dziecko, niemowlę, uśmiech
fot. famveldman - Fotolia.com

Jak pielęgnować oczy noworodka?

Zmysł wzroku noworodka intensywnie się rozwija, dlatego już od 1. dnia życia oczy dziecka wymagają systematycznej i regularnej pielęgnacji. Nie jest ona ani trudna, ani czasochłonna, choć świeżo upieczonym rodzicom może wydawać się inaczej.
dziecko, niemowlę, uśmiech
fot. famveldman - Fotolia.com

Jak widzi maluch?

Prawdą jest, że noworodki widzą świat... do góry nogami! Dzieje się tak dlatego, że obraz, który dociera do siatkówki, jest odwrócony przez soczewkę. Mózg dziecka musi dopiero nauczyć się przetwarzania i interpretowania obrazów. Ponadto każde dziecko ma po urodzeniu niebieskie oczy – ich ostateczny kolor ustali się do końca pierwszego roku życia. Zaraz po urodzeniu noworodek wyraźnie widzi tylko to, co ma przed sobą i tylko do ok. 30 cm. Dostrzega twarz mamy, ale wszystko co za nią i obok jest rozmazane. Dwumiesięczne niemowlę potrafi na chwilę zatrzymać wzrok na jednym punkcie, a w 4-5 miesiącu pojawia się widzenie obuoczne, pozwalające na dostrzeganie głębi. Po skończeniu 6. miesiąca malec widzi już szczegóły i dostrzega więcej barw, a roczny brzdąc ma podobną ostrość wzroku do dorosłego. O ile jednak wzrok dziecka z dnia na dzień się zmienia, to pielęgnacja oczu jest od samego początku niezmiennie ważna.

Warto wiedzieć: Kiedy niemowlę zacznie ronić łzy?
Redakcja poleca: Czym myć twarz niemowlaka [WIDEO]
Czym myć twarz niemowlaka? Do pielęgnacji skóry twarzy niemowlęcia najlepiej używaj ciepłej, przegotowanej wody i gazików. W naszym filmie zobaczysz, w jaki sposób prawidłowo umyć buzię noworodka oraz obciąć mu maleńkie paznokietki. Podpowiada położna, Katarzyna Płudowska.

Pielęgnacja dziecięcych oczu

W pierwszych minutach po narodzinach standardowo wkrapla się do oczu noworodka jednoprocentowy roztwór azotanu srebra – to tzw. zabieg Credego. Inni eksperci preferują krople lub maści z antybiotykiem. Ma to uchronić oczy dziecka przed drobnoustrojami (np. chlamydii lub rzeżączki), którymi maluch mógłby się zarazić podczas porodu (znajdują się w drogach rodnych mamy). Kiedy dziecko wraca do domu, pielęgnacja jego oczu to obowiązek rodziców.
O czym muszą pamiętać? Po pierwsze o tym, że przez pierwszych kilka tygodni dziecko nie wytwarza łez – płacze "na sucho".  W związku z tym wysusza się śluzówka oka, a worku spojówkowym gromadzi się wydzielina. Maluch po obudzeniu może mieć sklejone oczka i problemy  z ich otworzeniem. Aby uniknąć tego typu sytuacji, oczy trzeba regularnie przemywać. Nie nadają się do tego waciki ani płatki kosmetyczne, ponieważ mogą dodatkowo podrażniać. Idealnie sprawdzą się wyjałowione gaziki. Należy nasączyć je sterylnym roztworem soli fizjologicznej. Używając osobnych gazików do każdego oka, delikatnie przecieramy oczy dziecka. Uwaga: zawsze należy robić to od zewnętrznego kącika oka (od ucha) w kierunku wewnętrznego (do nosa). Taki zabieg należy powtarzać każdego dnia, gdyż nieusunięty śluz (idealna pożywka dla bakterii i wirusów) może doprowadzić do stanu zapalnego, np. zapalenia spojówek. Wtedy konieczna jest wizyta u okulisty.

Tego oczy nie lubią

Ostre światło, kurz, dym papierosowy, promieniowanie UV – oczy tego nie lubią. Dotyczy to zarówno oczu dorosłego, jak i dziecka, ale to oczy dziecka są bardziej narażone na szkodliwe konsekwencje oddziaływania tego rodzaju czynników zewnętrznych. Ponadto u wcześniaków pojawia się ryzyko wystąpienia retinopatii, czyli zaburzeń w dojrzewaniu siatkówki. Dlatego w przypadku malców urodzonych przed terminem obligatoryjne są kontrole okulistyczne. Uwaga na alergeny – jeśli niemowlę jest alergikiem, należy starać się jak najbardziej usunąć z jego otoczenia wywołujące podrażnienia substancje. Jeśli zaś chodzi o zezujące oczko, to w pierwszych tygodniach życia (ale nie dłużej niż do 3. miesiąca) dziecko może "zarzucać" oko do góry lub na bok, ponieważ ruch gałek ocznych może nie być jeszcze skoordynowany. Jeśli taki zez jest sporadyczny i trwa kilka sekund, nic się nie dzieje. Jeśli jednak taka sytuacja się powtarza, wręcz nasila, należy udać się z dzieckiem do okulisty.

Polecamy: Zez u niemowląt – czy iść do okulisty?
Oceń artykuł

Ocena 3 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy