nóżki, bo to groźne dla jego stawów (musisz wsunąć dłoń pod pośladki malca). Nie lekceważ odparzeń, mogą się szybko rozszerzyć na narządy płciowe, pachwiny. Jeśli odparzenie pojawiło się po zmianie producenta pieluch, wróć do poprzednich. Dokładniej myj pupę. Pozwól poleżeć dziecku bez pieluchy.

Ekspert radzi, jak kąpać niemowlę:

Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Sezon infekcji

Karm piersią, polecamy!