Najtrudniejsze pierwsze dni – pielęgnacja maleństwa w pierwszych dobach

A potem będzie już tylko lepiej. Twoje dziecko na pewno szczęśliwie przejdzie przez okres noworodkowy, zwłaszcza jeśli wiesz, na co szczególnie powinnaś uważać.
Małgorzata Wódz
nowowrodek
fot. M&M
Dziecku w twoich rękach nic nie grozi z każdym dniem uświadamiasz to sobie coraz bardziej. Szybciej poradzisz sobie z tremą debiutantki, wiedząc, co w opiece nad noworodkiem jest bardzo ważne, a co zdecydowanie mniej.

Temperatura w pokoju noworodka

Za ciepło czy za zimno? Pytanie nie jest bezzasadne. Noworodki łatwo ulegają wychłodzeniu, równie łatwo też je przegrzać, bo ich układ termoregulacji nie jest jeszcze dość sprawny. Wystarczy dotknąć skóry na karczku dziecka, by wiedzieć, jak jest naprawdę. Spocona to objaw przegrzania, chłodna – wychłodzenia. Sucha i ciepła jest dowodem, że stworzyłaś dziecku idealne warunki.
 
  • Na co uważać: Jeśli dziecko lubi być opatulone, np. w rożek, becik, pamiętaj, że temperatura w powijakach jest dużo wyższa. Dla równowagi, by dziecka nie przegrzać, warto zadbać, aby w pokoju było nieco chłodniej (normalna temperatura to 20–22°C). Zdecydowanie cieplej powinno być w łazience w porze kąpieli. Standardem dla tego pomieszczenia są 24°C. Pamiętaj, że bardzo wrażliwe na wychłodzenie są wcześniaki i noworodki z niską masą urodzeniową.
Redakcja poleca: Fakty i mity o pielęgnacji włosów dziecka
Jak często myć dziecku włosy? Czy podcinanie włosów pływa na ich wzrost? Sprawdź porady eksperta dotyczące właściwej pielęgnacji włosów przedszkolaka.

Kolor skóry noworodka

Ciepła i różowa to oznaka dobrego samopoczucia. Tak powinna wyglądać już kilka dni po narodzinach. W ciągu pierwszych tygodni mogą pojawiać się jednak pewne zmiany w jej zabarwieniu (skóra sprawia wrażenie cętkowanej, jedna połowa ciała jest blada, druga – różowa, na paluszkach u rąk lub nóg może uwidaczniać się zasinienie). Zmiany powoduje niedojrzałość układu krążenia, która mija z wiekiem.
  • Na co uważać: Szybko skontaktuj się z lekarzem, gdy zasinienie pojawi się wokół paznokci u rąk, nóg albo ust dziecka (siny lub szary cień), a jego przyczyną nie jest wychłodzenie.

Czas snu nowo narodzonego dziecka

Noworodek zwykle przesypia większość dnia. Budzi się na karmienie, by po krótkim czuwaniu znów zasnąć. Niektóre dzieci zapadają w 15–20-minutowe drzemki, inne śpią po 3–4 godziny. O długości snu decydują potrzeby maluszka i jego temperament. Jednak i w tym przypadku obowiązują pewne zasady.
 
  • Na co uważać: Dłuższy sen może źle wpływać na stan zdrowia dziecka. Po 3–4 godzinach trzeba obudzić śpioszka na karmienie. We krwi dziecka, które długo śpi, spada poziom cukru i przez to jest ono jeszcze bardziej senne. Pilnowanie czasu snu jest szczególnie ważne w przypadku dzieci z nasiloną żółtaczką (częste karmienie rozrzedza bilirubinę, żółty barwnik obecny we krwi). A także gdy maleństwo w chwili narodzin ważyło mniej niż 2500 g (musi się najadać, by nadrobić zaległości i się wzmocnić) lub jest wcześniakiem (może mieć nasiloną żółtaczkę i niską masę urodzeniową).

Odparzenia u noworodka

Dzieci rodzą się z delikatną i cienką skórą, która łatwo ulega podrażnieniu i wysuszeniu. Dlatego wszystkie zabiegi pielęgnacyjne wymagają staranności i uwagi. Nie bez znaczenia są też kosmetyki, z którymi ma kontakt wrażliwa skóra, oraz proszki do prania dziecięcych ubranek.
 
  • Na co uważać: Ciało noworodka nie lubi tarcia. Po kąpieli osuszaj je delikatnie, tylko dotykając ręcznikiem. Z rozwagą kupuj kosmetyki pielęgnacyjne dla malucha. Wybieraj takie, które nie naruszą chroniącego ją płaszcza lipidowego. Z uwagą traktuj fałdki skóry: pachy, pachwiny, szyję, okolice uszu i pośladków. Skóra w tych miejscach łatwo ulega uszkodzeniu, więc starannie ją myj i osuszaj. Nie bez znaczenia jest wybór pieluszek, które zapewnią pośladkom dostęp świeżego powietrza. Przy ich zmianie pamiętaj o wietrzeniu pupy dziecka.

Pozycja dla niemowlaka w pierwszych dnia życia

Główka i tułów noworodka powinny być ułożone wzdłuż jednej poziomej osi. Od tej pozycji możesz odstąpić po karmieniu, wtedy najlepiej unieść noworodka pionowo do „odbicia”.
  • Na co uważać: Nie układaj noworodka do snu na brzuchu. Ta pozycja nie gwarantuje bezpiecznego snu, dziecko może mieć kłopoty z oddychaniem, ugniata  sobie przeponę, może też wtulić nos w materac. Bez względu na to, jak układasz dziecko do snu, staraj się być zawsze blisko niego. Wyjście po zakupy, tylko do sklepu na dół, odłóż do czasu, gdy ktoś dorosły pojawi się w domu.

Ocena (10 ocen)

4.8
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Dieta niemowlaka

Pielęgnacja noworodka