niemowlę, zima, pielęgnacja, czapka, szalik

Zimowa pielęgnacja

Choć spacery w chłodny dzień poprawiają krążenie i hartują, z rumianych policzków nie warto się cieszyć. Chłodu nie lubi żadna skóra, a szczególnie tak delikatna i wrażliwa jaką mają maluchy. Pomożemy ci się o nią zatroszczyć.
niemowlę, zima, pielęgnacja, czapka, szalik
Odkąd grzeją kaloryfery, w mieszkaniach jest zwykle za ciepło i zdecydowanie za sucho. To dodatkowo osłabia warstwę ochronną skóry, która chroni przed utratą wody i podrażnieniami. Szkodzą jej też duże zmiany temperatury przy wychodzeniu z ciepłego domu na deszcz, zimno i mróz. Zastanawiasz się, jak ubrać dziecko, aby nie zmarzł i się nie spocił? Czym smarować mu buźkę? Kiedy zrezygnować ze spaceru?

Jak przygotować dziecko do zimowego spaceru?

Mróz, który ciebie zaledwie szczypie w policzki, u małego dziecka może spowodować odmrożenie. Dlaczego? Bo skóra dziecka rozwija się i dojrzewa przez pierwsze trzy lata. Jest więc bardzo cienka, delikatna i o wiele bardziej podatna na uszkodzenia niż skóra dorosłego. Dostosuj długość spaceru nie tylko do tego, jaka jest temperatura, ale też do siły wiatru i wilgotności powietrza (im większa, tym szybciej maluch marznie).
Gdy zaczną się mrozy, nie wychodź z dzieckiem na dwór, zanim nie sprawdzisz, jaka jest pogoda. Ubierz malucha cieplutko, na cebulkę, pamiętaj, że gdy leży, szybciej marznie. Połóż jeden kocyk na spodzie wózka i weź dodatkowy do okrycia.
Redakcja poleca: Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.

Jak chronić buzię dziecka zimą?

Używaj tylko kosmetyków przeznaczonych dla dzieci i z informacją, że są tłuste oraz że wolno je stosować podczas mrozów („krem na każdą pogodę”, „krem zimowy”, „cold cream”). Możesz też użyć wazeliny kosmetycznej lub tłustej maści i bazy tłuszczowej bez dodatków, ale nie oliwki. Pamiętaj, że buzię trzeba chronić nawet, gdy termometr wskazuje powyżej 0°C. Równie niebezpieczny jak mróz jest dla skóry dziecka zimny wiatr lub śnieg z deszczem.

Kiedy nakładać krem na zimę na buzię dziecka?

Nie odkładaj smarowania na ostatnią chwilę, gdy maluch będzie już ubrany. Nałóż krem co najmniej kwadrans przed wyjściem z domu – po to, by dobrze się wchłonął, zanim dziecko będzie na mrozie. Zwróć szczególną uwagę na nosek, brodę i na usta, które pod wpływem zimnego powietrza szybko pierzchną. Warstwa ochronna nie powinna być zbyt gruba, aby skóra mogła oddychać. Jeśli dziecko protestuje, spróbuj przeprowadzić ten „zabieg” w formie zabawy, np. mów głośno „pac!”, gdy uda ci się dotknąć nakremowanym palcem buzi malucha. Wcześniej ogrzej krem w dłoniach.

Zobacz także: Krem dla niemowlaka na mróz: jaki wybrać? Kiedy stosować?

Czy zimą stosować krem z filtrem?

Czasem niezbędny jest krem przeciwsłoneczny. To ważne, bo promienie słońca dodatkowo odbijają się od śniegu. Najmłodsze niemowlęta wystarczy „ukryć” przed słońcem pod budką wózka. Starsze dziecko przed wyjściem na dwór posmaruj najpierw kremem na mróz, a potem dodatkowo przeciwsłonecznym (w środkowej i północnej Polsce wystarczy filtr 15–20; w górach 30–40).

Dyskutuj na forum: Krem do buzi na jesień i zimę »

Co robić, gdy niemowlę zmarznie na spacerze?

Jeśli zauważysz, że podczas spaceru maluch zmarzł (drży mu bródka, jest bledszy niż zwykle, ma chłodny kark), wyjmij go z wózka, weź na ręce, przytul i jak najszybciej wracajcie do domu. Po powrocie od razu nakarm dziecko. Pamiętaj, że szybciej marzną maluszki przegrzewane. Uważaj także na odmrożenia. Zdarzają się one wielu malcom, np. odmrażają się końce palców lub koniuszki uszu – tam gdzie krążenie krwi jest najsłabsze. Najbardziej narażone są na nie niemowlęta, które na spacerze leżą bez ruchu w wózku.

Jak rozpoznać odmrożenie u dziecka?

Skóra początkowo jest twarda, czerwona, lśniąca, a w miarę wyziębienia – bladoszara. Podczas ogrzewania staje się zaczerwieniona, a nawet mogą pojawić się na niej pęcherze. Odmrożeń nie wolno rozmasowywać ani nacierać śniegiem! Po przyjściu do domu nie wkładaj malca do gorącej kąpieli. Taka gwałtowna zmiana może uszkodzić skórę. Rączki i nóżki zanurz w wodzie o temperaturze ok. 37°C i dolewaj cieplejszej (do 40°C). Na policzki i nosek przyłóż letnie okłady.

Skóra dziecka poddawana ciągłym zmianom temperatury, otulana w kilka warstw ubranek, przykrywana kocykami i chroniona pierzynką z kremu natłuszczającego zimą nie ma czym oddychać. Łatwo też się podrażnia i wysusza, zwłaszcza gdy zapominasz o wietrzeniu mieszkania i nawilżaniu powietrza. W takich warunkach szczególnie cierpi skóra małego alergika, ale i ta całkiem zdrowa ma się nie najlepiej i potrzebuje szczególnej pielęgnacji.

Jak pielęgnować skórę niemowlaka zimą?

Po pierwsze nie przegrzewaj malucha, ubieraj go w luźne, przewiewne ubranka, a do kąpieli dodawaj emolientów. Ich zadaniem jest nie tylko mycie, ale także stworzenie na skórze ochronnego filmu chroniącego przed wysuszeniem. Dobre są też niektóre płyny do kąpieli ze składnikami natłuszczającymi. A po kąpieli natłuść całe ciałko balsamem lub emulsją. Taka pielęgnacja to skuteczna pomoc dla przesuszonej skóry.

O czym powinien pamiętać tata wychodząc na spacer z dzieckiem zimą?

Zimowe spacery świetnie wzmacniają odporność. pamiętaj jednak, że pogoda bywa zmienna i zdradliwa.
  • Nie zabieraj dziecka na dwór, jeśli temperatura spada poniżej –10°C. Gdy to konieczne, tylko na krótko.
  • Kiedy jest ciepło, ale wilgotno i wieje silny wiatr, organizm malucha szybciej się wychładza.
  • Gdy panuje silny mróz, nie zasłaniaj ust i noska szalikiem, bo gromadzi się na nim wilgoć, która oziębia.
  • Sprawdzaj, czy maluch nie marznie, czy ma ciepły karczek i czy nie ma bladej buzi.

Konsultacja: dr n. med. Marek Pleskot, pediatra, prowadzi prywatną praktykę lekarską w Podkowie Leśnej.


Dyskutuj na forum: Krem do buzi na jesień i zimę »

td_dopisek.gif

 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy