Noworodek
fot. Fotolia
O noworodku

Jak pielęgnować noworodka - najważniejsze rady

Jak pielęgnować noworodka? Chyba zastanawia się nad tym każda świeżo upieczona mama. Spokojnie, nie jest to wcale takie trudne. Musisz jednak wiedzieć o paru ważnych rzeczach, np. żeby buźkę malucha przemywać wacikiem z przegotowaną wodą, ale... pępka nie smarować niczym. Uszu noworodka broń boże nie możesz czyścić patyczkami, a nosek - tylko z zewnątrz.

Partnerzy szkoły

Beata Turska

Jak pielęgnować noworodka - pytanie, które niekiedy spędza sen z powiek przyszłym mamom. Przede wszystkim nie wykonuj gwałtownych ruchów, gdy jesteś zmęczona - ogranicz wszelkie zabiegi do minimum, np. powstrzymaj się od obcinania paznokci dziecku. Zanim rozpoczniesz kąpanie lub przewijanie - przygotuj sobie wcześniej wszystkie potrzebne przedmioty, znacznie ułatwi ci to wszelkie czynności. 

Spis treści:

 1. Jak opiekować się noworodkiem: porady 
 2. Jak pielęgnować noworodka: przewijanie
 3. Pielęgnacja pępka
 4. Jak pielęgnować noworodka: buzia
 5. Obcinanie paznokci
 6. Jak pielęgnować noworodka: kąpiel

Jak opiekować się noworodkiem: porady 

 • Zanim zabierzesz się za kąpanie, przewijanie czy cokolwiek innego, zgromadź wszystko, co ci będzie potrzebne, by nie szukać  rozpaczliwie pieluszek, mydełka, kremu do pupy itd.
 • Cokolwiek robisz, staraj się nie wykonywać gwałtownych ruchów. Jeśli dziecko się przestraszy, zacznie płakać i wić się jak piskorz, a to z pewnością nie ułatwi ci zadania.  
 • Mów do dziecka. Gdy kąpiesz, przewijasz czy ubierasz maleństwo, opowiadaj mu, co robisz („A teraz założymy pieluszkę”), uśmiechaj się szeroko i rozśmieszaj je  na różne sposoby (np. całując stópki, robiąc miny itd.) Dzięki temu dziecko będzie spokojniejsze i skupione na tobie, a nie na pieluszce czy waciku, który znalazł się podejrzanie blisko oka.
 • Nie pakuj się w kłopoty. Np. nie zabieraj się za kąpanie malucha albo obcinanie mu paznokci, jeśli słaniasz się ze zmęczenia, bardzo się spieszysz albo jesteś czymś okropnie zdenerwowana. W takiej sytuacji lepiej ogranicz wszelkie zabiegi do minimum (z przewijania nie da się zrezygnować niezależnie od okoliczności) i postaraj się, jak najszybciej wrócić do formy.
 • Nigdy nie zostawiaj bobasa samego na przewijaku. Nie rób tego nawet, jeśli jest zbyt mały, by się samodzielnie obrócić albo przesunąć. Naprawdę nie wiadomo, kiedy to zrobi po raz pierwszy, a upadek z komody, na której stoi przewijak (czy nawet z łóżka), może się źle skończyć.
 • Pamiętaj, że niemowlę ma bardzo delikatną i skłonną do podrażnień skórę. Dlatego wszystko, czym będziesz myć i smarować swoje dziecko, powinno być dobrej jakości i mieć jak najmniej intensywny zapach.
 • Nie przesadzaj z kosmetykami (liczy się jakość, a nie ilość) ani tym bardziej z nimi nie eksperymentuj i nie zmieniaj ich bez potrzeby.
 • Do pielęgnacji maluszka używaj wyłącznie atestowanych produktów przeznaczonych dla niemowląt. Czytaj informacje na opakowaniach, bo nie każdy kosmetyk dla dzieci można stosować od pierwszych dni życia.
Ten krem do pielęgnacji niemowląt i dzieci nawilża skórę i kojąco wpływa na podrażnienia. Co zawiera?
Sprawdź

Jak pielęgnować noworodka: przewijanie

 • Często zmieniaj pieluszki. Skóra na pupie niezwykle łatwo się odparza, dlatego trzeba zmieniać pieluszki po każdej kupie (także w środku nocy) i wówczas, gdy zaczynają „puchnąć”.
 • Pupę przemywaj mokrymi chusteczkami lub – po obfitej kupie – wacikiem zwilżonym wodą.
 • Jeśli masz córeczkę, podmywaj ją od przodu ku tyłowi, jeśli synka – starannie przemyj skórę wokół siusiaka i pod jąderkami. Dokładnie osuszaj skórę i smaruj ją kremem. 

Pielęgnacja pępka

 • Pępuszka nie trzeba niczym smarować ani polewać. Goi się sam, a rodzice mają za zadanie jedynie zadbać o to, żeby był suchy i czysty.  
 • Kikut odginaj bardzo delikatnie, by nie sprawić dziecku bólu. Jak najczęściej (np. podczas przewijania) odsłaniaj go na kilka minut – dostęp świeżego powietrza przyspiesza gojenie.
 • Uważaj, by nie zmoczyć pępka podczas kąpieli i nie drażnić go pieluszką (podwiń jej przednią część tak, by go nie dotykała).
 
Uwaga! Nie próbuj usuwać przyschniętej resztki pępowiny. Poczekaj, aż sama odpadnie. Jeśli zauważysz, że wokół pępuszka pojawiło się zaczerwienienie, opuchlizna, wydobywa się z niego podejrzany, niemiły zapach albo sączy się z niego krew lub ropa, jak najszybciej idź z malcem do pediatry. 

Jak pielęgnować noworodka: buzia

Czym myć twarz? Przetrzyj twarz dziecka gazikiem zmoczonym w przegotowanej wodzie. Oczyść fałdki pod brodą i na szyi dziecka.

 • Oczy przemywaj jałowymi gazikami zwilżonymi przegotowaną wodą (pamiętaj: jeden ruch = jeden gazik). Rób to zawsze od skroni w kierunku noska. Jeśli w kącikach zbiera się wydzielina, możesz zamiast wody użyć soli fizjologicznej. Jeżeli jednak oczka ropieją mocno, wybierz się z dzieckiem do okulisty.
 • Nosek oczyszczaj tylko z zewnątrz. Jeśli w nozdrzach zebrała się w nich wydzielina, zaaplikuj do każdej dziurki po kropelce soli fizjologicznej (możesz też użyć preparatów wody morskiej) i ułóż dziecko na brzuchu – gdy kichnie, jego nosek oczyści się sam. Zapomnij o gruszce! Bezpieczny i wygodny jest specjalny aspirator.
 • Uszy czyść tylko z zewnątrz. Możesz to robić wacikiem zwilżonym wodą. Przemyj zakamarki małżowin, ujścia przewodów słuchowych i miejsce za uszami, gdzie lubi się zbierać ściekający pokarm. Nie wkładaj patyczków kosmetycznych do ucha!
Redakcja poleca: Rozwój niemowlęcia w 1. miesiącu życia - film
Zobacz, co potrafi miesięczne dziecko.

Obcinanie paznokci

 • Paznokcie dziecka  rosną błyskawicznie, dlatego często trzeba je obcinać. Rób to wyłącznie malutkimi nożyczkami o zaokrąglonych końcówkach albo minicążkami wyprodukowanymi z myślą o oseskach. Na wszelki wypadek miej pod ręką jałowe gaziki i sól fizjologiczną.
 • Przed „zabiegiem” u noworodka zdezynfekuj obcinacz lub nożyczki spirytusem i dokładnie umyj ręce – sobie i maleństwu.
 • Rączkę albo nóżkę maluszka trzymaj dość zdecydowanie, by ci się nie wyślizgnęła.
 • Paznokcie u nóg obcinaj prosto, by nie wrastały. Paznokcie u rąk – na półokrągło, tak by nie pozostawić ostrych kancików.
 • Na zrobienie manikiuru musisz wybrać dobry moment. Zabieranie się za niego, gdy dziecko jest rozdrażnione, głodne albo zmęczone, to gotowe problemy.
 • Pamiętaj, by dobrze oświetlić „miejsce zabiegu”. Musisz dobrze widzieć, by nie skaleczyć dziecka.

Jak pielęgnować noworodka: kąpiel

Kąp dziecko o stałej porze. Najwygodniej i najbezpieczniej robić to wieczorem. Woda powinna mieć około 37°C, a pomieszczenie około 24°C. 

 • Zgromadź wszystkie potrzebne akcesoria (pamiętaj o ręczniku!), upewnij się, że wanienka jest stabilna, a woda ma odpowiednią temperaturę.
 • Ułóż główkę dziecka na swoim lewym przedramieniu i obejmij dłonią paszkę. Prawą dłoń podłóż pod pośladki. Gdy dzidziuś będzie już w wodzie, oparty pupą o dno wanienki, prawą ręką będziesz mogła go myć, a lewą podtrzymywać. 
 • Ostrożnie zanurz dziecko. Umyj mu szyję, ramiona, brzuszek, pupę i nóżki.
 • Na końcu umyj główkę. Rób to łagodnym mydełkiem dla niemowląt – tym samym, którym myje się resztę ciała. Po 1 miesiącu życia możesz zacząć używać szamponu.
 • Po kąpieli zawiń dziecko w ręcznik, żeby nie zmarzło. Nie trzyj skóry, tylko osuszaj ją, dotykając ręcznikiem miejsce przy miejscu. Pamiętaj o fałdkach – w nich gromadzi się najwięcej wilgoci. 
 • Posmaruj wrażliwe miejsca kremem pielęgnacyjnym, możesz też wysmarować dzidziusia oliwką lub balsamem dla niemowląt.

Zobacz także:
 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Popularne tematy