noworodek, noworodek w domu, opieka nad noworodkiem, pierwsze dni z noworodkiem

Noworodek bez tajemnic

Powszechnie wiadomo, że dla rodziców pielęgnacja nowo narodzonego dziecka bywa bardzo stresująca. Oto odpowiedzi na najczęstsze wątpliwości.
Konsultacja: Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich, neonatolog
noworodek, noworodek w domu, opieka nad noworodkiem, pierwsze dni z noworodkiem
Dlaczego noworodek ma przykurczone nogi
U noworodka zgięte są nie tylko nóżki, ale też rączki, i to we wszystkich stawach: od palców rąk do paluszków u stóp. Przy próbach ich wyprostowania napotyka się na całkiem spory opór. To mocne napięcie mięśni u tak małego dziecka jest normą i nie powinno niepokoić rodziców. Dziecko przyzwyczaiło się do takiej pozycji jeszcze przed narodzinami. W brzuchu mamy, mając coraz mniej miejsca do dyspozycji, coraz bardziej podkurczało i krzyżowało ręce i nogi. Nie należy mylić tego napięcia ze wzmożonym napięciem mięśniowym – wtedy mięśnie wyglądają tak, jakby były w stanie długotrwałego skurczu. Zdrowy noworodek w okresach czuwania, czyli kiedy nie śpi, próbuje prostować nóżki i ręce. Robi to bardzo energicznie. W drugim miesiącu to napięcie zwykle słabnie.

Jak umyć uszy noworodka
Uszy tak małego dziecka nie wymagają specjalnych zabiegów higienicznych ani nadzwyczajnych akcesoriów. Wystarczy tylko woda z mydłem. Myje się nią same małżowiny, bez zagłębiania we wnętrze ucha – ono oczyszcza się samo. Na pewno nie wolno wkładać do dziecięcych uszu patyczków higienicznych, wacików nawiniętych na patyczek ani nawet palca. Można natomiast wykorzystać do mycia myjkę lub brzeg ręcznika. Na koniec uszka trzeba dokładnie wytrzeć.

Na czym polega werandowanie noworodka
Nazwą tą określa się sposób przyzwyczajania noworodka do świeżego, chłodnego powietrza. Małe dziecko po powrocie ze szpitala pierwsze dni spędza w domu. Zanim wyjdzie na pierwszy spacer, jego organizm powinien oswoić się z niższą temperaturą, jaka panuje na dworze. Dlatego kilka
dni wcześniej ciepło ubrane dziecko (tak jak na spacer) należy na kilka minut ustawiać np. w wózku w pobliżu otwartego okna, a potem – jeśli jest taka możliwość – na balkonie, tarasie lub werandzie (stąd nazwa werandowanie). Dopiero po takim hartowaniu nowo narodzone maleństwo może wyjść na pierwszą przechadzkę. Zimą należy zaplanować ją nie wcześniej niż około 2–3 tygodnia od narodzin. Temperatura powietrza nie powinna być niższa niż -5°C.

 
td_dopisek.gif

 
Redakcja poleca: Rozwój niemowlęcia w 1. miesiącu życia - film
Zobacz, co potrafi miesięczne dziecko.
Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich
Konsultacja: Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich, neonatolog

Krajowy konsultant w dziedzinie neonatologii. W Instytucie Matki i Dziecka kieruje Kliniką Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka, którą stworzyła jako ośrodek leczenia wcześniaków.

Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy