GRY
 
 

Zimowa pielęgnacja

Choć spacery w chłodny dzień poprawiają krążenie i hartują, z rumianych policzków nie warto się cieszyć. Chłodu nie lubi żadna skóra, a szczególnie tak delikatna i wrażliwa jaką mają maluchy. Pomożemy ci się o nią zatroszczyć.

niemowlę, zima, pielęgnacja, czapka, szalik
Odkąd grzeją kaloryfery, w mieszkaniach jest zwykle za ciepło i zdecydowanie za sucho. To dodatkowo osłabia warstwę ochronną skóry, która chroni przed utratą wody i podrażnieniami. Szkodzą jej też duże zmiany temperatury przy wychodzeniu z ciepłego domu na deszcz, zimno i mróz. Zastanawiasz się, jak ubrać dziecko, aby nie zmarzł i się nie spocił? Czym smarować mu buźkę? Kiedy zrezygnować ze spaceru?

Jak przygotować dziecko do zimowego spaceru?

Mróz, który ciebie zaledwie szczypie w policzki, u małego dziecka może spowodować odmrożenie. Dlaczego? Bo skóra dziecka rozwija się i dojrzewa przez pierwsze trzy lata. Jest więc bardzo cienka, delikatna i o wiele bardziej podatna na uszkodzenia niż skóra dorosłego. Dostosuj długość spaceru nie tylko do tego, jaka jest temperatura, ale też do siły wiatru i wilgotności powietrza (im większa, tym szybciej maluch marznie).
Gdy zaczną się mrozy, nie wychodź z dzieckiem na dwór, zanim nie sprawdzisz, jaka jest pogoda. Ubierz malucha cieplutko, na cebulkę, pamiętaj, że gdy leży, szybciej marznie. Połóż jeden kocyk na spodzie wózka i weź dodatkowy do okrycia.
Redakcja poleca: Jaką rolę w twoim dzieciństwie odegrała babcia? [SONDA ULICZNA]
O to, jaką rolę w naszym dzieciństwie odegrała babcia zapytaliśmy przechodniów. W niedzielę obchodzimy Dzień Babci i z tej okazji życzymy wszystkim babciom dużo zdrowia i uśmiechu!

Jak chronić buzię dziecka zimą?

Używaj tylko kosmetyków przeznaczonych dla dzieci i z informacją, że są tłuste oraz że wolno je stosować podczas mrozów („krem na każdą pogodę”, „krem zimowy”, „cold cream”). Możesz też użyć wazeliny kosmetycznej lub tłustej maści i bazy tłuszczowej bez dodatków, ale nie oliwki. Pamiętaj, że buzię trzeba chronić nawet, gdy termometr wskazuje powyżej 0°C. Równie niebezpieczny jak mróz jest dla skóry dziecka zimny wiatr lub śnieg z deszczem.

Kiedy nakładać krem na zimę na buzię dziecka?

Nie odkładaj smarowania na ostatnią chwilę, gdy maluch będzie już ubrany. Nałóż krem co najmniej kwadrans przed wyjściem z domu – po to, by dobrze się wchłonął, zanim dziecko będzie na mrozie. Zwróć szczególną uwagę na nosek, brodę i na usta, które pod wpływem zimnego powietrza szybko pierzchną. Warstwa ochronna nie powinna być zbyt gruba, aby skóra mogła oddychać. Jeśli dziecko protestuje, spróbuj przeprowadzić ten „zabieg” w formie zabawy, np. mów głośno „pac!”, gdy uda ci się dotknąć nakremowanym palcem buzi malucha. Wcześniej ogrzej krem w dłoniach.

Zobacz także: Krem dla niemowlaka na mróz: jaki wybrać? Kiedy stosować?

Czy zimą stosować krem z filtrem?

Czasem niezbędny jest krem przeciwsłoneczny. To ważne, bo promienie słońca dodatkowo odbijają się od śniegu. Najmłodsze niemowlęta wystarczy „ukryć” przed słońcem pod budką wózka. Starsze dziecko przed wyjściem na dwór posmaruj najpierw kremem na mróz, a potem dodatkowo przeciwsłonecznym (w środkowej i północnej Polsce wystarczy filtr 15–20; w górach 30–40).

Dyskutuj na forum: Krem do buzi na jesień i zimę »

Ocena (0 oceny)

0.0
Doładuj
Przeładuj