nowowrodek
fot. M&M

Najtrudniejsze pierwsze dni – pielęgnacja maleństwa w pierwszych dobach

A potem będzie już tylko lepiej. Twoje dziecko na pewno szczęśliwie przejdzie przez okres noworodkowy, zwłaszcza jeśli wiesz, na co szczególnie powinnaś uważać.
Małgorzata Wódz
nowowrodek
fot. M&M
Dziecku w twoich rękach nic nie grozi z każdym dniem uświadamiasz to sobie coraz bardziej. Szybciej poradzisz sobie z tremą debiutantki, wiedząc, co w opiece nad noworodkiem jest bardzo ważne, a co zdecydowanie mniej.

Temperatura w pokoju noworodka

Za ciepło czy za zimno? Pytanie nie jest bezzasadne. Noworodki łatwo ulegają wychłodzeniu, równie łatwo też je przegrzać, bo ich układ termoregulacji nie jest jeszcze dość sprawny. Wystarczy dotknąć skóry na karczku dziecka, by wiedzieć, jak jest naprawdę. Spocona to objaw przegrzania, chłodna – wychłodzenia. Sucha i ciepła jest dowodem, że stworzyłaś dziecku idealne warunki.
 
 • Na co uważać: Jeśli dziecko lubi być opatulone, np. w rożek, becik, pamiętaj, że temperatura w powijakach jest dużo wyższa. Dla równowagi, by dziecka nie przegrzać, warto zadbać, aby w pokoju było nieco chłodniej (normalna temperatura to 20–22°C). Zdecydowanie cieplej powinno być w łazience w porze kąpieli. Standardem dla tego pomieszczenia są 24°C. Pamiętaj, że bardzo wrażliwe na wychłodzenie są wcześniaki i noworodki z niską masą urodzeniową.
Redakcja poleca: Fakty i mity o pielęgnacji włosów dziecka
Jak często myć dziecku włosy? Czy podcinanie włosów pływa na ich wzrost? Sprawdź porady eksperta dotyczące właściwej pielęgnacji włosów przedszkolaka.

Kolor skóry noworodka

Ciepła i różowa to oznaka dobrego samopoczucia. Tak powinna wyglądać już kilka dni po narodzinach. W ciągu pierwszych tygodni mogą pojawiać się jednak pewne zmiany w jej zabarwieniu (skóra sprawia wrażenie cętkowanej, jedna połowa ciała jest blada, druga – różowa, na paluszkach u rąk lub nóg może uwidaczniać się zasinienie). Zmiany powoduje niedojrzałość układu krążenia, która mija z wiekiem.
 • Na co uważać: Szybko skontaktuj się z lekarzem, gdy zasinienie pojawi się wokół paznokci u rąk, nóg albo ust dziecka (siny lub szary cień), a jego przyczyną nie jest wychłodzenie.

Czas snu nowo narodzonego dziecka

Noworodek zwykle przesypia większość dnia. Budzi się na karmienie, by po krótkim czuwaniu znów zasnąć. Niektóre dzieci zapadają w 15–20-minutowe drzemki, inne śpią po 3–4 godziny. O długości snu decydują potrzeby maluszka i jego temperament. Jednak i w tym przypadku obowiązują pewne zasady.
 
 • Na co uważać: Dłuższy sen może źle wpływać na stan zdrowia dziecka. Po 3–4 godzinach trzeba obudzić śpioszka na karmienie. We krwi dziecka, które długo śpi, spada poziom cukru i przez to jest ono jeszcze bardziej senne. Pilnowanie czasu snu jest szczególnie ważne w przypadku dzieci z nasiloną żółtaczką (częste karmienie rozrzedza bilirubinę, żółty barwnik obecny we krwi). A także gdy maleństwo w chwili narodzin ważyło mniej niż 2500 g (musi się najadać, by nadrobić zaległości i się wzmocnić) lub jest wcześniakiem (może mieć nasiloną żółtaczkę i niską masę urodzeniową).

Odparzenia u noworodka

Dzieci rodzą się z delikatną i cienką skórą, która łatwo ulega podrażnieniu i wysuszeniu. Dlatego wszystkie zabiegi pielęgnacyjne wymagają staranności i uwagi. Nie bez znaczenia są też kosmetyki, z którymi ma kontakt wrażliwa skóra, oraz proszki do prania dziecięcych ubranek.
 
 • Na co uważać: Ciało noworodka nie lubi tarcia. Po kąpieli osuszaj je delikatnie, tylko dotykając ręcznikiem. Z rozwagą kupuj kosmetyki pielęgnacyjne dla malucha. Wybieraj takie, które nie naruszą chroniącego ją płaszcza lipidowego. Z uwagą traktuj fałdki skóry: pachy, pachwiny, szyję, okolice uszu i pośladków. Skóra w tych miejscach łatwo ulega uszkodzeniu, więc starannie ją myj i osuszaj. Nie bez znaczenia jest wybór pieluszek, które zapewnią pośladkom dostęp świeżego powietrza. Przy ich zmianie pamiętaj o wietrzeniu pupy dziecka.

Pozycja dla niemowlaka w pierwszych dnia życia

Główka i tułów noworodka powinny być ułożone wzdłuż jednej poziomej osi. Od tej pozycji możesz odstąpić po karmieniu, wtedy najlepiej unieść noworodka pionowo do „odbicia”.
 • Na co uważać: Nie układaj noworodka do snu na brzuchu. Ta pozycja nie gwarantuje bezpiecznego snu, dziecko może mieć kłopoty z oddychaniem, ugniata  sobie przeponę, może też wtulić nos w materac. Bez względu na to, jak układasz dziecko do snu, staraj się być zawsze blisko niego. Wyjście po zakupy, tylko do sklepu na dół, odłóż do czasu, gdy ktoś dorosły pojawi się w domu.

Pępek noworodka, czyli kikut pępowinowy

Dopóki nie odpadnie, mocno stresuje młode mamy. Kikut pępowiny trzeba przemywać 70-procentowym spirytusem, wietrzyć i chronić przed zamoczeniem. Zwykle w ciągu 7–14 dni odpada, przynosząc kres związanym z nim rozterkom.
 • Na co uważać: Jeśli minęły dwa tygodnie, a pępowina nadal jest na swoim miejscu albo wcześniej zaczęła wydzielać brzydki zapach, zaczerwieniła się i jest wilgotna, zgłoś się do pediatry lub poproś o wizytę położną. Na wyleczenie stanu zapalnego lekarz przepisze lekarstwo. Rankę, która nie chce wyschnąć, trzeba chronić sterylnym opatrunkiem (zmienia się go dwa razy dziennie). Niezagojone miejsce wymaga też dezynfekcji.

Pieluszki dla noworodka

Dziecko moczy pieluchę około 20 razy na dobę. Jeśli jest karmiony piersią, siusia niemal bezwonnie. Zapach staje się mocniejszy, gdy dziecko pije mleko z butelki. Kupa może pojawić się nawet do 10 razy dziennie. Jest dość luźna u maluchów, które dostają pokarm mamy, a bardziej zwarta u dzieci karmionych butelką. Pachnie wyraźnie i kwaśno, może mieć zielonkawą barwę, bo jej powierzchnia się utlenia.
 • Na co uważać: Zmiana zapachu i zmętnienie moczu mogą świadczyć o infekcji układu moczowego. Niepokój powinny budzić ślady krwi w pieluszce. Intensywnie żółty kolor wskazuje na odwodnienie. Zapach amoniaku może świadczyć o niedoborach witaminy D, ale pojawia się także, gdy długo nie zmieniałaś pieluszki. Nagła i wyraźna zmiana konsystencji kupki, ślady śluzu, smużek krwi, ropy to sygnał, że potrzebna jest pomoc pediatry.

Sapka u nowo narodzonego dziecka

W pierwszych dniach po urodzeniu w nosku dziecka może zalegać śluz, który utrudnia oddychanie i powoduje charakterystyczną sapkę. Dziecko wydaje lekki świst jak przy przeziębieniu. Czasami ten objaw utrzymuje się dłużej. Noworodek kichając, próbuje udrożnić sobie nosek, co nasuwa podejrzenia o przeziębienie.
 • Na co uważać: Dziecko choruje inaczej niż dorośli. Objawy infekcji górnych dróg oddechowych bywają u niego trudne do wykrycia. Niedrożny nos, z którego wycieka żółtawa wydzielina, jest jedną z jej oznak. Dziecko nie musi gorączkować, temperatura ciała może być niższa niż normalnie. Gdy dziecko jest niespokojne, ma kłopoty ze snem, krztusi się przy jedzeniu, wezwij lekarza.  
Międzynarodowy zespół ekspertów ustalił listę siedmiu najistotniejszych objawów, które są sygnałem, że noworodek wymaga pomocy specjalisty 
Co powinno zaniepokoić rodziców:
 1. problemy z karmieniem (noworodek stale nie chce jeść),
 2. drgawki,
 3. dziecko nie porusza się samo, ale np. tylko w odpowiedzi na dotyk rodzica,
 4. szybko oddycha (60 razy na minutę lub częściej),
 5. oddech jest głęboki i świszczący,
 6. temperatura ciała przekracza 37,5°C lub jest niższa niż 35,5°C.

Konsultacja: dr n. med. Lilianna Baran, pediatra neonatolog z I Kliniki Ginekologii i Położnictwa Akademii Medycznej we Wrocław.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 10 głosy

Zobacz także

Popularne tematy