Jak dbać o małe oczka, uszka, nosek i paznokietki?

Właściwa pielęgnacja niemowlęcia to kwestia wprawy. Sprawdź, co i jak robić.
Marta Kabulska
Zanim zapoznasz się z poniższym "instruktażem pielęgnacyjnym", zapamiętaj kilka podstawowych zasad. Mogą wydawać się proste, jasne i oczywiste, ale gdy weźmiesz maleństwo na ręce, okaże się, że możesz o nich zapomnieć. Zaczynamy:
  • Bądź bardzo czuła i delikatna. Skóra maluszka jest bardzo wrażliwa i należy traktować ją z dużą troską.
  • Podczas zabiegów pielęgnacyjnych przytrzymuj głowę malca – pamiętaj, że noworodek sam jej w takiej pozycji nie utrzyma.
  • Nie wykonuj nerwowych ruchów. Malec od razu to wyczuje i sam stanie się niespokojny!
  • Nie zapominaj o uśmiechu! Brzdąc bardzo łatwo wyczuwa nastrój Mamy. Gdy Ty jesteś w dobrym nastroju, on czuje się bezpieczniej.
  • Spokojnie mów do malucha. Nic tak nie uspokaja pociechy, jak spokojny stonowany głos ukochanej mamy.

Uspokoiłaś się? Uśmiechnęłaś? W takim razie zaczynamy krótki kurs pielęgnacji.

Pielęgnacja paznokci niemowlaka

Malec nie może mieć zbyt długich pazurków, ponieważ może się nimi podrapać – zwłaszcza po buzi. Dlatego co dzień oglądaj małe paznokietki i gdy uznasz, że są za długie, obetnij. Rób to ostrożnie – małymi nożyczkami dla niemowląt, o zaokrąglonych końcach (pamiętaj, by je zdezynfekować przed użyciem!). Najlepiej, by ktoś Ci pomógł przytrzymując bobasa – zwłaszcza, jeśli to wiercipiętek. Możesz także spróbować przeprowadzić ten "zabieg", gdy brzdąc śpi.
Redakcja poleca: Akcesoria do kąpieli niemowlaka
Co przyda się podczas kąpieli niemowlaka podpowiada ekspert.

Pielęgnacja oczu niemowlaka

Małe oczka wymagają szczególnej uwagi. By nie dopuścić do zapalenia spojówek, należy je odpowiednio oczyszczać. Jak? Przemywaj je gazikami (osobny gazik do każdego oczka) nasączonymi w letniej, przegotowanej wodzie –  od zewnętrznego do wewnętrznego kącika.

Pielęgnacja uszu niemowlaka

Jednym maluchom w uszkach gromadzi się mało woskowiny, innym – wręcz przeciwnie. Trzeba ją systematycznie usuwać z prostego powodu –  gdy zatyka ona uszy, maluszek może zwyczajnie gorzej słyszeć. Jak to zrobić? Zrolowanym wacikiem lub specjalnym patyczkiem z watą (dla dzieci!) delikatnie przetrzyj uszko – ale tylko zewnętrzną małżowinę. Pod żadnym pozorem nie wkładaj patyczka do środka ucha, ponieważ grozi to uszkodzeniem uszka (delikatnej skóry przewodu słuchowego, a nawet bębenka). Pamiętaj też o skórze za uszkami, gdzie lubią gromadzić się resztki pokarmu, np. w wyniku ulewania.

Pielęgnacja noska niemowlaka

Myj mały nosek wacikiem zwilżonym wodą lub solą fizjologiczną. W razie potrzeby możesz także użyć specjalnego aspiratora, gruszki z szeroką końcówką bądź roztworu wody morskiej w spray'u.

Prawda, że proste?
Oceń artykuł

Ocena 4 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy